Czy odpłatne przeniesienie na inną osobę, przez wspólnika spółki jawnej ogółu praw i obowiązków, (...)

Czy odpłatne przeniesienie na inną osobę, przez wspólnika spółki jawnej ogółu praw i obowiązków, z tytułu uczestnictwa w tej spółce podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie,
działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 217 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.06.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie odpłatnego przeniesienia na inną osobę, przez wspólnika spółki jawnej ogółu praw i obowiązków , z tytułu uczestnictwa w tej spółce - zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym przez Pana wniosku z dnia 28.06.2005r. (data doręczenia do tutejszego organu podatkowego: 28.06.2005r.).

Porady prawne


Pismem z dnia 28.06.2005r., które zostało przez Pana uzupełnione w dniu 26.07.2005r. zwrócił się Pan do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem dotyczącym udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie odpłatnego przeniesienia na inną osobę, przez wspólnika spółki jawnej ogółu praw i obowiązków, z tytułu uczestnictwa w tej spółce.
Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika,że był Pan wspólnikiem spółki jawnej, w której posiadał Pan 50% udziałów.
W dniu 30.06.2004r. zawarł Pan umowę przeniesienia ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej zgodnie z art. 10 § 1 ustawy Kodeks spółek handlowych.
We wniosku z dnia 28.06.2005r. oświadczył Pan, że ,,umowa mojej spółki zawierała zezwolenie na takie przeniesienie'.
Stwierdził Pan również, że ,,z tytułu przeniesienia ogółu praw i obowiązków nabywca zobowiązany jest do zapłaty' na Pana rzecz ,,określonej kwoty pieniędzy'.
W swoim wniosku nie napisał Pan, kiedy zostały Panu wypłacone pieniądze z tytułu odpłatnego przeniesienia na inną osobę ogółu praw i obowiązków, z tytułu Pana uczestnictwa w spółce jawnej.
Na tle powyższych okoliczności faktycznych zapytał Pan, czy ,,otrzymane od nabywcy ogółu praw i obowiązków kwoty z tytułu tego przeniesienia podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych...'
Przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdził Pan, że kwoty otrzymane z tytułu przeniesienia ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej nie podlegają podatkowi dochodowemu od osób fizycznych.
Stanowisko swoje uzasadnił Pan tym, że zarówno art. 10 jak i art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie zawierają jako źródła przychodów takiej transakcji jaką Pan zawarł.
W Pana ocenie art. 17 w/w ustawy, wymienia cały katalog przychodów z kapitałów pieniężnych, mówi o akcjach i udziałach, nie wymienia jednak przeniesienia ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej.
Biorąc powyższe pod uwagę, uważa Pan, iż ,,przychód z tytułu takiej umowy nie podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych'.
Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie,
po sprawdzeniu,że zostały spełnione warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 wyżej powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, udziela poniższej interpretacji.
W myśl art.10 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi.
Z tytułu uczestnictwa w spółce wspólnikowi służą prawa o charakterze majątkowym i organizacyjnym.
Z członkostwem w spółce związanych jest szereg obowiązków, jak wniesienie zadeklarowanego wkładu, uczestnictwo w prowadzeniu spraw spółki, uczestnictwo w stratach. Są one powiązane z uprawnieniami wspólnika w sposób funkcjonalny, natomiast nie są elementem prawa podmiotowego rozumianego jako udział, tam gdzie jego wyróżnienie jest możliwe.


Kodeks spółek handlowych w odniesieniu do spółek osobowych nie posługuje się pojęciem udziału spółkowego na oznaczenie wiązki ogółu uprawnień wspólnika z tytułu uczestnictwa w spółce, jak czyni to wobec spółek kapitałowych.
Cechą charakterystyczną spółek osobowych jest to, że w spółkach osobowych nie występuje wydzielony w majątku spółki kapitał zakładowy o stałej wielkości, lecz ich majątek jest jedną całością i ma wartość zmienną. Z tych powodów w spółce osobowej poszczególne uprawnienia lub obowiązki wyznaczane są różną miarą, określoną w zależności bądź od liczby wspólników, bądź od wartości wniesionego wkładu.
Kodeks spółek handlowych posługuje się pojęciem ,,udział' na oznaczenie takich uprawnień wspólnika, jak uczestnictwo w zyskach i stratach, co do zasady uzależniając je od ilości wspólników. Natomiast na oznaczenie praw do majątku spółki (takich, jak wypłata odsetek czy części majątku spółki po jej likwidacji lub wystąpieniu wspólnika) Kodeks spółek handlowych posługuje się pojęciem ,,udziału kapitałowego'.
Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem art.14 - 16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i inne wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.Stosownie zaś do treści art. 10 ust. 1 pkt 7 tej ustawy źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) - c).
Rozwinięcie tego przepisu jest zawarte w art.18 w/w ustawy, który stanowi, że ,,za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów,praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorców zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw'.
Ponieważ w w/w przepisie ustawodawca używa zwrotu ,,w szczególności' przyjąć należy, że katalog praw majątkowych jest otwarty, a zatem jest możliwe zaliczenie do niego także innych praw majątkowych, nigdzie w ustawie nie wymienionych.
Do takich praw należy zaliczyć odpłatne przeniesienie na inną osobę ogółu praw i obowiązków przez wspólnika spółki jawnej z tytułu uczestnictwa w tej spółce.
Wobec tego, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera szczegółowej regulacji, co do określenia dochodu z praw majątkowych, dochód ten jest ustalany wg zasad ogólnych określonych w art. 9 ust. 2 wyżej powołanej ustawy, tj. jako nadwyżka przychodów z danego źródła nad kosztami ich uzyskania, osiagnięta w roku podatkowym.
Jeżeli zaś koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Kwestię kosztów uzyskania przychodów reguluje art. 22 ust. 1 powoływanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.
Konkludując, stwierdzić należy, że jeżeli jako wspólnik spółki jawnej, przeniósł Pan odpłatnie na inną osobę prawa i obowiązki z tytułu uczestnictwa w tej spółce , to w świetle art.10 ust.1 pkt 7 w związku z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągnął Pan przychód z praw majątkowych, nie zaś z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 tej ustawy.
Przychód ten będzie pomniejszony o koszty uzyskania przychodów na podstawie w art. 22 ust. 1 przedmiotowej ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jedynie dla porządku zauważyć należy, że dochody z praw majątkowych, podlegają kumulacji z innymi dochodami osiągniętymi w danym roku podatkowym i wykazaniu w zeznaniu podatkowym za rok w którym zostały osiągnięte.
Zgodnie z art. 14a § 1 wyżej wymienionej ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsze postanowienie zawiera interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dla określonego we wniosku stanu faktycznego i w stanie prawnym obowiązującym w dniu jej udzielenia, z uwagi na fakt, że nie podał Pan we wniosku daty, kiedy nastąpiła bądź nastąpi zapłata z tytułu przeniesienia ogółu praw i obowiązków na inną osobę, z tytułu Pana uczestnictwa w spółce jawnej.
Odstąpiono natomiast od oceny przedłożonych przez Pana (w formie załączników do przedmiotowego wniosku) umów, gdyż w/w przepis nie upoważnia organów podatkowych do dokonywania analizy umów.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy,wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika