Czy zatrudniając osoby opisane w art. 25 ust. 6 pkt. 2 lit. g ustawy z 20.11.1998r. o zryczałtowanym (...)

Czy zatrudniając osoby opisane w art. 25 ust. 6 pkt. 2 lit. g ustawy z 20.11.1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998r Nr 144 poz. 930 z póżn. zm.) utracę prawo do opodatkowania w formie karty podatkowej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani D. przedstawione we wniosku z dnia 15 października 2007r. (data wpływu do tut. Biura ? 17 października 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zachowania prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej przez podatnika zatrudniającego osoby bezrobotne lub absolwentów zarejestrowanych w urzędzie pracy - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 17 października 2007r. wpłynął do tut. biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w możliwości zachowania prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej przez podatnika zatrudniającego osoby bezrobotne lub absolwentów zarejestrowanych w urzędzie pracy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem jest ?Sprzątanie i czyszczenie obiektów?. Działalność ta opodatkowana jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym uiszczanym w formie karty podatkowej. Ze względu na formę opodatkowania zatrudnia dwóch pracowników. Dowiedziała się o możliwości zatrudnienia osób skierowanych z Biura Pracy na odbycie stażu (absolwentów lub bezrobotnych). Jednak Biuro Pracy interesuje czy i ile osób może zatrudnić na czas nieokreślony.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy zatrudniając osoby opisane w art. 25 ust. 6 pkt. 2 lit. g ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998r Nr 144 poz. 930 ze zm.) utraci prawo do opodatkowania w formie karty podatkowej... Czy wymienione osoby bezrobotne mogą być zatrudnione bezterminowo...

Zdaniem wnioskodawczyni, może zatrudnić do trzech osób bezrobotnych lub absolwentów na czas nieokreślony.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 25 ust. 6 pkt. 2 lit. g ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. Nr. 144, poz. 930 ze zm.) - przy ocenie warunków uzasadniających opodatkowanie w formie karty podatkowej i ustaleniu wysokości podatku dochodowego w odniesieniu do podatników, o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt. 1 ww. ustawy, do liczby pracowników nie wlicza się łącznie nie więcej niż trzech zatrudnionych bezrobotnych lub absolwentów - w rozumieniu przepisów o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu - zarejestrowanych w urzędzie pracy, przy czym okres zarejestrowania w urzędzie pracy bezrobotnego musi trwać co najmniej 6 miesięcy w okresie bezpośrednio poprzedzającym jego zatrudnienie. W myśl art. 28 ust. 3 ww. ustawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę chociażby z jedną z osób, o których mowa w art. 25 ust. 6 pkt 2 lit. g przed upływem 3 miesięcy od dnia zawarcia umowy, stawkę karty podatkowej podwyższa się o 50% poczynając od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło rozwiązanie umowy o pracę, do upływu okresu 3 miesięcy, licząc od dnia zawarcia umowy, która została rozwiązana. Przy czym przepis powyższy nie ma zastosowania, jeżeli pracodawca, na podstawie Kodeksu pracy, rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia oraz w razie ponownego zawarcia umowy o pracę z inną osobą zarejestrowaną w urzędzie pracy, nie później jednak niż w ciągu 10 dni po dniu rozwiązania poprzedniej umowy o pracę (art. 28 ust. 4 ww. ustawy).

Mając powyższe na względzie, jak również przedstawiony we wniosku stan faktyczny i stanowisko wnioskodawczyni, stwierdzić należy, iż zatrudnienie nie więcej niż trzech osób bezrobotnych lub absolwentów zarejestrowanych w urzędzie pracy, nie spowoduje utraty przez wnioskodawczynię możliwości opodatkowania w formie karty podatkowej. Przy czym okres zarejestrowania w urzędzie pracy bezrobotnego lub absolwenta musi trwać co najmniej 6 miesięcy w okresie bezpośrednio poprzedzającym jego zatrudnienie.Zauważyć przy tym należy, iż przedmiotowa ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie wskazuje okresu w jakim osoby bezrobotne i absolwenci powinni być zatrudnieni.W konsekwencji przy ocenie warunków uzasadniających opodatkowanie w formie karty podatkowej, a więc również ocenie prawa podatnika do zachowania tejże formy opodatkowania, do liczby pracowników nie wlicza się osób bezrobotnych i absolwentów przez cały okres ich zatrudnienia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika