Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na usługi gastronomiczne i pozostałe (...)

Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na usługi gastronomiczne i pozostałe w związku z szkoleniem kontrahentów i pracowników?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana J., przedstawione we wniosku z dnia 1 października 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 5 października 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków poniesionych na:

  1. usługi gastronomiczne związane:
    - z przeprowadzonymi szkoleniami dla instalatorów,
    - ze spotkaniami dla kierowników oddziałów w siedzibie jednostki,
  2. pozostałe usługi związane ze szkoleniem (wynajem sali wykładowej, noclegi),
  3. nabycie wody do dystrybutorów, znajdujących się na terenie firmy wnioskodawcy i jej oddziałów, do której mają dostęp klienci i pracownicy
    - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 października 2007r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków poniesionych na:

  1. usługi gastronomiczne związane:
    - z przeprowadzonymi szkoleniami dla instalatorów,
    - ze spotkaniami dla kierowników oddziałów w siedzibie jednostki,
  2. pozostałe usługi związane ze szkoleniem (wynajem sali wykładowej, noclegi),
  3. nabycie wody do dystrybutorów, znajdujących się na terenie firmy wnioskodawcy i jej oddziałów, do której mają dostęp klienci i pracownicy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółką Jawna zajmuje się działalnością handlową artykułami wyposażenia sanitarnego, c.o. i wodno-kanalizacyjnego. Posiada oddziały na terenie różnych województw.Poniosła wydatki o charakterze kosztowym na:

  1. usługi gastronomiczne związane:
    - z przeprowadzonymi szkoleniami dla instalatorów, tzw. ?Dni otwarte? Spółki,
    - ze spotkaniami dla kierowników oddziałów w siedzibie jednostki,
  2. pozostałe usługi związane ze szkoleniem (wynajem sali wykładowej, noclegi),
  3. nabycie wody do dystrybutorów, znajdujących się na terenie firmy i jej oddziałów, do której mają dostęp klienci i pracownicy.

W związku z powyższym zadano miedzy innymi następujące pytanie:

Czy powyższe wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i pomniejszyć o nie podstawę opodatkowania...

Zdaniem wnioskodawcy powyższe wydatki stanowią koszty uzyskania przychodu, prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.Aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:

  • pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie znajdować się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • być właściwie udokumentowany.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż jeżeli wydatki jakie poniosła Spółka na zorganizowanie szkoleń dla instalatorów, spotkania kierowników oddziałów w siedzibie jednostki, jak również na nabycie wody do dystrybutorów znajdujących się na terenie Spółki i jej oddziałów, do której mają dostęp klienci i pracownicy, poniesione zostały w celu uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej bądź też zmierzają do zachowania albo zabezpieczenia tego źródła przychodów, to wydatki te w myśl ogólnej zasady określonej art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Jednakże warunkiem niezbędnym, umożliwiającym zaliczenie tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest brak wystąpienia przesłanek negatywnych, wynikających w szczególności z art. 23 ust.1 pkt 23 ww. ustawy, który stanowi iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów w tym alkoholowych.

Przy czym reprezentację rozumieć należy między innymi okazałość, wystawność mającą na celu ukształtowanie i utrwalenie pozytywnego wizerunku firmy, poprzez działanie polegające na kontaktach oficjalnych i handlowych z innymi podmiotami gospodarczymi, związane w szczególności z przyjmowaniem i utrzymywaniem delegacji lub kontrahentów, uczestnictwem w przyjęciach związanych z pobytem tych podmiotów.

Jednakże kwalifikowanie poszczególnych wydatków musi być oceniane indywidualnie przez wnioskodawcę, który w swoim własnym interesie winien wykazać brak istnienia w ponoszonych wydatkach ww. cech, uniemożliwiających uznanie ich za koszt uzyskania przychodu.

Ostatnim warunkiem jest właściwe udokumentowanie ponoszonych wydatków. Nie może się ono jednak ograniczać wyłącznie do faktur, bądź też innych dowodów stwierdzających wyłącznie wysokość poniesionych z ww. tytułów wydatków.

Niezbędnym jest dysponowanie dowodami, świadczącymi o szkoleniowym charakterze spotkań z instalatorami jak i z kierownikami oddziałów zamiejscowych Spółki, umożliwiającymi w sposób bezsporny ustalenie związku przyczynowo-skutkowego poniesionych wydatków z przychodami Spółki, a ponadto potwierdzającymi racjonalność poniesionych wydatków i brak cech okazałości oraz wystawności.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).
Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika