Czy zapłacony czynsz inicjalny oraz czynsz zerowy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (...)

Czy zapłacony czynsz inicjalny oraz czynsz zerowy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo w dacie otrzymania faktur od leasingodawcy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana I. przedstawione we wniosku z dnia 29 sierpnia 2007r. (data wpływu do tut. Biura ? 18 września 2007r.), uzupełnionym w dniu 19 października 2007r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, wydatków z tytułu opłaty wstępnej poniesionej w związku z zawartą umową leasingu ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 września 2007r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, wydatków z tytułu opłaty wstępnej poniesionej w związku z zawartą umowa leasingu.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego też pismem z dnia 9 października 2007r. wnioskodawcę wezwano do jego uzupełnienia. W dniu 19 października 2007r. do tut. Biura wpłynęło ww. uzupełnienie wniosku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. W dniu 15 maja 2007r. zawarł umowę leasingu samochodu osobowego. Warunkiem koniecznym do realizacji umowy było wniesienie opłaty wstępnej, wynoszącej 30% wartości przedmiotu umowy leasingu.

Ww. opłatę ujęto w fakturze leasingodawcy z dnia 16 maja 2007r., a należność wynikająca z tej faktury została przez wnioskodawcę uiszczona.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, iż:

  • zawarta umowa leasingu spełnia wszystkie warunki określone postanowieniami art. 23b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • podatnik prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, w której ewidencjonuje koszty uzyskania przychodów wg zasady określonej w art. 22 ust. 4 ww. ustawy. Za dzień poniesienia kosztów uzyskania przychodów wnioskodawca uznaje dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania kosztu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W jakim momencie opłata wstępna przy umowie leasingu samochodu osobowego może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu...

Zdaniem podatnika opłata wstępna może być jednorazowo zaliczona w koszty uzyskania przychodu, ponieważ jest to koszt, którego nie można bezpośrednio przyporządkować do określonego przychodu. Opłata wstępna jest warunkiem koniecznym do uzyskania prawa do używania rzeczy na podstawie umowy leasingu, pobierana jest z góry i fakturowana w całości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika