Do kwietnia 2004r. podatniczka przebywała we Francji i uzyskiwała tam dochody z emerytury wdowiej. (...)

Do kwietnia 2004r. podatniczka przebywała we Francji i uzyskiwała tam dochody z emerytury wdowiej. Obecnie na stałe zamieszkuje w Polsce i bank wypłaca emeryture przekazywaną z Francji. Jednocześnie w Polsce ZUS wypłaca podatniczce własną wypracowaną emeryture. Jak należy opodatkować dochody uzyskiwane w Polsce z emerytury z Francji wypłacanej przez bank, z emerytury wypłacanej przez ZUS oraz emeryture otrzymywaną podczas pobytu we Francji.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr. 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew w odpowiedzi na pismo z dn. 14.12.2004r. uzupełnione w dniu 20.12.2004r informuje, że:

- na podst. art. 3 ust. 1 oraz ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Porady prawne

Polskie przepisy podatkowe dokładnie określają tryb poboru od emerytur i rent zagranicznych. Na podst. art. 35 ust. 1 ww ustawy do poboru zaliczek miesięcznych jako płatnicy są obowiązane osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które dokonują wypłaty emerytur i rent z zagranicy ? od wypłacanych przez nie emerytur i rent.

- zgodnie z art. 35 ust. 3 ww ustawy, zaliczki, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 7, za miesiące od stycznia do grudnia ustala się w sposób określony w art. 32 ust. 1-1c, z tym że w przypadku poboru zaliczek od emerytur i rent z zagranicy stosuje się postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartej z państwem, z którego pochodzą te emerytury i renty.

- na podst. art. 35 ust. 3a podatnik przy odbiorze emerytury lub renty, o której mowa w ust. 3, może wpłacić płatnikowi ustaloną zaliczkę w złotych. Wpłatę tę uznaje się za zaliczkę potrąconą przez płatnika.

- zaliczkę od przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 3a, pobiera się w wysokości 19% przychodu, pomniejszoną o kwotę, o której mowa w art. 32 ust. 3 (kwota ulgi podatkowej).

Pomiędzy Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w dniu 20 czerwca 1975 roku zawarto umowę w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1977r. Nr 1, poz. 5).

Artykuł 18 ww umowy stanowi, że z zastrzeżeniem postanowień art. 19 ust. 2 renty, emerytury i podobne wynagrodzenia z tytułu poprzedniego zatrudnienia, wypłacane osobie zamieszkałej w jednym umawiającym się państwie, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie. Jednakże te renty i emerytury podlegają opodatkowaniu tylko w drugim Umawiającym się Państwie, jeżeli ich odbiorca ma w tym Państwie miejsce zamieszkania i posiada jego obywatelstwo.

Z danych rejestracyjnych, znajdujących się w bazie urzędu (zgłoszenie aktualizacyjne NIP-3) wynika, że na stałe zamieszkuje Pani w Rzeczypospolitej Polskiej w związku z czym otrzymywane świadczenie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zatem bank wypłacający Pani świadczenie jest obowiązany do poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od osób fizycznych.

Ww umowa w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodów przewiduje opodatkowanie dochodu w miejscu położenia źródła przychodu, tj. za granicą oraz zastosowanie metody wyłączenia z progresją.

Jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu w kraju, osiągał również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych.

Oznacza to, iż łączy się dochód ze źródeł przychodu położonego za granicą z dochodem uzyskanym w Polsce, a następnie ustala się stopę procentową podatku od sumy łącznej dochodów. Tak ustaloną stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Biorąc pod uwagę powyższe będzie Pani zobowiązana wykazać w zeznaniu podatkowym za 2004 rok. dochody uzyskiwane z emerytury z Francji wypłaconej w okresie przebywania we Francji a także dochody otrzymywane z emerytury francuskiej wypłacanej przez bank oraz emeryturę wypłacaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Polsce.

Stanowisko Pani, że emerytura, która była zwolniona z podatku we Francji nie powinna być opodatkowana w Polsce, a Pani powinna rozliczać się tylko z dochodów wypłacanych przez ZUS jest zatem błędne.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika