Czy darowizna przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę fizyczną na rzecz córki podlega opodatkowaniu (...)

Czy darowizna przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę fizyczną na rzecz córki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 23 października 2007r. (data wpływu do tut. BKIP 31 października 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie sposobu opodatkowania darowizny przedsiębiorstwa na rzecz dziecka - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 31 października 2007r. do tut. Biura wpłynął w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie sposobu opodatkowania darowizny przedsiębiorstwa na rzecz dziecka.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji obuwia. W niedalekiej przyszłości zamierza on całą firmę przekazać nieodpłatnie jako darowiznę córce, która będzie kontynuowała dotychczasową działalność gospodarczą. Umowa będzie sporządzona w formie aktu notarialnego. W skład ww. firmy wchodzą: nieruchomości - warsztat, ruchomości w tym urządzenia, materiały, towary, wyroby gotowe oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości i ruchomości w tym budynek warsztatowy.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie.

Czy darowizna przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę fizyczną na rzecz córki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych...

Zdaniem wnioskodawcy obowiązek podatkowy powstanie wówczas, gdy wraz z przejmowanymi składnikami majątkowymi nabywca w tym przypadku córka przejmie zobowiązania (długi) darczyńcy. Podstawą opodatkowania wówczas będzie wartość zobowiązań przejmowanych przez obdarowanego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawa z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 41 poz. 399 ze zm.) zawiera katalog czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu, a tym samym skutkujących powstaniem obowiązku podatkowego. Zgodnie z treścią powołanego przepisu podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają:

  1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  2. umowy pożyczki,
  3. (uchylona),
  4. umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy (art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit d)),
  5. umowy dożywocia,
  6. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności ? w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  7. (uchylona),
  8. ustanowienie hipoteki,
  9. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  10. umowy depozytu nieprawidłowego,
  11. umowy spółki ( akty założycielskie);

Katalog czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ujęty w art. 1 ust. 1 ww. ustawy jest katalogiem zamkniętym, co oznacza że czynności cywilnoprawne, które nie zostały wymienione w sposób wyraźny w tym przepisie nie podlegają opodatkowaniu omawianym podatkiem. Umowy darowizny podlegające opodatkowaniu tym podatkiem wymienione są art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) tej ustawy. Z treści powołanego przepisu wynika, iż opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy.Jeżeli zatem obdarowany nie przejmuje na siebie długów i ciężarów albo zobowiązań osoby darującej to umowa darowizny nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 w/w ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 w/w ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 w/w ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika