1) Czy moment nabycia spadku powstaje, z chwilą śmierci spadkodawcy czy też z chwilą otrzymania (...)

1) Czy moment nabycia spadku powstaje, z chwilą śmierci spadkodawcy czy też z chwilą otrzymania prawomocnego postanowienia sądowego o nabyciu spadku ?2) Czy w przypadku sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku w 2003r. wystąpi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości a jeżeli wystąpi podatek to czy wysokość tego podatku będzie wynosiła 10% od wartości nieruchomości, czy 19% od dochodu, czy też przychód ten będzie zwolniony z opodatkowania ?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani W. przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2007r. (data wpływu do tut. BKIP 21 sierpnia 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 sierpnia 2007r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 20 stycznia 2003r. zmarła matka wnioskodawczyni pozostawiając spadek, w postaci niezabudowanej nieruchomości gruntowej o pow. 17a. Ustawowymi spadkobiercami przedmiotowej nieruchomości są trzy osoby tj. wnioskodawczyni, jej brat oraz mąż zmarłej . Spadek nie został przeprowadzony zaraz po śmierci. Wniosek o przeprowadzenie spadku został złożony do Sądu dopiero 11 czerwca 2007r. Obecnie wnioskodawczyni oczekuje na postanowienie Sądu. Wnioskodawczyni wraz z pozostałymi spadkobiercami zamierza sprzedać przedmiotową nieruchomość.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  • Czy moment nabycia spadku powstaje z chwilą śmierci spadkodawcy czy też z chwilą postanowienia sądowego ...
  • Czy w przypadku sprzedaży przedmiotowej nieruchomości wystąpi obowiązek zapłaty podatku dochodowego od sprzedaży ww. nieruchomości, a jeżeli wystąpi podatek to czy wysokość tego podatku będzie wynosiła 10% od wartości nieruchomości czy 19% od dochodu, który w tym przypadku byłby równoznaczny z wartością spadku, gdyż jest ona nabyta w drodze spadku, czy też przychód ten będzie zwolniony z opodatkowania, tak jak to było przed 01 stycznia 2007r....

Zdaniem wnioskodawczyni nabycie przedmiotowej nieruchomości nastąpiło w dniu otwarcia spadku czyli z dniem śmierci spadkodawczyni tj. w dniu 20 stycznia 2003r. Wobec powyższego opodatkowanie przychodu ze sprzedaży nieruchomości gruntowej nastąpi na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujących w 2003r., w myśl których sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku podlega zwolnieniu od podatku dochodowego - art. 21 ust. 32 lit. d) ww. ustawy o podatku dochodowym.

Według wnioskodawczyni w momencie sprzedaży tej nieruchomości spadkobiercy powinni być całkowicie zwolnieni z obowiązku płacenia podatku dochodowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006r., Nr 217, poz. 1588) wprowadzono obowiązujące od 1 stycznia 2007r., nowe zasady opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ? c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.). Z uwagi na treść przepisów przejściowych tj. m.in. przepisu art. 7 ust. 1 powołanej ustawy z dnia 16 listopada 2006r. do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007r.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych którego brzmienie nie uległo zmianie w wyniku nowelizacji, podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie m.in. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości (?) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie (?).

W przypadku nabycia nieruchomości w drodze spadku pięcioletni termin, o którym mowa powyżej winien być liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło otwarcie spadku, czyli śmierć spadkodawcy.

W myśl art. 924 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 kodeksu cywilnego). Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku potwierdza jedynie prawo spadkodawcy do tego spadku od momentu jego otwarcia. Istotna dla podatku dochodowego jest zatem nie data postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, ale dzień otwarcia spadku (czyli data śmierci spadkodawcy).

Mając na względzie powołane powyżej unormowania prawne oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, iż dniem nabycia przez wnioskodawczynię i pozostałych spadkobierców przedmiotowej nieruchomości gruntowej będzie data śmierci spadkodawczyni, tj. dzień 20 stycznia 2003r., co oznacza że do odpłatnego zbycia nieruchomości wspólnie przez wszystkich spadkobierców będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r.

Stosownie do przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do końca 2006r. wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) m.in. ze sprzedaży nieruchomości lub ich części albo udziału w nieruchomości z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

W świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego przychód, jaki wnioskodawczyni wraz z pozostałymi spadkobiercami zamierza uzyskać ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości będzie zwolniony od podatku na zasadzie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006r. Dodatkowo wyjaśnia się, że jeśli spadkobiercy dokonaliby działu spadku i zbycia nieruchomości dokonałaby osoba, której ta nieruchomość przypadła w wyniku działu spadku przedstawione wyżej unormowania nie miałyby zastosowania.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52§ 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika