Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć bezpośrednio wydatki poniesione na nabycie prawa (...)

Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć bezpośrednio wydatki poniesione na nabycie prawa do najmu lokalu użytkowego ?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko P. K., przedstawione we wniosku z dnia 11 grudnia 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 17 grudnia 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu i sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatku na nabycie prawa do najmu lokalu użytkowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 grudnia 2007r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu i sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatku na nabycie prawa do najmu lokalu użytkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, w zakresie hurtowej i detalicznej sprzedaży warzyw i owoców, usług transportowych oraz usług najmu. Prowadzi księgi rachunkowe.W dniu 12 kwietnia 2007r. przystąpił do przetargu zorganizowanego przez Urząd Miasta na prawo do zawarcia umowy najmu lokalu użytkowego. Przetarg ten wygrał i uzyskał prawo do zawarcia umowy najmu lokalu. Na kwotę ustalonej w wyniku przetargu należności, została wystawiona faktura. Celem nabycia prawa do najmu przedmiotowego lokalu było uzyskiwanie dochodów z wynajmowania tego lokalu osobom trzecim. Po wygraniu przetargu i podpisaniu umowy najmu z zarządcą budynku, rozpoczęto rozmowy z potencjalnym podnajemcą. W wyniku rozmów ustalono, że podpisanie umowy nastąpi w roku 2008 r. i w tym też roku firma uzyska pierwszy przychód.W związku z tym, ze prawo do zawarcia umowy najmu nie jest ani środkiem trwałym, ani wartością niematerialną i prawną faktura ta została zaksięgowana w całości w koszty 2007 roku. W wyniku czego za 10 miesięcy osiągnięto stratę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowo postąpił zaliczając całą kwotę do kosztów uzyskania przychodów...Czy posiadając informację o tym, że umowa podnajmu podpisana zostanie w roku 2008 powinien rozliczyć te koszty w czasie i obciążyć nimi 2008 r. ...

Zdaniem wnioskodawcy z przepisu art. 22 ust 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika generalna zasada, że koszty poniesione w celu uzyskania przychodów można potrącić w roku podatkowym w którym przychód związany z tymi kosztami wystąpił.Ponadto zaliczenie tego wydatku do kosztów roku 2007 spowodowałoby zniekształcenie wyniku finansowego oraz naruszyłoby zasadę współmierności ponoszonych kosztów i uzyskiwanych przychodów.Dlatego też uważa, że koszt prawa do zawarcia umowy najmu lokalu powinien obciążyć rok 2008.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.Z powyższego wynika, iż podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, że wiążą się one z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu bądź też zmierza do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Jednocześnie, aby dany wydatek mógł być zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodów, musi być właściwie udokumentowany.Koszty podatkowe ponoszone przez podmiot gospodarczy podlegają podziałowi na koszty bezpośrednie i pośrednie. Koszty bezpośrednie obejmują wydatki, które są ściśle (bezpośrednio) związane z danymi przychodami jakie osiąga podmiot gospodarczy, np. wydatki na nabycie towarów. Natomiast do kosztów pośrednich zalicza się wydatki, które nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje ich uzyskanie, np. koszty ogólnoadministracyjne.
Zasady potrącalności kosztów uzyskania przychodów w danym roku podatkowym przez podatników prowadzących księgi rachunkowe reguluje art. 22 ust. 5-5c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 22 ust. 5 ww. ustawy - u podatników prowadzących księgi rachunkowe koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 5a i 5b.
W myśl art. 22 ust. 5c ww. ustawy koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszt uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Wydatku związanego z uzyskaniem w wyniku przetargu prawa do zawarcia umowy najmu lokalu użytkowego nie można bezpośrednio powiązać z konkretnymi przychodami osiąganymi przez Wnioskodawcę z podnajmu tego lokalu, gdyż jest on uiszczany przed zawarciem umowy najmu z dysponentem tego lokalu, tj. Urzędem Miasta, a jego zapłata stanowi warunek podpisania umowy najmu, umożliwiający w dalszej kolejności jego podnajem i uzyskanie z tego tytułu przychodu. Zaliczenie tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów uregulowane jest zatem postanowieniami art. 22 ust. 5c ww. ustawy.
Jednocześnie wydatek ten pomimo, iż poniesiony jednorazowo, dotyczy ściśle określonego okresu, na który została zawarta umowa najmu z dysponentem lokalu użytkowego.

    W świetle powyższych przepisów, o sposobie zaliczenia tego kosztu decyduje zatem okres na jaki została zawarta umowa najmu z Urzędem Miasta.
    W świetle cytowanych przepisów jeżeli ww. umowa najmu z dysponentem lokalu została zawarta:
  • na okres nie przekraczający roku podatkowego, wówczas wydatek związany z nabyciem prawa do zawarcia umowy najmu lokalu użytkowego stanowi koszt uzyskania przychodu w dacie jego poniesienia, co według przedstawionego stanu faktycznego miało miejsce w 2007 roku.
  • na okres przekraczający rok podatkowy, wówczas zgodnie z art. 22 ust. 5c ww. ustawy jako koszt pośrednio związany z przychodami podlega rozliczeniu proporcjonalnie do długości okresu którego dotyczy, tj. okresu trwania na jaki zawarto umowę z dysponentem lokalu użytkowego.

    Tym samym stanowisko wnioskodawcy, iż przedmiotowy koszt należy zaliczyć do 2008 roku jest nieprawidłowe.

    Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika