Podmiot prowadzi działalność gospodarczą w zakresie kupna sprzedaży samochodów używanych. Część (...)

Podmiot prowadzi działalność gospodarczą w zakresie kupna sprzedaży samochodów używanych. Część samochodów, nabytych w celu ich dalszej odsprzedaży, przed sprzedażą jest zarejestrowana w Wydziale Komunikacji na firmę. Czy w związku z ich zarejestrowaniem na firmę samochody te stają się środkim trwałym czy też pozostają nadal towarem handlowym?

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 24.08.2004r, tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, co następuje:

Przedmiotem Pana działalności gospodarczej jest m. in. kupno ? sprzedaż samochodów używanych. Samochody te pochodzą z zagranicy i są sprzedawane zarówno bez zarejestrowania w Wydziale Komunikacji jak i po zarejestrowaniu na firmę. Nabycie samochodów następuje w celu ich dalszej sprzedaży. W związku z tym, że część samochodów jest sprzedawana po zarejestrowaniu na firmę ma Pan wątpliwości, czy pozostają one towarem handlowym czy też stają się środkami trwałymi w firmie.

Porady prawne

Zgodnie z § 3 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) za towary uważa się - towary handlowe, materiały podstawowe i pomocnicze, półwyroby (półfabrykaty), wyroby gotowe, braki i odpady oraz materiały przyjęte od zamawiających do przerobu lub obróbki, z tym że towarami handlowymi są wyroby przeznaczone do sprzedaży w stanie nieprzerobionym.

Za środki trwałe ? zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 926 ze zm.) uważa się stanowiące własność lub współwłasność podatnika nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 ustawy.

Decyzję o przeznaczeniu samochodu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, a co się z tym wiąże o wprowadzeniu go do ewidencji środków trwałych, podejmuje podatnik, po spełnieniu warunków wymienionych w art. 22a ust.1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sam fakt zarejestrowania samochodu na firmę nie zobowiązuje podatnika do uznania go za środek trwały. Dlatego też nabyte samochody, które zostały zarejestrowane w Wydziale Komunikacji a przeznaczone są do sprzedaży, która stanowi przedmiot działalności gospodarczej podatnika, stanowią towar handlowy. W związku z tym, Pana stanowisko w sprawie jest właściwe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika