Czy koszty przebudowy drogi publicznej, udokumentowane wystawioną przez wykonawcę na rzecz Spółki (...)

Czy koszty przebudowy drogi publicznej, udokumentowane wystawioną przez wykonawcę na rzecz Spółki fakturą stanowią podatkowe koszty uzyskania przychodów?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 05 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia wydatków na przebudowę drogi publicznej do kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 05 października 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia wydatków na przebudowę drogi publicznej do kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką, której przedmiotem działalności jest wykonywanie robót ogólnobudowlanych min. wznoszenie budynków. W ramach prowadzonej działalności planuje budowę osiedla mieszkaniowego. Warunkiem koniecznym uzyskania pozwolenia na budowę osiedla jest przebudowa publicznej drogi dojazdowej, stanowiącej własność Gminy. Na mocy zawartego porozumienia z Gminą, Spółka ma zamiar partycypować w kosztach przebudowy tej drogi.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy koszty przebudowy drogi publicznej, udokumentowane wystawioną przez wykonawcę na rzecz Spółki fakturą stanowią podatkowe koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DZ. U. Nr 54 poz 654 ze zm.)...

Zdaniem wnioskodawcy koszty przebudowy drogi stanowią podatkowe koszty uzyskania przychodów, pomimo zmiany ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych, która w brzmieniu obowiązującym do 8 grudnia 2003 nakładała na podmioty prowadzące działalność gospodarczą ustawowy obowiązek partycypowania w kosztach budowy, modernizacji oraz utrzymania dróg. Brak ustawowego obowiązku partycypowania w kosztach budowy, modernizacji czy utrzymaniu dróg ze względu na fakt, iż po zmianie ustawy zapisy wprowadzające ten obowiązek przestały obowiązywać, nie stanowi przesłanki do zakwestionowania podatkowego ujęcia wydatków, które zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wykazują ścisły związek z inwestycją mającą na celu uzyskanie przez Spółkę w przyszłości przychodu, gdyż w/w wydatek jest jednym z elementów kosztów pośrednich budowy. Ponadto wydatek ten nie został enumeratywnie wymieniony w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zawierającym zamknięty katalog kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów w ujęciu podatkowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy przedstawionego przez wnioskodawcę zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika