1. Czy w dacie wpłaty kwoty z tytułu partycypacji w kosztach budowy stanowić ona będzie przychód (...)

1. Czy w dacie wpłaty kwoty z tytułu partycypacji w kosztach budowy stanowić ona będzie przychód podatkowy Towarzystwa Budownictwa Społecznego?
2. Czy wartość kredytu umorzonego Towarzystwu przez Bank stanowić będzie przychód podatkowy?

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 19.10.2004 r. o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego ? Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze informuje:


Ad. 1) Organ podatkowy nie podziela stanowiska jednostki, bowiem zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe, wobec czego kwoty z tytułu partycypacji w kosztach budowy mieszkań otrzymane przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego będą w całości stanowiły przychód podatkowy Towarzystwa w dacie ich otrzymania.

Porady prawne


Ad. 2) Kwestię zaliczenia do przychodów podatkowych kwoty umorzonego kredytu reguluje norma art. 12 ust. 1 pkt. 3 lit. a) wyżej cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis ten określa, iż przychodem jest wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy. Jak wynika z ww. przepisu wartość umorzonego kredytu z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego stanowi przychód podatkowy Towarzystwa Budownictwa Społecznego w momencie jego umorzenia.



Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika