Czy przekazane członkom Wspólnoty mieszkaniowej środki pieniężne z tytułu pożytków Wspólnoty (...)

Czy przekazane członkom Wspólnoty mieszkaniowej środki pieniężne z tytułu pożytków Wspólnoty na ich indywidualne konta księgowe we Wspólnocie Mieszkaniowej stanowić będą dla tych członków przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych a tym samym czy należy sporządzić dla każdego członka PIT-8C?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wspólnoty Mieszkaniowej przedstawione we wniosku z dnia 23 sierpnia 2007r. (data wpływu do tut. BKIP 7 września 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania przez członków Wspólnoty Mieszkaniowej za pośrednictwem Wspólnoty środków pieniężnych od wykonawcy robot remontowych tytułem kar za nieterminowe wykonanie usługi - jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 7 września 2007r. do tut. BKIP został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania przez członków Wspólnoty Mieszkaniowej za pośrednictwem Wspólnoty środków pieniężnych od wykonawcy robot remontowych tytułem kar za nieterminowe wykonanie usługi.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wspólnota Mieszkaniowa otrzyma od wykonawcy remontu centralnego ogrzewania przychód z tytułu kary za nieterminowe wykonanie usługi. Otrzymane środki pieniężne zostaną następnie przekazane każdemu z członków Wspólnoty, na indywidualne konta księgowe we Wspólnocie, stosownie do posiadanego udziału w nieruchomości. W zamierzeniu, środki te stanowić mają dochód członków Wspólnoty, przeznaczony na pokrycie kosztów kolejnego remontu części wspólnej nieruchomości. Po zakończeniu nowego remontu i wystawieniu przez wykonawcę faktury, członkowie Wspólnoty zostaną obciążeni, proporcjonalnie do udziału w nieruchomości, kosztami tego remontu. Jednocześnie przekazane im wcześniej należności z tytułu otrzymanej przez Wspólnotę kary umownej pomniejszą kwoty do zapłaty, powodując, że zobowiązanie członków Wspólnoty z tytułu nowego remontu ulegnie zmniejszeniu bądź w całości zostanie pokryte z przekazanych uprzednio środków. Może się zdarzyć również, że na indywidualnym koncie pozostaną jeszcze niewykorzystane środki z kwot przekazanych uprzednio. Dopuszczalna jest również sytuacja, w której Wspólnota Mieszkaniowa ze środków zgromadzonych na indywidualnych kontach pokryje zalegle zobowiązania członków wobec Wspólnoty. Środki te mogą także pozostawać na kontach przez dłuższy okres czasu z uwagi na fakt, że Wspólnota nie będzie podejmować prac remontowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy przekazane członkom Wspólnoty środki pieniężne z tytułu pożytków Wspólnoty na ich indywidualne konta księgowe we Wspólnocie Mieszkaniowej stanowić będą dla tych członków dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a tym samym czy należy sporządzić dla każdego członka PIT-8C...

Zdaniem wnioskodawcy otrzymane przez właścicieli na ich indywidualne konta księgowe środki pieniężne nie stanowią dla nich dochodu podlegającego opodatkowaniu, tym samym nie wymagają wystawiania PIT-8C. Wnioskodawca na poparcie swoje stanowiska wskazał, że środki te są już raz opodatkowane we Wspólnocie podatkiem dochodowym od osób prawnych a ponadto są gromadzone na wyodrębnionym rachunku funduszu remontowego.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy wynika natomiast, że jednym ze źródeł przychodów są ?inne źródła?.

Za przychody z innych źródeł, zgodnie z dyspozycją art. 20 ust. 1 ustawy uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Przedstawiony katalog jest katalogiem otwartym, o czym świadczy użycie sformułowania ?w szczególności?. Oznacza to, że o przychodzie podatkowym z innych źródeł będziemy mówić w każdym przypadku, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe. Istota bowiem przychodu podatkowego polega właśnie na tym, że ma on charakter trwałego przysporzenia w majątku podatnika. Świadczeniodawca wyrażając wolę nieodpłatnego przekazania świadczenia świadczeniobiorcy i w konsekwencji świadczenie to przekazując, powoduje, że świadczeniobiorca osiąga korzyść majątkową. Przysporzenie ma jednak konkretny wymiar finansowy nie tylko w momencie wypłaty, ale i w momencie zmniejszenia zobowiązania jakie musiałoby być zapłacone, gdyby nie przekazane świadczeniobiorcom środki pieniężne.

Tak też dzieje się w przedstawionym zdarzeniu przyszłym. Wspólnota Mieszkaniowa otrzymuje bowiem przychód w postaci środków pieniężnych z tytułu kary umownej a następnie decyduje się umieścić ten przychód - wprawdzie na rachunku funduszu remontowego, ale na indywidualnych kontach księgowych swoich członków. Z przedstawionego we wniosku przyszłego zdarzenia wynika, że środki pochodzące z tych kont będą zaliczane na poczet zobowiązań jakie członkowie posiadają wobec swojej Wspólnoty Mieszkaniowej. Mogą to być należności z tytułu remontu, bądź pokrycie posiadanych zaległości. W każdym z tych przypadków, wcześniej bądź później, dojdzie jednak zawsze do zmniejszenia zobowiązań członka wobec Wspólnoty, nie musi on bowiem płacić całej kwoty, którą go obciążono, a jedynie część. A zatem należność, którą byłby zobowiązany zapłacić właściciel mieszkania zostanie w całości lub w części pokryta ze środków przekazanych mu przez Wspólnotę z jej dochodów. Wynika stąd, że gdyby nie otrzymane środki, właściciel byłby zobowiązany do poniesienia wydatków w pełnej wysokości.

Środki przekazane na indywidualne konta stanowią zatem przychód członków Wspólnoty, gdyż są dla nich realnym przysporzeniem w majątku powodującym, że zmniejszają się ciążące na nich zobowiązania bez dokonywania uszczerbku w ich majątku, do którego musiałoby dojść, gdyby nie otrzymane od Wspólnoty świadczenie. Nie zmienia tego nawet fakt, że środki te są wykorzystywane na pokrycie wydatków ponoszonych na nieruchomość wspólną. Brak jest bowiem podstaw prawnych, aby w przedmiotowej sprawie wyłączyć z opodatkowania dochód z uwagi na jego przeznaczenie.

Ponieważ otrzymane przychody nie mieszczą się w katalogu zwolnień wymienionym w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, podlegają one opodatkowaniu, a na Wnioskodawcy w myśl art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych spoczywa obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C.

Podobnie bez znaczenia pozostaje fakt, iż uprzednio otrzymane kary umowne Wspólnota zaliczyła do własnych przychodów podatkowych. Wspólnota Mieszkaniowa jako jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej jest bowiem samodzielnym podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i jako taka ma obowiązek rozpoznawać przychody i koszty. Otrzymane kary stanowią więc przychód Wspólnoty, a po przekazaniu na indywidualne konta członków przychód u osób fizycznych. Nie ma zatem podwójnego opodatkowania, bo przychód rozpoznajemy u dwóch różnych podmiotów.

Zatem stanowisko wnioskodawcy nie jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika