Przedsiębiorstwo wypłaca pracownikom na podstawie umowy cywilnoprawnej ryczałt pieniężny z tytułu (...)

Przedsiębiorstwo wypłaca pracownikom na podstawie umowy cywilnoprawnej ryczałt pieniężny z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika dla potrzeb zakładu pracy. Czy w/w kwoty korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych?

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ?Ordynacja podatkowa? (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew w odpowiedzi na pismo z dnia 15.06.2004r. informuje, że do końca 2003r. na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku były kwoty otrzymane przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów używania prywatnych pojazdów samochodowych dla potrzeb zakładu pracy. W 2004r. przepis powyższy został uchylony ustawą z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.)

Porady prawne

Tak więc od dnia 01.01.2004r. wypłacana kwota ryczałtu stanowi dla pracownika świadczenie opodatkowane. Przychód otrzymany przez pracownika z tytułu wypłaconego ryczałtu samochodowego należy traktować jako przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z dniem 01.05.2004r. weszła w życie ustawa z dnia 20 kwietnia 2004r.o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2004r. Nr 93, poz. 894) zgodnie z którą na podstawie art. 1 pkt. 1 lit. b, wolny od podatku dochodowego jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw ? do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nie przekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek 1 kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika.

Zatem ryczałty za używanie prywatnych samochodów do celów służbowych są zwolnione tylko wówczas, gdy obowiązek wypłacania go pracownikom przez pracodawcę wynika wprost z innych ustaw, a także jeśli przepisy innych ustaw przewidują możliwość przyznawania prawa do zwrotu tych kosztów (przepisy ustawy o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej Poczta Polska, ustawy o lasach państwowych).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika