Czy wnioskodawca może przeznaczyć 10% podatek od przychodu uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego (...)

Czy wnioskodawca może przeznaczyć 10% podatek od przychodu uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na spłaty części kredytu mieszkaniowego zaciągniętego przez syna na zakup nieruchomości, w której wnioskodawca zamieszka wspólnie z synem?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 sierpnia 2007r. (data wpływu do tut. BKIP 20 sierpnia 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu, uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, przeznaczonego na spłatę kredytu mieszkaniowego zaciągniętego przez syna wnioskodawcy - jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 20 sierpnia 2007 r. do tut. BKIP wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przeznaczonego na spłatę kredytu mieszkaniowego zaciągniętego przez syna wnioskodawcy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w dniu 20 sierpnia 2007r. dokonał sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, nabytego w sierpniu 2006r. Uzyskany w ten sposób przychód podatnik ma zamiar przeznaczyć na spłatę kredytu mieszkaniowego zaciągniętego przez syna na zakup prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz budynku mieszkalnego, w którym wspólnie z synem zamieszkają z powodów zdrowotnych, wnioskodawca i jego żona.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wnioskodawca może przeznaczyć 10% podatek od przychodu uzyskanego ze sprzedaży ww. prawa na spłaty części kredytu mieszkaniowego zaciągniętego przez syna na zakup nieruchomości, w której wnioskodawca zamieszka wspólnie z synem...

Wnioskodawca uważa, iż może skorzystać z takiej ulgi, ponieważ zamieszka z żoną i synem w budynku mieszkalnym zakupionym przez syna w tym celu.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.), zwanej dalej ustawą, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 m. in. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego ? jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Ponieważ będące przedmiotem sprzedaży spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego zostało nabyte przez wnioskodawcę w 2006r. do przychodu uzyskanego z jego sprzedaży będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006r. Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006r. Nr 217 ,poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006r., stosuje się zasady określone w ww. ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007r.

I tak zgodnie z art. 28 ust. 1 i 2 ustawy, przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, określonych w art. 10, ust. 1, pkt 8, lit. a) ? c) m. in. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł, zaś podatek od tego przychodu ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu.

Jak wynika z treści art. 28 ust. 2a cytowanej ustawy, opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych nie będzie miało zastosowania, jeżeli podatnik w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży złoży oświadczenie, że uzyskany przychód przeznaczy na cele określone w art. 21. ust. 1. pkt 32. lit. a) lub lit. e) ustawy.

Wolny od podatku dochodowego będzie zatem przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10, ust. 1, pkt 8, lit. a), z zastrzeżeniem art. 2 i 2a - w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, między innymi na nabycie na terytorium RP budynku oraz lit. e) tego artykułu ? w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym równieżna spłatę kredytu lub pożyczki oraz od setek spółdzielczego od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Z powyższego wynika jednoznacznie, że przychód uzyskany ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10% przychodu, z wyjątkiem, gdy uzyskany przychód zostanie przeznaczony ? w terminie dwóch lat od dnia sprzedaży na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika. Przedmiotowy przychód może zatem zostać wydatkowany na spłatę kredytu i odsetek od tego kredytu, również wtedy, gdy zaciągnięty został przed dniem uzyskania tego przychodu, jednak warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży na spłatę kredytu zaciągniętego przez podatnika na nabycie własnego budynku mieszkalnego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że syn wnioskodawcy nabył budynek mieszkalny wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu zaciągając na ten cel kredyt mieszkaniowy.

Wobec tego spłata poprzez wnioskodawcę kredytu oraz odsetek od tego kredytu, zaciągniętego przez syna nie spełnia przesłanek wynikających z wyżej powołanych przepisów. Nieruchomości nie nabył bowiem wnioskodawca i nie on zaciągnął kredyt na jego nabycie.

Bez znaczenia jest przy tym fakt, iż w zakupionym przez syna domu zamieszka wnioskodawca z żoną po sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika