Wydatki na rzecz pracowników (woda mineralna, herbata, kawa lub soki) jako koszty uzyskania przychodów.

Wydatki na rzecz pracowników (woda mineralna, herbata, kawa lub soki) jako koszty uzyskania przychodów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 04 października 2007 r. (data wpływu do tut BKIP 05 października 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z zakupem wody mineralnej, herbaty, kawy lub soków dla wszystkich pracowników - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 05 października 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z zakupem wody mineralnej, herbaty, kawy lub soków dla wszystkich pracowników.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Podatnik chce zakupić dla wszystkich pracowników zdatną do picia wodę przez którą rozumie - wodę mineralną, kawę, herbatę lub soki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki związane z zakupem wody mineralnej, herbaty, kawy lub soków dla wszystkich pracowników celem zapewnienia lepszej wydajności pracy...

Zdaniem wnioskodawcy wydatki związane z zakupem wody mineralnej, herbaty, kawy lub soków dla wszystkich pracowników mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ ponoszone wydatki są konieczne i stanowią wykonywanie przez pracodawcę obligatoryjnych obowiązków na rzecz pracownika. Wydatki te są związane z lepsza wydajnością co jest bezpośrednio związane z uzyskaniem przychodu.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 ze zm.- określonej w dalszej części skrótem ?ustawy o pdop ) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Tak więc podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów podatkowych wszelkie wydatki, jeżeli wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz wpływ tych wydatków na wysokość przychodów, pod warunkiem, że wydatki te nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o pdop. a ponadto są właściwie udokumentowane.

W myśl art. 232 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatne, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje tych posiłków i napojów oraz wymagania, jakie powinny spełniać, a także przypadki i warunki ich wydawania. Przepisy wykonawcze do powołanego przepisu to rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. Nr 60, poz. 279). Rozporządzenie to określa rodzaje posiłków i napojów oraz wymagania jakie powinny spełniać, a także przypadki i warunki ich wydawania.

Drugim aktem wykonawczym, normującym m.in. kwestię zaopatrzenia pracowników w artykuły spożywcze jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 169, poz. 1650). Zgodnie z § 112 tego rozporządzenia pracodawca jest obowiązany zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje. Rozporządzenie nie precyzuje jednak, jakiego rodzaju mają to być napoje. Można więc uznać, iż ustawodawca pozostawił to w gestii pracodawcy, pod warunkiem, że woda i napoje będą dostępne w ilościach zaspokajających potrzeby pracownika w ciągu całej zmiany roboczej.

Zatem wydatki na zakup wody mineralnej, kawy, herbaty lub soków, przeznaczonych dla pracowników w miejscu pracy - które to napoje Spółka ma obowiązek zapewnić jako pracodawca ? mogą stanowić koszty uzyskania przychodów z uwagi na fakt, iż są to wydatki pośrednie na rzecz pracowników i nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o pdop. Warunkiem jest jednak właściwe udokumentowanie poniesionych wydatków z tego tytułu oraz przeznaczenia ich dla pracowników.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika