Czy kwoty wypłacone pracownikowi w wysokości 90% wartości przedstawionej faktury za używanie internetu (...)

Czy kwoty wypłacone pracownikowi w wysokości 90% wartości przedstawionej faktury za używanie internetu dla celów służbowych Wnioskodawca może zaliczyć w koszty uzyskania przychodu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 19 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków w wysokości 90% wartości z faktury za używanie w domu przez pracownika internetu dla celów służbowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków w wysokości 90% wartości z faktury za używanie w domu przez pracownika internetu dla celów służbowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W celu zapewnienia ciągłości produkcji i usprawnienia usuwania przez informatyków grupy serwisowej usterek, awarii powstałych poza normalnymi godzinami pracy Biura Informatyki i Automatyki, Spółka zamierza zwracać wyznaczonym przez Szefa Biura pracownikom (4 osoby) koszty dostępu do internetu w domu. Obecnie zgłaszane awarie, usterki oraz nagłe potrzeby serwisowane są poprzez każdorazowy przyjazd pracownika na miejsce awarii, dotyczy to także godzin popołudniowych (po 16), nocnych oraz dni wolnych (sobota, niedziela, dni ustawowo wolne od pracy). Udostępnienie łącza do internetu które będzie wykorzystywane do obsługi zgłoszonych usterek itp. skróci czas reakcji serwisu, a tym samym ograniczy czas ewentualnych przestojów. Wykorzystanie łącza przez pracownika z lokalizacji w domu nie ma charakteru telepracy.

Spółka podpisze niezbędne umowy z pracownikami z których będzie wynikało, że zwróci pracownikowi 90% wartości faktury za dostęp do Internetu oraz że pracownik będzie wykorzystywał dostęp do internetu dla celów prywatnych w 10% ogólnego czasu. Dodatkowo pracownicy zobowiążą się do powiadomienia Spółki w przypadku większego wykorzystania przez nich internetu dla celów prywatnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy kwoty wypłacone pracownikowi w wysokości 90% wartości przedstawionej faktury za używanie internetu dla celów służbowych Wnioskodawca może zaliczyć w koszty uzyskania przychodu...

Zdaniem wnioskodawcy kwoty wypłacone pracownikowi w wysokości 90% wartości faktury za używanie w domu internetu dla celów służbowych będą stanowiły dla Spółki koszty uzyskania przychodu.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje.

Zasady zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów regulują przepisy art. 15 i 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 tej ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zatem, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów musi spełnić następujące warunki:

  • wydatek musi pozostawać w związku przyczynowym z prowadzoną działalnością,
  • wydatek nie może zostać objęty zakresem art. 16 ust. 1 ustawy o pdop,
  • poniesienie wydatku musi zostać udokumentowane.

W świetle powyższych przepisów, za koszty uzyskania przychodów mogą być uznane wydatki związane z częściowym zwrotem opłat ponoszonych przez pracownika z tytułu korzystania z łącza internetowego dla potrzeb pracodawcy w wysokości odpowiadającej poniesionym przez pracownika wydatkom z tego tytułu pod warunkiem właściwego udokumentowania faktu i rozmiarów używania przez pracownika internetu dla celów służbowych (np. rejestr przeprowadzonych połączeń), co umożliwi ustalenie rzeczywistych kosztów używania internetu dla celów służbowych. Brak natomiast podstaw do uznania za koszty uzyskania przychodów Spółki kwoty odpowiadającej ustalonemu szacunkowo z góry limitowi w wysokości 90% wartości faktury za dostęp do Internetu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).
Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika