Czy darowizna środków pieniężnych przez matkę na rzecz córki przekraczająca wartość określoną (...)

Czy darowizna środków pieniężnych przez matkę na rzecz córki przekraczająca wartość określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, potwierdzona aktem notarialnym, przekazywana z konta bankowego darczyńcy na konto bankowe obdarowanego przez okres około 20 lat będzie korzystała w całości ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 4a ust 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn ?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 27 sierpnia 2007r. (data wpływu do tut. Biura 31 sierpnia 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zwolnienia z opodatkowania nabycia własności środków pieniężnych przez zstępną - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 31 sierpnia 2007r. do tut. Biura wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zwolnienia z opodatkowania nabycia własności środków pieniężnych przez zstępną.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni (matka) zamierza dokonać darowizny środków pieniężnych na rzecz córki. Kwota darowizny przekroczy wartość określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Umowa darowizny będzie zawarta w formie aktu notarialnego a jego elementem składowym będą oświadczenia darczyńcy i obdarowanego o spełnieniu warunków dokonywania przekazań darowanych kwot za pośrednictwem rachunku bankowego i ich udokumentowania wyciągami z rachunku bankowego. Świadczenia pieniężne składające się na dokonaną darowiznę będą przekazywane okresowo, w wysokościach odpowiadających wysokościom poszczególnych rat kredytu (wraz z odsetkami od tego kredytu) zaciągniętego przez córkę na zakup mieszkania. Całkowity okres świadczenia będzie wynosił około 20 lat i będzie równy okresowi, na jaki zostanie zaciągnięty przez obdarowaną kredyt bankowy. Każda rata świadczenia pieniężnego wynikająca z umowy darowizny będzie dokonana za pośrednictwem przelewu bankowego z rachunku darczyńcy na rachunek obdarowanego. Kopie wyciągów z rachunku bankowego będą stanowiły dokument wykonania umowy darowizny za pośrednictwem rachunku bankowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy darowizna środków pieniężnych przez matkę na rzecz córki przekraczająca wartość określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, potwierdzona aktem notarialnym, przekazywana z konta bankowego darczyńcy na konto bankowe obdarowanej przez okres około 20 lat będzie korzystała w całości ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 4a ust 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn...

Zdaniem wnioskodawczyni w opisanej wyżej sytuacji do całej kwoty darowizny środków pieniężnych przez matkę na rzez córki, przekazywanej z konta bankowego darczyńcy na konto bankowe obdarowanej przez okres około 20 lat będzie korzystała w całości ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, gdyż zostaną spełnione wszystkie warunki uprawniające do skorzystania z tego zwolnienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2004r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej 'podatkiem', podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. darowizny.Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego bez ekwiwalentu. Najczęściej darowizna polega na przesunięciu jakiegoś dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego. W rozumieniu art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) darowizna jest umową, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Świadczenie darczyńcy jest bezpłatne wtedy, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę.

Przepis art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn stanowi, że zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

  1. zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz
  2. udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 ( tj. dla I grupy podatkowej 9.637 zł)- ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1 i 2, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

  1. wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub
  2. gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Wyżej wymienione zwolnienia stosuje się, jeżeli w chwili nabycia nabywca posiadał obywatelstwo polskie lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub miał miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium takiego państwa.

Wobec powyższego, jeżeli wnioskodawczyni (matka) zawrze z córką umowę darowizny środków pieniężnych w formie aktu notarialnego i umowa ta będzie umową darowizny, o której mowa w art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego oraz jeśli kwota darowizny będzie przekazana przez darczyńcę na konto bankowe obdarowanej, co zostanie potwierdzone stosownymi dokumentami, to darowizna ta będzie w całości korzystała ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 4a ust 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zatem stanowisko wnioskodawczyni wyrażone we wniosku, że darowizna środków pieniężnych przez matkę na rzecz córki przekraczająca wartość określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, potwierdzona aktem notarialnym, przekazywana z konta bankowego darczyńcy na konto bankowe obdarowanego przez okres około 20 lat będzie korzystała w całości ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 4a ust 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ( Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika