Czy środki z podstawowego wsparcia pomostowego stanowią przychód z działalności gospodarczej?

Czy środki z podstawowego wsparcia pomostowego stanowią przychód z działalności gospodarczej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana Tomasza M przedstawione we wniosku z dnia 27 sierpnia 2007r. (data wpływu do tut. Biura - 31 sierpnia 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymanego wsparcia pomostowego, przeznaczonego na pokrycie składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz składek na rzecz Funduszu Pracy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 sierpnia 2007r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymanego wsparcia pomostowego, przeznaczonego na pokrycie składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz składek na rzecz Funduszu Pracy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Od dnia 15 marca 2007r. wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Dochód z ww. źródła przychodów ustala w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów i opodatkowuje go wg skali podatkowej. W dniu 23 marca 2007r. zwrócił się do Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. (GARR S.A.) z wnioskiem o przyznanie Podstawowego Wsparcia Pomostowego w ramach Priorytetu 2, Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego - Wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach Działania 2.5 ? Promocja Przedsiębiorczości. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i w dniu 20 kwietnia 2007r. podatnik otrzymał pierwszy wpływ na rachunek bankowy w kwocie 1.400,00 zł, tytułem zawartej Umowy o Udzielenie Podstawowego Wsparcia Pomostowego. Kolejne wpływy wsparcia pomostowego po 700 zł, nastąpiły w dniach 29 maja, 22 czerwca i 20 lipca 2007r.

Środki finansowe uzyskane z ww. Agencji w ramach wsparcia pomostowego podatnik przeznaczył na pokrycie składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe (ubezpieczenie społeczne), oraz na ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wpływy na konto podatnika podstawowego wsparcia pomostowego z ww. Agencji stanowią przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej i podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem wnioskodawcy, środki finansowe które otrzymał, na konto tytułem podstawowego wsparcia pomostowego z ww. Agencji, podlegają opodatkowaniu według skali. Natomiast:

  • ubezpieczenie społeczne - odlicza od podstawy opodatkowania,
  • ubezpieczenie zdrowotne - odlicza od podatku w wysokości 7,75% od podstawy.

Składki na Fundusz Pracy stanowią koszt uzyskania przychodu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

W związku z zawartym w części G, poz. 52 wniosku stwierdzeniem podatnika, iż ubezpieczenie zdrowotne odlicza : ?/?./ od podatku w wysokości 7,75% od podstawy?, wskazać należy, iż zgodnie z art. 27b ust.2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Do wniosku podatnik dołączył plik dokumentów. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, nie przeprowadza postępowania dowodowego, w związku z czym nie jest obowiązany ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika