w zakresie możliwości rozliczenia straty z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym (...)

w zakresie możliwości rozliczenia straty z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym w ramach prowadzonej przez Spółkę Jawną pozarolniczej działalności gospodarczej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Jawnej, przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2008r. (data wpływu do tut. Biura ?3 października 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości rozliczenia za 2008r. straty z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym w ramach prowadzonej przez Spółkę Jawną pozarolniczej działalności gospodarczej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 października 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości rozliczenia za 2008r. straty z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym w ramach prowadzonej przez Spółkę Jawną pozarolniczej działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W listopadzie 2007r. Spółka jawna nabyła z bieżących środków jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego za kwotę 1.007.979,95 zł. Jednostki te zostały odkupione w sierpniu 2008r. za kwotę 736.428,92 zł.

Przedmiotem działalności gospodarczej Spółki nie jest dokonywanie inwestycji kapitałowych. Spółka prowadzi działalność w zakresie usług motoryzacyjnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy strata powstała z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych może być uwzględniona w rachunku podatkowym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej Spółki za 2008r....

Zdaniem wnioskodawcy powstała strata z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym jest stratą powstałą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam co następuje:

Na wstępie zaznaczyć należy, iż w art. 10 ust. 1 pkt. 3 i 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wyszczególniono dwa odrębne źródła przychodów w postaci:

  • pozarolniczej działalności gospodarczej,
  • kapitałów pieniężnych i praw majątkowych,

Pozarolnicza działalność gospodarcza została zdefiniowana w przepisie art. 5a ust. 6 ww. ustawy jako działalność zarobkowa:

  1. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
  2. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
  • prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Podział ten ma istotny wpływ nie tylko na sposób prowadzenia dokumentacji finansowej, ustalenie podstawy opodatkowania, ale także na sposób opodatkowania i jego wysokość. Przy czym, co do zasady przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych stanowią przychody ze źródła przychodów określonego w cyt. powyżej art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przepis art. 17 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy jednoznacznie bowiem wskazuje, iż za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 1c. W myśl art. 5a pkt 14 tej ustawy ? ilekroć w ustawie jest mowa o funduszach kapitałowych oznacza to fundusze inwestycyjne oraz fundusze zagraniczne, o których mowa w przepisach o funduszach inwestycyjnych, oraz ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe działające na podstawie przepisów ustawy o działalności ubezpieczeniowej, z wyjątkiem funduszy emerytalnych, o których mowa w przepisach o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

O ile zatem dochody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych nie są uzyskiwane w wyniku wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej, gdyż przedmiotem tej działalności nie jest np. obrót jednostkami uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, to dochody te podlegają opodatkowaniu wg zasad określonych przepisem art. 30a ust. 1 pkt 5 tej ustawy.

W myśl tego przepisu - od uzyskanego dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a (nie mającego na gruncie przedmiotowej sprawy zastosowania).

Przy czym z przepisu art. 30a ust. 5 ww. ustawy wynika, iż dochodu, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, nie pomniejsza się o straty z tytułu udziału w funduszach kapitałowych oraz inne straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, poniesione w roku podatkowym oraz w latach poprzednich.

Jednocześnie, jak stanowi art. 30a ust. 7 ww. ustawy dochodu m.in. z tytułu udziału w funduszach inwestycyjnych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 tej ustawy.

Zauważyć zatem należy, iż dochód z tytułu udziału w funduszach kapitałowych jest opodatkowany zryczałtowanym podatkiem, który ze swej istoty jest pobierany od każdej konkretnej wypłaty, niezależnie od ewentualnych aktualnych, czy wcześniejszych strat podatkowych z tego źródła przychodów. Takie opodatkowanie nie ma bowiem charakteru globalnego, gdzie podatek obliczany jest od podstawy opodatkowania ustalonej dla całego roku podatkowego i gdzie można obniżyć dochód o ewentualne straty z tego źródła przychodów.

W świetle powyższego, mając na względzie, iż ze złożonego wniosku jednoznacznie wynika, że nabycie i sprzedaż, a więc obrót jednostkami uczestnictwa funduszu inwestycyjnego nie stanowi przedmiotu prowadzonej przez Spółkę Jawną pozarolniczej działalności gospodarczej, jak również, iż powołane wyżej przepisy zaliczają dochód uzyskany z tytułu uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych do źródła przychodów jakim są kapitały pieniężne, stwierdzić należy, iż nie jest możliwe uwzględnienie straty z tego źródła, jako straty z tytułu prowadzonej przez Spółkę Jawną pozarolniczej działalności gospodarczej.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Do wniosku dołączono dokumenty źródłowe. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Zważywszy na fakt, iż jak wynika z wniosku wnioskodawcą jest podmiot gospodarczy, tj. Spółka Jawna niniejsza interpretacja stosownie do postanowień m. in. art. 14k Ordynacji podatkowej jest wiążąca tylko dla tego podmiotu co oznacza, iż nie wywołuje bezpośrednio skutków dla wspólników tej Spółki.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika