Czy wnioskodawca jest zobligowany do dokonania wypłaty odszkodowania spadkobiercom zmarłego wspólnika, (...)

Czy wnioskodawca jest zobligowany do dokonania wypłaty odszkodowania spadkobiercom zmarłego wspólnika, bez konieczności przedłożenia przez nich decyzji lub zgody naczelnika urzędu skarbowego o której mowa w art. 19 ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006r.?Czy w przypadku wypłaty odszkodowania bez w/w dokumentów, wnioskodawca ponosi solidarną odpowiedzialność ze spadkobiercami za zobowiązania podatkowe?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2007r. (data wpływu do tut. Biura 26 września 2007r.) uzupełnionym w dniu 19 grudnia 2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie braku możliwości wypłaty odszkodowania spadkobiercom z tytułu umorzenia udziałów zmarłego wspólnika spółki z o.o., bez okazania decyzji właściwego naczelnika urzędu skarbowego o ustaleniu wysokości należnego podatku od nabycia spadku, bądź pisemnej zgody naczelnika urzędu skarbowego, że nabycie spadku jest zwolnione od podatku lub że należny podatek został zapłacony - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 26 września 2007r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatku od spadków i darowizn w zakresie braku możliwości wypłaty odszkodowania spadkobiercom z tytułu umorzenia udziałów zmarłego wspólnika spółki z o.o., bez okazania decyzji właściwego naczelnika urzędu skarbowego o ustaleniu wysokości należnego podatku od nabycia spadku, bądź pisemnej zgody naczelnika urzędu skarbowego, że nabycie spadku jest zwolnione od podatku lub że należny podatek został zapłacony.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca dokonał umorzenia 96 udziałów zmarłego wspólnika w spółce wnioskodawcy na podstawie postanowień umowy spółki. W świetle w/w umowy spadkobiercy zmarłego wspólnika mają otrzymać od wnioskodawcy odszkodowanie z tytułu umorzenia udziałów. Wysokość odszkodowania ustalona została w oparciu o postanowienia umowy spółki oraz wycenę biegłych. W lipcu 2006r. spadkobiercy przesłali do spółki wnioskodawcy prawomocne postanowienie sądu rejonowego o stwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym w dniu 30 listopada 2005r. wspólniku spółki. Wnioskodawca wzywał spadkobierców o przedłożenie decyzji naczelnika urzędu skarbowego o ustaleniu wysokości należnego podatku od nabycia spadku po zmarłym wspólniku spółki, bądź przedłożenia pisemnej zgody naczelnika urzędu skarbowego, że nabycie spadku jest zwolnione od podatku lub że należny podatek został zapłacony. Podstawę wskazanych wyżej żądań wnioskodawca oparł na treści art. 19 ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006r. Do dnia dzisiejszego spadkobiercy nie przedłożyli żadnego z w/w dokumentów. Jednocześnie spadkobiercy wnoszą o dokonanie wypłaty odszkodowania, którego wartość opiewa na kwotę 1.404.082,00 zł. Przedmiotowa kwota została zatwierdzona uchwałą zgromadzenia wspólników spółki w dniu 12 czerwca 2006r. Wnioskodawca nie znajduje jednak podstaw prawnych do dokonania wypłaty odszkodowania na rzecz spadkobierców wspólnika spółki, do momentu, kiedy spadkobiercy przedłożą w/w decyzję lub pisemną zgodę właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy wnioskodawca jest zobligowany do dokonania wypłaty odszkodowania spadkobiercom zmarłego wspólnika, bez konieczności przedłożenia przez nich decyzji lub zgody naczelnika urzędu skarbowego, o której mowa w art. 19 ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006r....
  2. Czy w przypadku wypłaty odszkodowania bez w/w dokumentów, wnioskodawca ponosi solidarną odpowiedzialność ze spadkobiercami za zobowiązania podatkowe...

Zdaniem wnioskodawcy podstawą żądania do przedłożenia przez spadkobierców decyzji właściwego naczelnika urzędu skarbowego o ustaleniu wysokości należnego podatku od nabycia spadku, bądź pisemnej zgody naczelnika urzędu skarbowego, że nabycie spadku jest zwolnione od podatku lub że należny podatek został zapłacony - był i nadal pozostaje art. 19 ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006r. Wnioskodawca stwierdza, iż co prawda od dnia 1 stycznia 2007r. w/w przepis został uchylony na mocy art. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jednakże w oparciu o przepis art. 3 ust. 1 w/w ustawy do nabycia, stosuje się przepisy ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. Przywołane zastrzeżenia w żaden sposób nie uchylają jednak obowiązku przedłożenia przez spadkobierców decyzji, o której mowa w art. 19 ust. 3 w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006r. Zgodnie z brzmieniem wskazanej normy osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, będące dłużnikiem spadkodawcy, są obowiązane przy zapłacie długu potracić i przekazać do właściwego urzędu skarbowego podatek od nabycia spadku, należny od spadkobiercy w wysokości ustalonej przez naczelnika tego urzędu skarbowego. Zapłata długu bez potracenia podatku od nabycia spadku może nastąpić tylko za uprzednią pisemną zgodą naczelnika urzędu skarbowego albo po stwierdzeniu przez naczelnika urzędu skarbowego, że nabycie spadku jest zwolnione od podatku lub że należny podatek został zapłacony albo prawo do wydania decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego uległo przedawnieniu. Z kolei zgodnie z zapisem ust. 5 art. 19 w/w ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006r. osoby, które dopuściły do wypłaty z naruszeniem przepisów ust. 1-4, odpowiadają za zobowiązania podatkowe solidarnie z podatnikiem do wysokości wypłaconych kwot. Tym samym wnioskodawca twierdzi, iż wypłata odszkodowania może nastąpić po uzyskaniu decyzji bądź zgody naczelnika urzędu skarbowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Podatkowi od spadków i darowizn, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem m.in. spadku. Powyższe wynika z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2004r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006r. zwanej dalej ustawą. Zgodnie bowiem z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2006r.

Nr 222, poz. 1629) do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.Jak wynika z art. 925 i 924 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, a spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.

Zatem na podstawie art. 19 ust. 1,3 i 5 w/w ustawy brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r., zapłata spadkobiercy długu przez dłużnika spadkodawcy (...), może nastąpić tylko za pisemną zgodą naczelnika urzędu skarbowego. Osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, będące dłużnikiem spadkodawcy, są obowiązane przy zapłacie długu potrącić i przekazać do właściwego urzędu skarbowego podatek od nabycia spadku, należny od spadkobiercy w wysokości ustalonej przez naczelnika tego urzędu skarbowego. Zapłata długu bez potrącenia podatku od nabycia spadku może nastąpić tylko za uprzednią pisemną zgodą naczelnika urzędu skarbowego albo po stwierdzeniu przez naczelnika urzędu skarbowego, że nabycie spadku jest zwolnione od podatku lub że należny podatek został zapłacony albo prawo do wydania decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego uległo przedawnieniu. Osoby, które dopuściły do wypłaty z naruszeniem przepisów ust. 1-4, odpowiadają za zobowiązania podatkowe solidarnie z podatnikiem do wysokości wypłaconych kwot.

W myśl § 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 maja 2001r. w sprawie obowiązku składania zeznań podatkowych przez podatników podatku od spadków i darowizn (Dz. U. Nr 40, poz. 462 z późn. zm.), spadkobierca po przeprowadzeniu postępowania sądowego w sprawie nabycia praw do spadku po zmarłym, ma obowiązek do miesiąca czasu od dnia uprawomocnienia się postanowienia Sądu o nabyciu spadku, złożyć właściwemu organowi podatkowemu zeznanie podatkowe o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych tytułem spadku, w którym należy wykazać składniki masy spadkowej.

Zgodnie z art. 5 ustawy, obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych, w związku z powyższym zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku od spadków i darowizn, od nabycia spadku wystąpi w stosunku do spadkobierców. Ustalenie wysokości zobowiązania podatkowego, następuje w drodze decyzji, którą właściwy organ podatkowy wydaje po uprzednim przeprowadzeniu postępowania podatkowego.
Z powyższego wynika, że spółka wypłacając spadkobiercom odszkodowanie z tytułu umorzenia udziałów zmarłego wspólnika spółki stanowiące prawo majątkowe wchodzące do spadku jest dłużnikiem spadkodawcy i podmiotem wymienionym w art. 19 ust. 3 i 5 powołanej ustawy o podatku od spadków i darowizn, który w przypadku wypłaty z naruszeniem tych przepisów odpowiada za zobowiązania podatkowe solidarnie z podatnikiem do wysokości wypłaconych kwot. Jako dłużnik spółka obowiązana jest przy zapłacie długu potrącić i przekazać do właściwego urzędu skarbowego podatek od nabycia spadku, należny od spadkobiercy w wysokości ustalonej decyzją naczelnika urzędu skarbowego. Natomiast zapłata długu bez potrącenia podatku od nabycia spadku może nastąpić tylko za uprzednią pisemną zgodą naczelnika urzędu skarbowego albo po stwierdzeniu przez naczelnika urzędu, że:

  1. nabycie spadku jest zwolnione od podatku
  2. należny podatek został zapłacony
  3. prawo do wydania decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego uległo przedawnieniu.



Po zakończeniu postępowania podatkowego w sprawie spadku organ podatkowy zgodnie z art. 306a Ordynacji podatkowej na żądanie spadkobiercy wydaje zaświadczenie, w którym w związku z art. 19 ust. 3 stwierdza o zaistnieniu wyżej podanych okoliczności (nabycie spadku jest zwolnione od podatku, należny podatek został zapłacony, prawo do wydania decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego uległo przedawnieniu). Przedłożenie takiego zaświadczenia uprawnia dopiero spółkę do wypłaty odszkodowania z tytułu umorzenia udziałów zmarłego wspólnika spółki, bez potrącania podatku od nabycia spadku wszystkim uprawnionym wymienionym w postanowieniu Sądu o stwierdzeniu nabycia praw do spadku. W przypadku, gdy spadkobierca nie przedłoży zaświadczenia, o którym mowa wyżej lub pisemnej zgody naczelnika urzędu na wypłatę świadczenia bez potrącania podatku od spadku spółka ma obowiązek potrącić każdemu ze spadkobierców podatek w wysokości ustalonej decyzją naczelnika urzędu skarbowego (potrącenie tego podatku następuje do wysokości wypłacanej kwoty).

Zatem stanowisko wnioskodawcy, że wypłata odszkodowania z tytułu umorzenia udziałów zmarłego wspólnika spółki, może nastąpić po uzyskaniu decyzji właściwego naczelnika urzędu skarbowego o ustaleniu wysokości należnego podatku od nabycia spadku, bądź pisemnej zgody naczelnika urzędu skarbowego, że nabycie spadku jest zwolnione od podatku lub że należny podatek został zapłacony oraz, że w przypadku wypłaty odszkodowania bez w/w dokumentów, wnioskodawca ponosi solidarną odpowiedzialność ze spadkobiercami za zobowiązania podatkowe jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a,43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika