Czy ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych obejmuje konsekwencje podatkowe (np. w postaci ustalenia (...)

Czy ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych obejmuje konsekwencje podatkowe (np. w postaci ustalenia przychodu w Spółce), wynikające z wniesienia aportu w formie wkładu niepieniężnego składającego się z budynków, budowli i prawa wieczystego użytkowania gruntów do spółki komandytowej w wartości przewyższającej kilkakrotnie wartość księgową tych nieruchomości ?

Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatkach dochodowych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje zaprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12.06.2007r., w części dotyczącej nieustalania przychodu od różnicy w wartościach wniesionego aportu.

Z przedstawionego stanu faktycznego we wniosku z dnia 12.06.2007r. wynika, iż Spółka jest komplementariuszem w nowo utworzonej w styczniu 2007r. spółce komandytowej. Komendytariuszami w tej spółce są 2 osoby fizyczne. Spółka wniosła do nowej spółki w postaci aportu wkład niepieniężny ? nieruchomość zabudowaną z prawem do wieczystego użytkowania gruntu. Naniesienia, tj wniesione aportem do spółki komandytowej w maju 2007r., budynki i budowle były wybudowane w latach 1911-1960. Wartość wniesionego aportu kilkakrotnie przewyższa wartość księgową netto tej nieruchomości. Pytanie sprowadza się do ustalenia czy ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych obejmuje konsekwencje podatkowe (np. w postaci ustalenia przychodu w Spółce), wynikające z wniesienia aportu w formie wkładu niepieniężnego składającego się z budynków, budowli i prawa wieczystego użytkowania gruntów do spółki komandytowej ?
Zdaniem Spółki z o.o. ww. ustawa nie ma zastosowania do przedstawionej sytuacji.

Porady prawne

Na podstawie art. 102 ustawy z dnia 15.09.2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm), spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

Zgodnie z art. 8  § 1 cyt. wyżej ustawy k.s.h., spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.

W myśl art. 8 § 2, spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą.Do spółki osobowej stosuje się przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Do działań Spółki z o.o., będącej osobą prawną, która w 2007r. stała się jednocześnie komplementariuszem powstałej spółki komandytowej odnoszą się przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Art. 12 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r., Nr 54 poz. 654 ze zm.), nie zawiera w źródłach przychodów przychodu powstałego z tytułu ustalania różnicy wnoszonego aportu, nad jego wartość księgową ustaloną w Spółce.

W opisanym stanie faktycznym nie będzie miał zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 7 i pkt 9 powołanej ustawy, ponieważ w wyniku przedstawionych we wniosku działań Spółki nie następuje objęcie udziałów (akcji) za wkład niepieniężny oraz nie następuje podział spółki.

Reasumując, jeżeli Spółka z o.o. wnosi aportem do spółki komandytowej nieruchomości, których wartość księgowa jest znacznie niższa niż ustalona wartość tych samych nieruchomości określona mianem aportu, dla Spółki kapitałowej (sp. z o.o.) wnoszącej aport nie ustala się przychodu od tak powstałej różnicy w spółce nadal działającej.

Po przeanalizowaniu przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego tutejszy organ podatkowy uznaje stanowisko Spółki - za prawidłowe.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zamiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podmiotu.


Referencje

ILPB3/423-412/08-2/HS, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika