Czy od osiągniętego przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości należy odprowadzić 10 % (...)

Czy od osiągniętego przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości należy odprowadzić 10 % zryczałtowany podatek dochodowy ?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 09 października 2008r. (data wpływu do tut. Biura ? 13 października 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2008r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni na mocy postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 03 lutego 2000r. nabyła spadek po zmarłym ojcu w całości. Przedmiotem spadku po ojcu była działka o pow. 890 m2 z budynkiem mieszkalnym i szopą w 1/2 części. Natomiast na mocy postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 18 września 2003r. po zmarłej matce wnioskodawczyni nie otrzymała nic. Wnioskodawczyni zaznaczyła, iż od spadku po zmarłym ojcu zapłaciła w 2000r. podatek od spadków i darowizn. W dniu 02 czerwca 2005r. przed Sądem Rejonowym została zawarta ugoda, której przedmiotem było zniesienie współwłasności oraz podział majątku dorobkowego po zmarłej matce i ojcu wnioskodawczyni. W treści tej ugody został szczegółowo opisany podział działki oznaczonej numerem geodezyjnym 81/2 o pow. 0,096 ha (896m2). W wyniku tej ugody wnioskodawczyni otrzymała w naturze działkę o nr 81/3 o pow. 393m2, której wartość jest niższa niż 1/2 części uzyskana na mocy postanowienia Sądu z dnia 3 lutego 2000r. Ponadto wnioskodawczyni nadmieniła, że decyzja Urzędu Skarbowego wnioskodawczyni z dnia 13 października 2000r. zapłaciła należny podatek od tej większej 1/2 części całej nieruchomości tj. 890m2 : 2 = 445 m2 a uzyskała faktycznie 393m2. W dniu 15 września 2008r. wnioskodawczyni sprzedała własność całości nieruchomości utworzonej z działki 81/3 wraz z zabudowaniami za cenę 700.000,00 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wnioskodawczyni powinna odprowadzić od osiągniętego przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości 10 % zryczałtowany podatek dochodowy...

Zdaniem wnioskodawczyni, nie powinna ona zapłacić 10% zryczałtowanego podatku dochodowego z odpłatnego zbycia nieruchomości w dniu 15 września 2008r. ponieważ podatek od spadków i darowizn po ojcu od 1/2 części 980m2 działki, domu i pomieszczeń gospodarczych (szopy) został już zapłacony w 2000r. oraz od tego czasu minęło 8 lat a w tym czasie nie były dokonywane żadne nowe inwestycje na działce 81/3. Nadto wnioskodawczyni zaznaczyła, iż jeżeli w opisanym stanie faktycznym wystąpi ewentualny podatek z tytułu umowy notarialnej sprzedaży z dnia 15 września 2008r. to został on w całości skompensowany i zapłacony na mocy decyzji Urzędu Skarbowego z dnia 13 października 2000r.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Ustawą z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono m.in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)?c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007r. Oznacza to zarazem, że nowe zasady opodatkowania mają zastosowanie wyłącznie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007r.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, którego brzmienie nie uległo zmianie w wyniku nowelizacji, podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Podkreślić należy, iż przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadą, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości dokonana przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. A contrario, odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości jeżeli nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że:

  • wnioskodawczyni na mocy postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 03 lutego 2000r. nabyła spadek po zmarłym ojcu w całości. Oznacza to, że co najmniej w 2000r. w drodze spadku nastąpiło nabycie przez wnioskodawczynię masy spadkowej. Przedmiotem spadku była działka o pow. 890 m2 z budynkiem mieszkalnym i szopą w 1/2 części,
  • w dniu 02 czerwca 2005r.

    przed Sądem Rejonowym została zawarta ugoda, której przedmiotem było zniesienie współwłasności oraz podział majątku dorobkowego po spadkodawcach tj. matce i ojcu wnioskodawczyni. W wyniku tej ugody wnioskodawczyni otrzymała w naturze działkę o nr 81/3 o pow. 393m2, której jak wskazała wartość jest niższa niż 1/2 części uzyskana na mocy postanowienia Sądu z dnia 03 lutego 2000r.

W myśl art. 924 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. ? Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16,poz. 93 ze zm.) spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 k.c.). Oznacza to, iż z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci spadkodawcy jest dniem nabycia spadku przez spadkobierców. Z kolei Sąd postanowieniem stwierdza jedynie fakt nabycia spadku przez spadkobiercę (art. 1025 § 1 k.c.).

Z kolei z instytucją działu spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. Wskutek działu spadku poszczególni spadkobiercy stają się podmiotami wyłącznie uprawnionymi względem przyznanych im praw majątkowych, stanowiących do chwili działu przedmiot wspólności.

Zniesienie współwłasności polega natomiast na dokonaniu podziału rzeczy wspólnej należącej do wszystkich współwłaścicieli, ponieważ współwłaściciele mają swoje udziały w prawie, ale nie w rzeczy. W rezultacie dochodzi tylko do nowego ukształtowania prawa własności poprzez odebranie temu prawu cechy wspólności. Jeżeli zatem udział w działkach powstałych w wyniku podziału jest zgodny z udziałem posiadanym przed zniesieniem współwłasności nie następuje nabycie podlegające opodatkowaniu, ponieważ w ten sposób nie ulega powiększeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad rzeczą (nieruchomością), jak i stan jej majątku osobistego. Zniesienie współwłasności, w wyniku którego udział w nieruchomości nie zwiększył się, zmienia wyłącznie charakter własności. Jedynie nabycie nieruchomości w drodze działu spadku lub zniesienia współwłasności w części przekraczającej udział spadkowy (nawet wówczas, jeżeli nabycie to następuje nieodpłatnie) stanowi nabycie w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy. W konsekwencji należny jest podatek dochodowy z tytułu sprzedaż nieruchomości i praw majątkowych.

Odnosząc powyższe uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, że wnioskodawczyni nie wskazała wprawdzie, kiedy zmarł ojciec jednakże skoro postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku zapadło w 2000r., to przed tą datą musiała nastąpić śmierć ojca. To oznacza, że wnioskodawczyni w 2000r. nabyła po zmarłym ojcu spadek. Przedmiotem spadku była działka o pow. 890 m2 z budynkiem mieszkalnym i szopą w 1/2 części. Następnie w wyniku ugody sądowej w 2005r. której przedmiotem było zniesienie współwłasności i podział majątku dorobkowego rodziców wnioskodawczyni otrzymała w naturze działkę o nr 81/3 o pow. 393 m2. Wartość otrzymanej działki jak wskazała wnioskodawczyni jest niższa niż 1/2 część spadku uzyskana przez nią na mocy postanowienia Sądu z dnia 03 lutego 2000r. Oznacza to, że w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym istotnie udział wnioskodawczyni w nieruchomości nabyty pierwotnie w drodze spadku po zmarłym ojcu w wyniku zawartej ugody sądowej nie uległ powiększeniu a tym samym nie doszło do nabycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy.

Biorąc zatem pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że sprzedaż przedmiotowej nieruchomości dokonana przez wnioskodawczynię w 2008r. nastąpiła po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie a tym samym nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to że przychód jaki wnioskodawczyni uzyskała w 15 września 2008r. ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nie podlega w ogóle opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym, należy stwierdzić, że choć w przedstawionym stanie faktycznym istotnie nie powstanie u wnioskodawczyni obowiązek zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości to z innych powodów niż wskazywała wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni bowiem stoi na stanowisku, że nie powinna zapłacić 10% zryczałtowanego podatku dochodowego z odpłatnego zbycia nieruchomości, gdyż podatek od spadków i darowizn został zapłacony zaś ewentualna zapłata podatku została także skompensowana zapłatą podatku od spadków i darowizn. Wyjaśnienia wymaga jednak fakt, iż w podatku dochodowym stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych źródłem przychodu jest odpłatne zbycie m.in. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości. Z kolei na gruncie ustawy o podatku od spadków i darowizn od nabycia spadku płaci się podatek od spadku, natomiast od zbycia rzeczy wchodzących w skład masy spadkowej płaci się podatek dochodowy. Dlatego też organ podatkowy nie mógł potwierdzić prawidłowości stanowiska wnioskodawczyni.

Do wniosku wnioskodawczyni dołączyła dokumenty. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do jego oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawczynię i jego stanowiskiem.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kraków, ul. Rakowiecka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika