Czy spółka komandytowa ma obowiązek zastosować stawki amortyzacyjne z Wykazu stawek amortyzacyjnych (...)

Czy spółka komandytowa ma obowiązek zastosować stawki amortyzacyjne z Wykazu stawek amortyzacyjnych oraz czy może je obniżyć zgodnie z art. 16i ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ?

Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatkach dochodowych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje zaprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12.06.2007r., w części dotyczącej prawa do podwyższania lub obniżenia stawek amortyzacji.

Z przedstawionego stanu faktycznego we wniosku z dnia 12.06.2007r. wynika, iż Spółka jest komplementariuszem w nowo utworzonej spółce komandytowej. Spółka wniosła do spółki komandytowej aport w postaci zabudowanej nieruchomości. Pytanie sprowadza się do ustalenia czy spółka komandytowa ma obowiązek zastosować stawki amortyzacyjne z Wykazu stawek amortyzacyjnych oraz czy może je obniżyć zgodnie z art. 16i ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ?
Zdaniem pytającego istnieje możliwość zastosowania stawek z Wykazu, podwyższenia ich (10%) lub obniżenia nawet poniżej 2,5%.

Porady prawne

Na podstawie art. 16i ust. 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), podatnicy mogą podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki podwyższać:

    1) dla budynków i budowli używanych w warunkach:
    a) pogorszonych - przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 1,2,
    b) złych - przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 1,4,
    2) dla maszyn, urządzeń i środków transportu, z wyjątkiem morskiego taboru pływającego, używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej - przy zastosowaniu w tym okresie współczynników nie wyższych niż 1,4,
    3) dla maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) wydanej na podstawie odrębnych przepisów, zwanej dalej 'Klasyfikacją', poddanych szybkiemu postępowi technicznemu - przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 2,0.

Zgodnie z art. 16i ust. 3, ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w razie wystąpienia bądź ustania warunków uzasadniających podwyższenie stawek, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2, stawki te ulegają podwyższeniu lub obniżeniu od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające te zmiany.

Podatnicy mogą podwyższać stawki dla środków trwałych wymienionych w ust. 2 pkt 3 bądź rezygnować z ich stosowania począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

Jednakże, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych: nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

Zgodnie z art. 16i ust. 5 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy mogą obniżać podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

Przy ustaleniu wysokości amortyzacji stosuje się stawki ujęte w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych, załącznik nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednak na mocy cytowanych przepisów art. 16i ust. 2, ust. 5, podatnik ma prawo je podwyższyć lub obniżać dokonując zmiany stawki począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające te zmiany.

Zastosowanie stawki do budynków i budowli w wysokości 10 %, wynikać będzie z rodzaju tychże budynków lub budowli wyszczególnionych w Klasyfikacji rodzajowej środków trwałych.

Po przeanalizowaniu przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego tutejszy organ podatkowy uznaje stanowisko Spółki za prawidłowe.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zamiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podmiotu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika