Czy wykupienie polisy ubezpieczenia medycznego dla pracownika będącego w delegacji służbowej stanowi (...)

Czy wykupienie polisy ubezpieczenia medycznego dla pracownika będącego w delegacji służbowej stanowi koszt uzyskania przychodu Spółki ?

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym w 2006r (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust.1 w/w ustawy, które określają katalog wydatków nie będących kosztem podatkowym. Z powyższego należy wnioskować, że aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, między tym wydatkiem, a osiągniętym przychodem musi zachodzić związek tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów, bądź funkcjonowanie źródła przychodów.

Porady prawne

Wykupienie polisy ubezpieczenia medycznego stanowi obowiązkowy wydatek umożliwiający przekroczenie granicy z Białorusią w ramach odbywania przez pracownika podróży służbowej. Zgodnie z § 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002r (Dz. U. Nr 236, poz. 1990) z tytułu podróży odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę pracownikowi przysługują diety oraz zwrot kosztów: m.in. innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb. Jeśli polisa ubezpieczenia medycznego zostanie wykupiona bezpośrednio przez pracownika, wydatek ten należy uwzględnić w rozliczeniu kosztów podróży służbowej. Nie spowoduje to dla pracownika podwyższenia przychodu podlegającego opodatkowaniu. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika.

W przypadku wykupienia polisy dla delegowanego pracownika przez pracodawcę, wydatek ten można zaliczyć bezpośrednio w koszty uzyskania przychodu.

Po przeanalizowaniu przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego tutejszy organ podatkowy uznaje stanowisko Spółki za prawidłowe.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż w/w odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zamiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podmiotu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika