Czy prowizja i opłata wstępna do umowy leasingu zawartej na okres 36 m-cy stanowi - w przypadku (...)

Czy prowizja i opłata wstępna do umowy leasingu zawartej na okres 36 m-cy stanowi - w przypadku stosowania zasad ustawy o rachunkowości - koszt uzyskania przychodu w dacie poniesienia czy podlega rozliczeniu w czasie ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze. zm.) w odpowiedzi na Pana pismo w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego wyjaśnia co następuje.

Zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Porady prawne

Oznacza to, że w danym roku podatkowym należy uwzględnić także te koszty, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów w latach następnych.

Odstępstwo od ogólnej zasady wyrażonej przez ustawodawcę w art. 22 ust. 4 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie do podatników, którzy prowadzą księgi rachunkowe (ust. 5 wskazanego wyżej artykułu) , oraz do tych tylko podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, którzy prowadzą je w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów odnoszących się tylko do danego roku podatkowego (ust. 6 wyżej powołanego artykułu).

U podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe) art. 22 ust. 5 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Ponieważ spółka jawna, której jest Pan wspólnikiem prowadzi księgę rachunkową, to przy księgowaniu kosztów uzyskania przychodów zobligowani są Państwo na podstawie art. 22 ust. 5 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do stosowania tzw. zasady memoriału.

Zasada ta polega na tym,że rezultaty określonych transakcji i innych zdarzeń gospodarczych rejestrowane są w ewidencji księgowej w momencie ich wystąpienia, a nie w momencie wypłacenia lub otrzymania gotówki.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie informuje,że na podatnikach prowadzących księgi rachunkowe ciąży obowiązek respektowania zarówno przepisów ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości ( Dz.U. z 2002 Nr 76, poz. 694 ze zm.), jak również ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, wyżej powołanej.

Ponieważ koszty uzyskania przychodów są jedną z podstawowych instytucji prawa podatkowego, która decyduje o podstawie opodatkowania, a tym samym o wysokości obciążenia podatkowego, to o momencie zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów rozstrzygają wyłącznie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie przepisy ustawy o rachunkowości.

Przepisy podatkowe nie regulują natomiast wprost sytuacji,gdy dany koszt poniesiony w roku podatkowym dotyczy kilku następnych lat podatkowych.

Taka sytuacja dotyczy poniesionych przez spółkę jawną ,, X kosztów uzyskania przychodów w postaci prowizji i opłaty wstępnej do umowy leasingu zawartej na okres 36 m-cy (w prawie bilansowym stosowana jest w owym przypadku instytucja rozliczeń międzyokresowych kosztów).

Zgodnie z art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Z powyższego zapisu jednoznacznie wynika, że odliczenie wydatków jest możliwe w roku podatkowym, w którym podatnik uzyskał przychód. Koszty takie, aby mogły być potrącalne, muszą być zarachowane.

Pojęcie ,,zarachowania ' nie zostało zdefiniowane w ustawie, dlatego też należy się odwołać do znaczenia nadanego temu zwrotowi przez slownik języka polskiego.,,Zarachować' znaczy tyle co obliczyć, zaliczyć coś na poczet czegoś.

Konkludując, stwierdzić należy, że jeżeli spółka jawna, której jest Pan wspólnikiem przy księgowaniu kosztów uzyskania przychodów stosuje zasadę memoriału, to poniesione wydatki w postaci prowizji i opłaty wstępnej z tytułu zawarcia w dniu 10.07.2002r. umowy leasingu na okres 36 m-cy, stanowią koszty uzyskania przychodów w roku 2002.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika