Czy przy odliczaniu odsetek biorąc, pod uwagę limit odliczenia i ograniczenia czasowe (wynikające (...)

Czy przy odliczaniu odsetek biorąc, pod uwagę limit odliczenia i ograniczenia czasowe (wynikające z ustawy), korzystając z ulgi odsetkowej przysługuje prawo do odliczenia całości zapłaconych odsetek uwzględnionych aneksem z 2007r.?
Czy należy odliczyć kwoty zapłaconych odsetek ustalonych na podstawie umowy kredytowej z 2004r. bez uwzględnienia zmian tej umowy, które nastąpiły po 31 grudnia 2006r.?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pan H. przedstawione we wniosku z dnia 07 grudnia 2007r. (data wpływu do tut. Biura 17 grudnia 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu wydatków na spłatę odsetek od kredytu przeznaczonego na finansowanie inwestycji mieszkaniowej - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 17 grudnia 2007r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu wydatków na spłatę odsetek od kredytu przeznaczonego na finansowanie inwestycji mieszkaniowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 2004r. wnioskodawca zawarł umowę kredytu hipotecznego na budowę budynku mieszkalnego. Wnioskodawca w zeznaniu podatkowym PIT-36 za 2006r. odliczył po raz pierwszy zapłacone odsetki gdyż jak wskazał we wniosku, spełnił wszystkie warunki wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Następnie we wrześniu 2007r. do przedmiotowej umowy wnioskodawca zawarł aneks, na podstawie którego została zwiększona wartość zadłużenia o 100% oraz został wydłużony okres kredytowania o 5 lat.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy przy odliczaniu odsetek, biorąc pod uwagę limit odliczenia i ograniczenia czasowe (wynikające z ustawy), korzystając z ulgi odsetkowej wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia całości zapłaconych odsetek uwzględnionych aneksem z 2007r. ...
  2. Czy należy odliczyć kwoty zapłaconych odsetek ustalonych na podstawie umowy kredytowej z 2004r. bez uwzględnienia zmian tej umowy, które nastąpiły po 31 grudnia 2006r. ...

Zdaniem wnioskodawcy przysługuje mu prawo do odliczenia wszystkich zapłaconych odsetek również tych, które zostały naliczone z tytułu aneksu zawartego w 2007r. W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma mowy o ograniczeniu tego prawa do umów kredytowych bez uwzględnienia zmian w tych umowach, jeżeli tylko spełnione są pozostałe warunki wynikające z tej ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r., od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2 ? 4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych związanej z:

  1. budową budynku mieszkalnego albo
  2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
  3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
  4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Przepis cytowanego wyżej art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawierający regulację prawną w zakresie skorzystania z prawa do tzw. ulgi odsetkowej na mocy art. 1 pkt 27 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588), został uchylony z dniem 01 stycznia 2007r.

Jednakże w myśl art. 9 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw wchodzącego w życie z dniem 1 stycznia 2007r. - podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie oraz w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007r., prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki), do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt (pożyczkę) zawartej przed dniem 1 stycznia 2007r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027r.

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zagwarantowała zatem korzystanie z ulgi odsetkowej w ramach praw nabytych osobom, którym bank udzielił kredytu mieszkaniowego w latach 2002-2006. Prawo to przysługuje w sytuacji, kiedy podatnikowi został udzielony kredyt (pożyczka) do końca 2006r. i spełnia on warunki określone w przepisach art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007r.

Uwzględniając stan faktyczny opisany we wniosku i powyższe uregulowania prawne należy stwierdzić, że zawarcie po dacie 31 grudnia 2006r. aneksu do umowy o kredyt kontraktowy o przedłużenie okresu kredytowania i zwiększenie kwoty kredytu wywiera skutek prawny w postaci uznania, iż podatnikowi na zasadzie praw nabytych przysługuje prawo do dokonywania odliczeń odsetek od kredytu objętych aneksem do umowy, który został zawarty po dacie 31 grudnia 2006r., pod warunkiem, że aneks dotyczy zwiększenia kredytu w związku z tą samą inwestycją - podatnik ma prawo do odliczenia odsetek zapłaconych od kwoty podwyższonej aneksem, do wysokości limitu.

Tak wiec w opisanym stanie faktycznym zawarcie przez wnioskodawcę w 2007r. aneksu do umowy kredytowej, która pierwotnie została zawarta w 2004r. na budowę domu nie stanowi okoliczności wyłączających możliwości do skorzystania z ulgi odsetkowej od podwyższonej kwoty kredytu. Fakt zawarcia aneksu do umowy o kredyt kontraktowy przedłużającego okres kredytowania oraz zwiększającego wartość zadłużenia nie powoduje również utraty prawa do ulgi odsetkowej, jeżeli aneksem do umowy kredytowej dokonano zmian polegających na zwiększeniu kredytu na budowę domu oraz wydłużono okres kredytowania w związku z tą samą inwestycją.

Podsumowując wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia odsetek zapłaconych do kwoty podwyższonej aneksem, do wysokości limitu.

Wysokość dokonywanych odliczeń jest bowiem limitowana. Odliczenie obejmuje jedynie odsetki od tej części kredytu, która nie przekracza, ustalonej w roku zakończenia inwestycji, kwoty określonej jako iloczyn 70 m2 powierzchni użytkowej oraz wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczania premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy (art. 26 b ust. 4 ww. ustawy). Kwota ta w kolejnych następujących po sobie latach podatkowych nie może ulec zmianie. W tym celu dla ustalania tej podstawy przyjmuje się najwyższy w okresie obowiązywania ustawy wskaźnik przeliczeniowy 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczania premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy (za II kwartał 2006r. (art. 26b ust. 10 ww. ustawy). Odliczenie obejmuje jedynie odsetki od tej części kredytu (pożyczki), która nie przekracza limitu. W latach 2002-2007r. limit ten wynosi 189.000 zł. Ostateczną kwotę limitu kredytu podatnik zobowiązany jest ustalić dopiero w roku zakończenia inwestycji. Ustalony zaś limit będzie dla niego obowiązujący w następnych latach.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52§ 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).
Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika