Ustalenie wartości początkowej środka trwałego - samochodu używanego przed nabyciem na podstawie (...)

Ustalenie wartości początkowej środka trwałego - samochodu używanego przed nabyciem na podstawie umowy leasingu operacyjnego, prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w przypadku nabycia w/w samochodu.

W odpowiedzi na Pana pytanie złożone w tut. Urzędzie w trybie art. 14 a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze m.), dotyczące ustalenia wartości początkowej środka trwałego używanego przed nabyciem na podstawie umowy leasingu operacyjnego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze w oparciu o przedstawiony stan faktyczny i obecną regulację prawną uprzejmie wyjaśnia :

I. W zakresie podatku od towarów i usług VAT:

Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) kwotę podatku naliczonego, o którą to kwotę podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego ? zgodnie z art. 86 ust. 1 cyt. ustawy o VAT, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według podanego w przepisie tym wzoru, stanowi 50% kwoty podatku określonego w fakturze, nie więcej jednak niż 5000 zł.

Porady prawne

W swoim piśmie Podatnik informuje, iż przed wykupem przedmiotu umowy leasingu, w tym przypadku samochodu, korzystał z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w czynszu leasingowym, w oparciu o art. 154 ustawy o VAT, zgodnie z którym przepisu art. 86 ust. 7 nie stosuje się do samochodów będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnych charakterze, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi, zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązującym przed dniem 1 maja 2004 r., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy. Przepis ten ma zastosowanie:

1 ) w odniesieniu do umowy zawartej przed dniem wejścia w życie ustawy, bez uwzględniania zmian tej umowy po wejściu w życie ustawy, oraz

2 ) pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 14 maja 2004 r.

Jak wynika z pisma podatnika w dniu 4.10.2004 r. dokonano zmiany pojazdu z ciężarowego na osobowy. Jednak sytuacja ta, zdaniem tut. Organu nie wyklucza przysługującego Panu prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w przypadku nabycia ? wykupu przedmiotu leasingu a co za tym idzie podatnik ma prawo, zgodnie z wyżej cyt. art. 86 ust. 3 cyt. ustawy o VAT, do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku w wysokości 50% kwoty określonej na fakturze, tj. 50% wartości z 1.500,52 zł.

Ponadto zmiana kategorii samochodu nie powoduje również obowiązku korekty podatku naliczonego odliczonego z faktury zakupu, jeżeli samochód służył czynnościom opodatkowanym, gdyż w art. 5 ? 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług został zawarty katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Jednakże czynność zmiany kategorii samochodu nie została wymieniona w art. 5 ? 8.

II W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych:

Zgodnie z art. 22 g ust.

1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) za wartość początkową środków trwałych (...) uważa się w razie nabycia w drodze kupna cenę ich nabycia. Zgodnie zaś z art. 22 g ust. 3 za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania , a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

W/w przepis jednoznacznie stanowi, iż w przypadku odpłatnego nabycia środka trwałego za wartość początkową środka trwałego uważa się cenę nabycia. Ustawa nie przewiduje możliwości przyjmowania jako wartości początkowej ceny rynkowej nabywanych środków. Wartość początkową stanowi zawsze cena nabycia.

W związku z powyższym wartość początkowa samochodu zakupionego na podstawie f-ry VAT nr 9087550 z dnia 27.09.2004 r. wynosi 7.570,79zł, tj. wartość netto 6.820,53zł + VAT 50 % - 750,26zł pod warunkiem, że podatnik nie ponosił żadnych dodatkowych kosztów, o których mowa w przepisie. Tut. Organ podziela więc stanowisko Pana zajęte w piśmie.

Jednocześnie informuje się, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnych tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika