Udziałowiec i członek zarządu, zatrudniony na podstawie umowy o pracę w Spółce z o.o., która jest (...)

Udziałowiec i członek zarządu, zatrudniony na podstawie umowy o pracę w Spółce z o.o., która jest inporterem i dystrybutorem lakierów do drewna oraz akcesoriów meblowych nosi się z zamiarem uczestniczenia jako wspólnik, w trzech Spółkach jawnych o następujących profilach działalności:

  1. produkcja lakierów do metalu, a następnie ich sprzedaż między innymi do Spółki z o.o.
  2. nabywaniem od Spółki z o.o. lakierów i innych produktów przez nią importowanych w celu dalszej odsprzedaży i dystrybucji,
  3. sprzedaż Spółce z o.o. lakierów do drewna i akcesoriów meblowych innych producentów niż dotychczasowi dostawcy Spółki.
Ponadto rozważana jest również możliwość połączenia wyżej wykazanych profili działalności w jednej spółce jawnej. W związku z powyższym podatnik ma wątpliwość na tle art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako członek zarządu Spółki z o.o. zatrudniony w niej na podstawie umowy o pracę na stanowisku dyrektora oraz będąc wspólnikiem w spółkach jawnych o profilach działalności wyżej wykazanych wybrać opłacanie podatku liniowego, zgodnie z art. 30c ustawy, czy też w tym przypadku jest wyłączony z opodatkowania tym podatkiem zgodnie z art. 9a ust. 3 powołanej ustawy.

Przepis art. 9a ust. 3 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) ogranicza możliwość korzystania z opodatkowania podatkiem liniowym podatnikom, którzy wykonują usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, u którego byli zatrudnieni w 2003r. lub 2004r. i wykonywali lub wykonują czynności, które odpowiadają czynnościom będącym przedmiotem działalności gospodarczej. W sytuacji, gdy podatnik lub jeden ze wspólników uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadające czynnościom, które co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w ramach stosunku pracy traci prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c ustawy.

Porady prawne

Z brzmienia przepisu wynika, że opodatkowanie w 19 % formie wyłącza świadczenie usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Nie jest przeszkodą sprzedaż towarów dla tego pracodawcy.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że przedmiotem działalności Spółek jawnych, w których zamierza Pan uczestniczyć będzie między innymi import oraz sprzedaż i dystrybucja lakierów do metali, drewna, akcesoriów meblowych. Nie wynika natomiast jednoznacznie, czy w ramach współpracy ze Spółką z o.o. prowadzona będzie sprzedaż towarów, czy nie będą świadczone usługi w zakresie handlu.

W piśmie z dnia 20.04.2004r. nie określił Pan zakresu czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy. Stanowisko dyrektora Spółki wskazuje, że nie wykonuje Pan bezpośrednio czynności importu i dystrybucji lakierów do drewna oraz akcesoriów meblowych, lecz zakres czynności dyrektora ma pośredni związek z tymi czynnościami.

Reasumując, przy spełnieniu poniższych warunków:

- jeżeli współpraca pomiędzy Spółką. z o.o. a Spółką jawną, której będzie Pan wspólnikiem polegać będzie wyłącznie na sprzedaży towarów lub
- zakres Pana czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy nie ma związku z czynnościami wykonywanymi przez Spółkę jawną na rzecz Spółki z o.o.,

możliwe będzie opodatkowanie podatkiem liniowym na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podkreślić również należy, że aby uniknąć sytuacji podjęcia czynności w celu obejścia prawa podatkowego, zgodnie z art. 24a ustawy Ordynacja podatkowa, organy podatkowe i organy kontroli skarbowej dokonując ustalenia treści czynności prawnej, uwzględniają zgodny zamiar stron i cel czynności, a nie tylko dosłowne brzmienie oświadczeń woli złożonych przez strony czynności. Jeżeli strony dokonując czynności prawnej, ukryły inną czynność prawną, organy podatkowe i organy kontroli skarbowej wywodzą skutki podatkowe z ukrytej czynności prawnej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika