Czy wydatki ponoszone przez pracodawcę, którym jest Spółka komandytowa, na opieke zdrowotną pracownika (...)

Czy wydatki ponoszone przez pracodawcę, którym jest Spółka komandytowa, na opieke zdrowotną pracownika będą stanowić koszt uzyskania przychodów ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 217 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 10.05.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie uznania za koszty uzyskania przychodów ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, wydatków ponoszonych przez pracodawcę, tj. Spółkę komandytową na opiekę zdrowotną pracownika - zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym przez Pana wniosku z dnia 10.05.2007r. (data doręczenia do tutejszego organu podatkowego:28.05.2007r.).


Pismem z dnia 10.05.2007r. (data doręczenia do tutejszego organu podatkowego: 28.05.2007r.), które zostało przez Pana uzupełnione w dniach: 27.06.2007r., 28.06.2007r. i 06.08.2007r. zwrócił się Pan do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem dotyczącym udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) oraz przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
W dniu 28.05.2007r., tutejszy organ podatkowy otrzymał Pana pismo z dnia 26.06.2007r. informujące o wycofaniu przedmiotowego wniosku w części dotyczącej udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
Z uwagi na powyższą okoliczność w dniu 05.07.2007r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie wydał postanowienie nr ............. w sprawie umorzenia postępowania wszczętego w dniu 28.05.2007r. na wniosek Strony z dnia 10.05.2007r., odnośnie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W związku z powyższym, niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika,że jest Pan wspólnikiem - komandytariuszem w Spółce komandytowej działającej pod firmą .............. Sp. z o.o. i wspólnicy Spółka Komandytowa z siedzibą w ............
Powyższa Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej finansuje, na podstawie zawartej w 2004r. z firmą .......... Sp. z o.o. (........... ) ,,umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych na rzecz zakładu pracy Klienta i / lub Pracowników' świadczenia zdrowotne, którymi objęci są niektórzy pracownicy Spółki komandytowej oraz częściowo ich rodziny, jak również wspólnicy tej Spółki wraz z rodzinami.
Nadmienił Pan,że z dniem 01.01.2007r. weszła w życie bardzo istotna nowelizacja przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( ustawa nowelizująca z dnia 12 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw - Dz. U. z 2006r. Nr 217, poz. 1588) w wyniku której przestały obowiązywać przepisy nie uznające za koszt podatkowy niektórych wydatków, poniesionych przez pracodawców na rzecz pracowników związanych z finansowaniem świadczeń medycznych.
W przedmiotowym wniosku z dnia 10.05.2007r. stwierdził Pan, że ponieważ Spółka komandytowa nie jest podatnikiem, ani płatnikiem podatku dochodowego z uwagi na fakt, że podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy, tj: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która jest komplementariuszem oraz trzy osoby fizyczne, które są komandytariuszami, wśród których jest również Pan, to na tle powyższych okoliczności faktycznych powstaje konieczność interpretacji przepisów wyżej powołanej ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, celem ustalenia, czy:

  • wydatki ponoszone przez pracodawcę, którym jest Spółka komandytowa, na opiekę zdrowotną pracownika będą stanowić koszt uzyskania przychodów ?


Przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdził Pan, że z dniem 1 stycznia 2007r. zniknęła bariera uniemożliwiająca zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez pracodawcę na rzecz pracowników.
Jedynym elementem, decydującym o zakwalifikowaniu tego typu wydatków do kosztów podatkowych spółki, w nowym stanie prawnym, jest spełnienie warunku przewidzianego w art. 22 ust.1 w/w ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. co do zasady powiązanie danego kosztu z przychodem firmy lub też z zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów.
Uważa Pan, że w świetle powyższych zmian wydatki ponoszone przez pracodawcę na opiekę zdrowotną pracownika będą stanowić koszt uzyskania przychodów, ponieważ zapewniając swoim pracownikom należytą opiekę medyczną, ,,pracodawca zapewnia, iż przychód firmy zostaje właściwie zabezpieczony i podejmuje działania zmierzające do jego zachowania'.
W przypadku gdy pracodawca (przedsiębiorca) nie zapewnia pracownikom właściwej opieki zdrowotnej, ewentualne choroby pracowników mogą skutkować niemożliwością prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę (pracodawcę) i tym samym uniemożliwiać mu osiąganie przychodów z działalności gospodarczej.
Do wniosku została dołączona przez Pana umowa nr ...../2004 o udzielanie świadczeń zdrowotnych na rzecz zakładu pracy Klienta i / lub pracowników, zawarta przez firmę ........... Sp. z o.o i wspólnicy Spółka komandytowa,................... z firmą ............. Sp. z o.o.,............, wraz załącznikami nr 1 i nr 2, stanowiącymi integralną część przedmiotowej umowy oraz faktura VAT nr ............. z dnia 10.07.2007r. i imienna specyfikacja do tej faktury wystawiona przez firmę ............. Sp. z o.o.
Powyższa umowa nr 1/2004 weszła w życie z dniem 01.01.2004r.
Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, po sprawdzeniu, że zostały spełnione warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 wyżej powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, udziela poniższej interpretacji.
Pojęcie kosztów uzyskania przychodów definiuje przepis art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), który stanowi, że ,, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ..........' w/w ustawy.
Przepisy art. 23 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mają charakter szczególny i w związku z tym nie mogą podlegać wykładni rozszerzającej, a w szczególności nie można ich interpretować przy zastosowaniu wnioskowań prawniczych ( a contrario, per analogiam).
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów,zatem przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, tak aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości.
W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.
Należy jednak pamiętać o tym, iż wykazanie związku poniesionych kosztów z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz okoliczność,że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiąganych przychodów obciąża podatnika.


Zgodnie z obowiązującą w prawie cywilnym zasadą ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawne - art. 6 ustawy z dnia 23.04.1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zm.).
W świetle obowiązującego do dnia 31.12.2006r. przepisu art. 23 ust. 1 pkt 60 w/w ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych do kosztów uzyskania przychodów nie zaliczało się kosztów związanych z finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez pracodawcę na rzecz pracowników, z wyjątkiem poniesionych kosztów świadczeń zdrowotnych, do których ponoszenia zobowiązywały pracodawcę przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw.
Z dniem 01.01.2007r. na podstawie art. 1 pkt 22 lit.a tiret trzecie ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) w/w przepis art. 23 ust. 1 pkt 60 został uchylony.
Nie obowiązują więc ograniczenia co do zaliczenia w koszty wydatków na świadczenia zdrowotne dla pracowników.
Nie oznacza to, że automatycznie wszelkie takie wydatki stanowić będą koszt podatkowy.
Koszty zapewnienia pracownikom dodatkowej opieki medycznej mogą być zatem kosztami podatkowymi dla pracodawcy, o ile spełniają one ogólny warunek zaliczalności do kosztów, tzn. poniesione są w celu uzyskania przychodów, bądź też zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów
Konkludując, stwierdzić należy, że w opisanym stanie faktycznym, poniesione przez Spółkę komandytową wydatki na opiekę zdrowotną dla pracowników co do zasady mogą być uznane za ponoszone na zabezpieczenie źródła przychodów, w myśl zasady, że zdrowy (zdrowszy) pracownik to pracownik generujący przychody (wyższe przychody) podatkowe dla swego pracodawcy.
Nadmienić należy, że handlowe spółki osobowe, w tym również spółka komandytowa mogą być przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 02 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (art. 4 ust. 1) - Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.
Zatem same te spółki prowadzą działalność gospodarczą jako takie. Nie są one jednak podatnikami podatku dochodowego.Podatnikami pozostają jej wspólnicy.
Od dnia 01.01.2007r. ustawodawca dodał do wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepis precyzujący źródło przychodów podatników - wspólników spółek osobowych - vide art. 1 pkt 5 w/w ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
Dodany do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 5b ust. 2 stanowi, że jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.
Tak więc przedmiotowe wydatki będą stanowiły w Pana przypadku na podstawie przepisów art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) koszty uzyskania przychodów ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.
Zgodnie z art. 14a § 1 wyżej wymienionej ustawy Ordynacja podatkowa niniejsze postanowienie zawiera interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dla opisanego przez Pana w przedmiotowym wniosku stanu faktycznego i w stanie prawnym obowiązującym w roku 2007.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy,wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i § 2 w/w ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika