CZY W WYNIKU ZAMIANY MIESZKANIA WŁASNOSCIOWEGO NA DOM MIESZKALNY (BEZ DOPŁAT) POWSTANIE PRZYCHÓD PODLEGAJĄCY (...)

CZY W WYNIKU ZAMIANY MIESZKANIA WŁASNOSCIOWEGO NA DOM MIESZKALNY (BEZ DOPŁAT) POWSTANIE PRZYCHÓD PODLEGAJĄCY OPODATKOWANIU?

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 15.03.2004r., uzupełnione w dniu 19.03.2004r. - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żaganiu wyjaśnia:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zamierzają Państwo dokonać zmiany własnościowego lokalu mieszkalnego na dom mieszkalny. Zamiana zostanie dokonana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lokalu.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku, źródłem przychodów jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości a także prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lal, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Porady prawne

Ponadto w myśl przepisów art. 19 cyt. ustawy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wymierna w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód len określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Natomiast przychodem z odpłatnego zbycia w drodze zamiany nieruchomości lub praw majątkowych, a także innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, u każdej ze stron umowy przenoszącej własność jest wartość nieruchomości, rzeczy lub prawa zbywanego w drodze zamiany.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 32a) cyt. ustawy wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z zamiany:
a) budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, lub
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, lub udziału w tych prawach, lub
c) gruntu, udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z budynkiem lub lokalem wymienionym w lit. a)
- jeżeli przedmiotem zamiany są wyłącznie znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości i prawa wymienione w lit. a)-c).

Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy zasada powyższa nie ma zastosowania, jeżeli przychód ze sprzedaży lub zamiany jest wydatkowany na:

a) nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub

b) budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, modernizację, adaptację lub remont budynku albo jego części

- przeznaczonych na cele rekreacyjne.

Z powyższego wynika, iż przychód, który uzyskacie Państwo w wyniku zamiany lokalu mieszkalnego na dom mieszkamy, będzie zwolniony z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w całości, o ile zamiana zostanie dokonana zgodnie z zasadami określonymi w cyt. wyżej art. 21 ust. 1 pkt 32a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika