Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze darowizny podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od (...)

Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze darowizny podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz czy istnieje obowiązek złożenia pisemnej deklaracji, iż środki ze sprzedaży, w przeciągu dwóch lat zostaną przeznaczone na zakup nowego domu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani P. przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2007r. (data wpływu do tut. Biura 28 września 2007r.), uzupełnionym w dniu 25 października 2007r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 26 września 2007r. został złożony ww. wniosek uzupełniony w dniu 25 października 2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 2003r. wnioskodawczyni w drodze darowizny od rodziców otrzymała działkę budowlaną, na której w 2003r. rozpoczęła budowę systemem gospodarczym domu jednorodzinnego. Budowa została ukończona odbiorem technicznym w 2007r. W/w nieruchomość wnioskodawczyni zamierza sprzedać; ewentualnie zakupić nieruchomość w mieście.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy sprzedaż w/w nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i jaka jest wysokość podatku...

Czy istnieje obowiązek złożenia pisemnej deklaracji, iż środki ze sprzedaży domu, w przeciągu dwóch lat zostaną przeznaczone na zakup nowego domu...

Zdaniem wnioskodawczyni nie podlega opodatkowaniu przychód ze sprzedaży w 2007r. darowanej w roku 2003 działki wraz z domem, którego budowa została zakończona w 2007r. oraz nie powinna składać deklaracji obligującej ją w przeciągu dwóch lat do zakupu nowej nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości ? jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Od 1 stycznia 2007r. zmieniły się zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości. Jednakże zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2006r. Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006r., stosuje się zasady określone w w/w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007r.

Z taką sytuacją mamy do czynienia w przedmiotowej sprawie, dlatego w myśl art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006r., wolne od podatku są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w całości ? jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Ze względu na fakt, iż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia nieruchomości, należy odnieść się do przepisów zawartych w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (j.t. Dz. U. z 1964r., Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z art. 46 ustawy nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Stosownie natomiast do treści art. 48 powyższej ustawy budynki stanowią część składową gruntu (z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie) i jako takie nie mogą być przedmiotem odrębnej własności. Tak więc pojęcie sprzedaży nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego.

W świetle powołanych przepisów przychód osiągnięty przez Panią ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze darowizny w 2003r. jest wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych, bowiem w omawiany przypadku mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujące do dnia 31 grudnia 2006r. Bez znaczenia pozostaje przy tym fakt, iż na działce w późniejszym okresie wybudowano dom. Nie jest również wymagane aby w przedmiotowym wypadku składać pisemną deklarację, iż środki ze sprzedaży w/w nieruchomości w przeciągu dwóch lat przeznaczone zostaną na zakup nowego domu, ponieważ osiągnięty przychód jest wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych bez względu na sposób i termin wydatkowania uzyskanych ze sprzedaży środków.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika