Czy słusznie spółka w której Wnioskodawczyni ma udziały wypłaciła dywidendę z zysku po opodatkowaniu (...)

Czy słusznie spółka w której Wnioskodawczyni ma udziały wypłaciła dywidendę z zysku po opodatkowaniu (zysku netto).

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23 sierpnia 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 31 sierpień 2007 r.) uzupełnionym w dniu 2 listopada 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • wypłacania dywidendy z zysku przed opodatkowaniem - jest nieprawidłowe;
  • zwolnienia z opodatkowania otrzymanej dywidendy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 sierpnia 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • wypłacania dywidendy z zysku przed opodatkowaniem
  • zwolnienia z opodatkowania otrzymanej dywidendy.

Z uwagi na braki formalne ww. wniosku pismem z dnia 17 października 2007 r. Znak: IBPB3/423-101/07/JD wezwano wnioskodawcę do jego uzupełnienia o wyczerpujące przedstawienie zaistniałego stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Uzupełniony wniosek wpłynął do tut. Biura w dniu 2 listopada 2007 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny

Wnioskodawca jest udziałowcem Spółki z o.o. w której posiada 69,21% udziałów nieprzerwanie od 1991 r. W 2007 roku Spółka z o.o. w której wnioskodawca posiada udziały wypłaciła jej dywidendę za rok 2006 z zysku po opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (z zysku netto). U wnioskodawcy wypłacona dywidenda została w roku 2007 ujęta jako przychód zwolniony z opodatkowania w kwocie brutto, natomiast zapłacony przez Spółkę z o.o. wypłacającą dywidendę podatek pomniejszył wyliczony przez wnioskodawcę podatek dochodowy od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy słusznie Spółka z o.o. w której wnioskodawca ma udziały wypłaciła dywidendę z zysku po opodatkowaniu (zysku netto)...

Zdaniem wnioskodawcy dywidenda winna być wypłacona z zysku przed opodatkowaniem (z zysku brutto). U wnioskodawcy ww. dywidenda winna być zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 191 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników (?).

Zysk w spółce z o.o. powstaje, gdy wszystkie prawa majątkowe spółki, łącznie ze środkami pieniężnymi posiadanymi przez spółkę, przewyższają sumę zobowiązań i kapitału zakładowego. Natomiast z zyskiem w spółce z o.o., w rozumieniu ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), mamy do czynienia wówczas, gdy w przyjętym dla spółki okresie sprawozdawczym dochodzi do zwiększenia kapitału własnego spółki (suma kapitału zakładowego, zapasowego oraz innych funduszy) lub zmniejszenie jego niedoboru w inny sposób niż przez wniesienie środków przez udziałowców spółki (wspólników). Jeżeli od tak określonego zysku odejmiemy należne obciążania natury publicznoprawnej (głównie podatki bezpośrednie), otrzymamy tzw. zysk czysty. Dopiero czysty zysk, a więc zysk netto (po opodatkowaniu) przeznaczony uchwałą do podziału określany jest mianem dywidendy.

Zgodnie z brzmieniem art. 22 ust 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
  3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10 %) udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,
  4. odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest:
    a) spółka, o której mowa w pkt 2, albo
    b) zagraniczny zakład spółki, o której mowa w pkt 2.

Nadmienia się, iż do wniosku dołączono ?Zaświadczenie o miejscu zamieszkania lub siedzibie dla celów podatkowych (certyfikat rezydencji)? za okres od 12 lipca 2004 r. do 4 lipca 2007 r. wystawione dla wnioskodawcy przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach 4 lipca 2007 r., które potwierdza, iż wnioskodawca ma siedzibę w Polsce.

Z przedstawionego we wniosku z dnia 23 sierpnia 2007 r. uzupełnionego w dniu 2 listopada 2007 r. stanu faktycznego wynika więc, że wnioskodawca spełnia wszystkie warunki wynikające z ww. przepisu art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a zatem otrzymana dywidenda może korzystać ze zwolnienia na podstawie wyżej powołanego przepisu.

Reasumując należy stwierdzić, że stanowisko wnioskodawcy w zakresie:

  1. wypłacania dywidendy z zysku przed opodatkowaniem jest nieprawidłowe;
  2. zwolnienia z opodatkowania otrzymanej dywidendy jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika