W jakiej wysokości będzie należny podatek dochodowy z tytułu sprzedaży działek budowlanych, rekreacyjnych, (...)

W jakiej wysokości będzie należny podatek dochodowy z tytułu sprzedaży działek budowlanych, rekreacyjnych, rolnych gdy ich zakup nastąpił przed 2007r. a sprzedaż po upływie 5 lat od ich nabycia, przed upływem 5 lat od ich nabycia ?
Czy, w przypadku gdy sprzedaż działek nastąpiła przed upływem 5 lat od ich nabycia i został odprowadzony 10% podatek dochodowy zachodzi konieczność dodatkowego rozliczenia się z PIT i odprowadzenie dodatkowego podatku dochodowego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani W. przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. BKIP 04 października 2007r. uzupełnionym w dniu 14 listopada 2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży działek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04 października 2007r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży działek. Z uwagi na stwierdzone braki formalne wniosku, pismem z dnia 23 października 2007r. Znak: IBPB2/415-220/07/JG wezwano do ich uzupełnienia. Wniosek został uzupełniony w dniu 14 listopada 2007r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni w przeciągu ostatnich kilku lat zakupiła kilka działek rolnych położonych w kilku województwach, wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, gdyż jak podkreśliła były to grunty rolne. Jedynie jedna działka została zakupiona jako działka budowlana. Wnioskodawczyni zamierza pomniejszyć gospodarstwo rolne lub całkowicie je zlikwidować, w związku z czym planuje dokonać sprzedaży kolejno nabytych działek. Podkreśliła, że działki nie mają zbyt atrakcyjnego położenia a ich bonitacja jest niska. Sprzedaż działek w całości jest trudna, zatem część z nich została podzielona na mniejsze działki aby ułatwić ich sprzedaż. Zaznaczyła, iż działki z uwagi na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego zmieniły swój status, część z nich stała się działkami budowlanymi, część rekreacyjnymi a znaczna część nadal pozostała działkami rolnymi. Wnioskodawczyni ponadto zaznaczyła, iż dwa lata temu dokonała rozszerzenia wspólności majątkowej i jej mąż jest współwłaścicielem wszystkich działek, natomiast gospodarstwo rolne jest zarejestrowane tylko na nią. Ponadto dodała, iż sprzedaż przedmiotowych działek ze względu na ich ilość oraz niezbyt dużą atrakcyjność będzie trwała kilka lat. Ani wnioskodawczyni ani mąż nie rozliczają się z podatku dochodowego w Polsce, gdyż dochody osiągają w Niemczech i tam odprowadzają podatki.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania.

    W jakiej wysokości będzie należny podatek dochodowy z tytułu sprzedaży działek budowlanych, w jakiej od rekreacyjnych oraz w jakiej od rolnych, gdy ich zakup nastąpił przed 2007r.,a sprzedaż nastąpi:
  • po upływie 5 lat od ich nabycia
  • przed upływem 5 lat od ich nabycia ...
    Czy, w przypadku gdy sprzedaż działek nastąpiła przed upływem 5 lat od ich nabycia i został odprowadzony 10% podatek dochodowy zachodzi konieczność dodatkowego rozliczenia się z PIT i odprowadzenia dodatkowego podatku dochodowego...

Zdaniem wnioskodawczyni jeżeli zakup działek nastąpił przed 2007r. a okres między zakupem a ich sprzedażą nie przekroczył 5 lat wówczas uzyskany ze sprzedaży przychód będzie podlegał opodatkowaniu 10% podatkiem dochodowym. Jeżeli natomiast sprzedaż działek nastąpi po upływie pięciu lat od ich nabycia to podatek dochodowy nie wystąpi. Uważa nadto, iż jest to jedyny obowiązek podatkowy który wystąpi w związku ze sprzedażą przedmiotowych działek, a tym samym dodatkowo żaden inny podatek dochodowy nie będzie doliczony.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż wnioskodawczyni zamierza sprzedać przedmiotowe działki, które na wskutek zmiany planu zagospodarowania terenu zmieniły swój status i część z nich stała się działkami budowlanymi, rekreacyjnym i rolnymi. Wątpliwość wnioskodawcy sprowadza się do tego czy należny podatek dochodowy będzie naliczony od sprzedaży odpowiednio od działek budowlanych, rekreacyjnych i rolnych.W związku z powyższym wyjaśnić należy, iż ustawodawca w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie dokonuje klasyfikacji nieruchomości odrębnie na grunty budowlane, rolne czy rekreacyjne. Istotne znaczenie dla skutków podatkowych w zakresie powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym jest moment nabycia nieruchomości a w efekcie następująca ich sprzedaż.W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym nabycie przedmiotowych działek nastąpiło przed 2007r. co oznacza, iż do przychodu uzyskanego z ich sprzedaży będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006r. Stosownie bowiem do art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006r., Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ? c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007r.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych którego brzmienie w wyniku nowelizacji nie uległo zmianie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie m.in. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości (?) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie (?). W myśl przepisów art. 28 ust. 1 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006r. przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. W świetle art. 28 ust.

2 cyt. ustawy podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację według ustalonego wzoru (PIT-23).

Jednakże z powyższego obowiązku, zgodnie z art. 28 ust. 2a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnieni zostali podatnicy, którzy w tym samym terminie złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą nie później niżw okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ww. ustawy tj :

  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
  • na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a) (tj. art. 21 ust 1 pkt 32 lit.a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów

Ponadto zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Zwolnienie to nie dotyczy jednak przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny. Ilekroć w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest mowa o gospodarstwie rolnym oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.W rozumieniu przepisów art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984r. o podatku rolnym (t.j. Dz. U. z 2006r. Nr 136 poz. 969 ze zm.) za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

Wobec powyższego zwolnienie przychodów ze sprzedaży gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od podatku dochodowego uwarunkowane jest następującymi przesłankami:

  • grunty muszą być zakwalifikowane jako użytki rolne,
  • muszą stanowić gospodarstwo rolne (tj. będące własnością osoby fizycznej obszar gruntów o łącznej powierzchni co najmniej 1 ha) lub jego część składową,
  • grunty nie mogą utracić wskutek sprzedaży rolnego charakteru. Utrata charakteru rolnego lub leśnego gruntu następuje przez wyłączenie tych gruntów z produkcji rolnej lub leśnej polegające na faktycznym przekształceniu sposobu ich użytkowania łączącym się ze zmianą ich dotychczasowego przeznaczenia.

Jeżeli zatem zostaną zachowane ww. warunki, przychód uzyskany ze sprzedaży tego rodzaju nieruchomości korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Wobec wyżej powołanych regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku stwierdzić należy, iż przychód ze sprzedaży działek w przypadku, kiedy sprzedaż ta ma miejsce przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie tj. licząc od końca 2007r. oraz nie będzie dokonana w ramach pozarolniczej działalności, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10% chyba, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży zostaną wydatkowane na cele mieszkaniowe wskazane w ustawie albo ma miejsce sprzedaż nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i w wyniku tej sprzedaży grunty te nie stracą charakteru rolnego lub leśnego. Jeżeli natomiast powyższa sprzedaż będzie miała miejsce po upływie pięciu lat od daty ich nabycia wówczas przychód ze sprzedaży nie będzie w ogóle podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W przypadku, gdy sprzedaż nieruchomości nastąpi przed upływem 5 lat od końca roku w którym miało miejsce nabycie tej nieruchomości i zostanie zapłacony 10% podatek dochodowy od przychodu z tej sprzedaży, nie wystąpi żaden inny dodatkowy podatek dochodowy. Jak bowiem wskazano powyżej z art. 28 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że przychodów ze sprzedaży nieruchomości nie łączy się z przychodami z innych źródeł.Dodatkowo wyjaśnić należy, iż powyższe uregulowania prawne nie będą miały zastosowania w sytuacji kiedy sprzedaż działek będzie następowała w ramach wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52§ 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika