Czy w przypadku sprzedaży nieruchomości tj. jednorazowo 8 działek budowlanych jednemu kupującemu (...)

Czy w przypadku sprzedaży nieruchomości tj. jednorazowo 8 działek budowlanych jednemu kupującemu i zakupie budynku mieszkalnego i działki pod dom, dla wnioskodawcy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2007r. (data wpływu do tut. BKIP 21 sierpnia 2007r.) złożonym w związku z uzupełnieniem uprzednio złożonego wniosku z dnia 17 lipca 2007r. (data wpływu do tut. BKIP 18 lipca 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie:

  • braku obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych dla sprzedającego nieruchomość - jest prawidłowe
  • braku obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych dla kupującego nieruchomość - jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 18 lipca 2007r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości stanowiących działki budowlane. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 20 sierpnia 2007r. (data wpływu 21 sierpnia 2007r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 14 sierpnia 2007r. Znak: IBPP1/443-33/07-1/AW. Oprócz uzupełnienia wniosku dotyczącego podatku od towarów i usług wnioskodawca w piśmie z dnia 20 sierpnia 2007r. zawarł także wniosek dotyczący obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych dla sprzedającego nieruchomość i kupującego nieruchomość.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca w dniu 7 grudnia 2001r. kupił nieruchomość stanowiącą #188; gruntu ornego i #188; budynku mieszkalnego. Następnie w dniu 19 lutego 2002r. w wyniku dokonania zniesienia współwłasności otrzymał od matki pozostałą część udziału w ww. nieruchomości tj. #190; gruntu ornego oraz #190; domu, co spowodowało, iż stał się właścicielem całej nieruchomości (domu i gruntu). Wnioskodawca zaznaczył, iż wystąpił z wnioskiem o przekształcenie ww. gruntu ornego na działki budowlane z warunkami zabudowy. Po przekształceniu gruntu ornego został on podzielony na 9 działek budowlanych i drogę wewnętrzną. Dokumentację końcową z podziału działek otrzymał w dniu 24 stycznia 2007r. Następnie w dniu 12 kwietnia 2007r. w drodze darowizny przekazał na rzecz rodziców ww. budynek wraz z działką, na której był posadowiony, tym samym został właścicielem pozostałych 8 działek i drogi wewnętrznej. W dniu 13 lipca 2007r. zawarł umowę przedwstępną dotyczącą jednorazowej sprzedaży całej nieruchomości tj. 8 działek jednemu kupującemu. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości a dokładnie ich część zamierza przeznaczyć na zakup budynku mieszkalnego w stanie całkowitej ruiny na działalność usługowo-mieszkaniową a w przyszłości na zakup działki pod budowę domu. Zaznaczył, iż w najbliższej przyszłości nie zamierza dokonać sprzedaży nieruchomości, którą planuje nabyć.

W związku z powyższym zadano m. in. następujące pytanie.

Czy w przypadku sprzedaży nieruchomości tj. jednorazowo 8 działek budowlanych jednemu kupującemu i zakupie budynku mieszkalnego i działki pod dom, dla wnioskodawcy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych...

Zdaniem wnioskodawcy w opisanej wyżej sytuacji podatek od czynności cywilnoprawnych nie będzie go dotyczył i nie będzie nim obciążony w przyszłości.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2007r. Nr 68, poz. 450 ze zm.) podatkowi temu podlegają m.in. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Stosownie natomiast do art. 4 pkt 1 tej ustawy przy umowie sprzedaży obowiązek podatkowy ciąży na kupującym.Powołany wyżej przepis ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych pozwala zatem na stwierdzenie, iż sprzedaż przez wnioskodawcę jednorazowo działek temu samemu kupującemu będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 2% (art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a w/w ustawy), niemniej obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży nie będzie ciążył na sprzedającym tylko na kupującym.W świetle okoliczności przedstawionych we wniosku, wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z planowaną sprzedażą działek. Natomiast będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku zrealizowania planowanego zakupu nieruchomości.

Zatem przedstawione przez wnioskodawcę stanowisko, że nie jest on zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z planowaną sprzedażą działek jest prawidłowe. Natomiast przedstawione przez wnioskodawcę stanowisko, że nie jest on zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z planowanym zakupem nieruchomości jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ( Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika