Jedna kondygnacja domu mieszkalnego została przeznaczona na działalność gospodarczą, druga kondygnacja (...)

Jedna kondygnacja domu mieszkalnego została przeznaczona na działalność gospodarczą, druga kondygnacja stanowi część mieszkalną. Dokonuję inwestycji, która w 50% dotyczy firmy i w 50% domu mieszkalnego. W związku z tym czy koszty wymiany instalacji wodociągowej, ciepłowniczej, podajnika ciepła oraz założenie ogrzewania gazowego lub ogrzewania kominkowego w tym budynku należy rozliczyć proporcjonalnie do użytkowanej powierzchni, jako inwestycję dotyczącą w 50% kosztów poniesionych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i w 50% kosztów rozliczonych w ramach ulgi remontowej budynku mieszkalnego.


Odpowiadając na zapytanie z dnia 8.03.2004r., złożone w trybie art. 14a § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.), Nac zelnik Urzędu Skarbowego Łódź Polesie działając na podstawie przepisu art. 14 § 1 i § 3 wyżej cytowanej ustawy informuje:


Podstawą zaliczenia wydatków do kosztów działalności gospodarczej jest art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), z którego wynika, że ?kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ...?.


W przedstawionym przez Pana stanie faktycznym stosuje się również następujące przepisy prawa podatkowego:

    • Art. 22g ust. 17 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych cyt. wyżej stanowiący, że: ?jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, ustaloną zgodnie z ust. 1, 3-9 i 11-15, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3.500 zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł. i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.?
    • Art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12.11.2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202 poz. 1956) stanowiący, że: ?wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy wymienionej w art. 1, tj. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych cyt. wyżej, w brzmieniu obowiązującym w 2003r., poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a ust. 14 i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy wymienionej w art. 1 , w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.?
    • rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.12.1996r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788).


Planowane przez Pana wydatki na wymianę podajnika ciepła oraz założenie ogrzewania gazowego lub kominkowego mogą być zaliczone w części jako wydatki na modernizację części budynku przeznaczonego na działalność gospodarczą oraz w części jako wydatki na modernizację budynku mieszkalnego przy uwzględnieniu wyżej zacytowanych przepisów.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika