uczy wyodrębnione składniki majątkowe można uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, (...)

uczy wyodrębnione składniki majątkowe można uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, czy wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa będzie dla spółki neutralne podatkowo, czy spółki przejmujące z dniem wydzielenia na podst. art. 93c Ordynacji podatkowej wstąpią w prawa i obowiązki spółki dzielonej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 25 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- uznania za zorganizowaną część przedsiębiorstwa wyodrębnionych składników majątkowych,
- czy wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa będzie dla Spółki neutralne podatkowo,
- czy spółki przejmujące z dniem wydzielenia na podstawie art. 93c Ordynacji podatkowej wstąpią w prawa i obowiązki spółki dzielonej, jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 25 października 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- uznania za zorganizowaną część przedsiębiorstwa wyodrębnionych składników majątkowych,
- czy wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa będzie dla Spółki neutralne podatkowo,
- czy spółki przejmujące z dniem wydzielenia na podstawie art. 93c Ordynacji podatkowej wstąpią w prawa i obowiązki spółki dzielonej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Przedmiotem działalności Spółki ? wynikającym z umowy spółki ? jest wykonywanie robót ogólnobudowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, prowadzenie hoteli i moteli z restauracjami, prowadzenie hoteli i moteli bez restauracji, prowadzenie pensjonatów i domów z lokalami na wynajem, kupno i sprzedaż nieruchomości, wynajem nieruchomości, zarządzanie nieruchomościami mieszkalnymi i niemieszkalnymi, projektowanie budowlane, urbanistyczne oraz technologiczne, doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania.W ramach majątku Spółki można wyodrębnić najważniejsze grupy składników majątkowych, służących poszczególnym rodzajom prowadzonej przez Spółkę działalności. Można w szczególności wyodrębnić:- nieruchomości we Wrocławiu i Katowicach ? służące prowadzonej działalności deweloperskiej,- nieruchomości w Poznaniu i Krakowie ? na których znajdują się budynki hotelowe, zarządzane przez spółkę- inne nieruchomości, które w przyszłości będą wykorzystywane w prowadzonej przez Spółkę działalności deweloperskiej.Spółka jest także stroną dwóch umów, których przedmiotem jest zarządzanie budową hoteli (budowy prowadzone w Zakopanem oraz Dźwirzynie).W skład majątku Spółki wchodzą udziały w kilku Spółkach zależnych. Jednym z przedmiotów działalności Spółki jest właśnie zarządzanie wymienionymi wyżej udziałami, ponadto Spółka wspiera działalność spółek zależnych poprzez udzielenie im pożyczek lub gwarantowanie swoim majątkiem pożyczek udzielonych spółkom zależnym przez banki.Także działalność polegająca na zarządzaniu nieruchomościami oraz na zarządzaniu spółkami jest prowadzona z wykorzystaniem niezbędnej do tego celu infrastruktury oraz kompetentnych zasobów ludzkich. Podobnie jak w przypadku działalności budowlanej, infrastruktura, urządzenia i oprogramowania są własnością Spółki lub są przez nią leasingowane. Poszczególne rodzaje działalności gospodarczej:

  1. działalność deweloperska
  2. działalność polegająca na zarządzaniu nieruchomościami
  3. działalność polegająca na zarządzaniu spółkami,

są prowadzone przez trzy odrębne wyspecjalizowane grupy pracowników Spółki. Poszczególne grupy pracowników Spółki są wewnętrznie zorganizowane w taki sposób, że praca każdej grupy jest całkowicie niezależna i może być samodzielnie prowadzona, bez względu na funkcjonowanie (i rezultaty pracy) innych grup. Poszczególne grupy pracowników są odrębnie rozliczane z efektów prowadzonej przez siebie działalności. W tym celu Spółka prowadzi odrębne rozliczenia wewnętrzne. W szczególności dla każdego typu w/w działalności sporządzany jest (wewnętrznie) odrębny rachunek ekonomiczny. Na podkreślenie zasługuje fakt, że poszczególne rodzaje prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej nie są ze sobą powiązane i ich prowadzenie jest całkowicie od siebie niezależne. W konsekwencji nawet zaprzestanie (chwilowe lub ostateczne) prowadzenia przez Spółkę jednego z typów działalności nie wpłynie na prowadzenie (i - w konsekwencji - na efekty finansowe) pozostałych w/w działalności.

W najbliższej przyszłości Spółka planuje dokonać podziału poprzez wydzielenie. Planowany podział Spółki nastąpi w ten sposób, że do dwóch odrębnych (istniejących lub nowo zawiązanych) spółek przejmujących zostaną wydzielone dwa z trzech odrębnie prowadzonych przez Spółkę rodzajów (typów) działalności gospodarczej. Innymi słowy, do odrębnych spółek wydzielona zostanie działalność deweloperska, oraz działalność polegająca na zarządzaniu spółkami. Planuje się iż podział nastąpi w ten sposób, że zarówno składniki majątku wniesione do spółek przejmujących, jak i składniki majątku pozostałe w spółce dzielonej będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa (dalej ZCP), będące jednocześnie zakładami (oddziałami) samodzielnie sporządzającymi bilans. W efekcie do pierwszej wydzielonej spółki zostanie wydzielony samobilansujący ZCP , służący prowadzeniu działalności deweloperskiej, do drugiej nowej spółki zostanie wydzielony samobilansujący się ZCP, służący prowadzeniu działalności polegającej na zarządzaniu nieruchomościami, w Spółce pozostanie samobilansujący się ZCP , służący prowadzeniu działalności polegającej na zarządzaniu spółkami. Należy przy tym zaznaczyć, że spółka dzielona zachowa swoją dotychczasową firmę (nazwę), swój dotychczasowy NIP Regon i numer KRS.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

  1. Czy opisane wyżej zespoły składników majątkowych mogą zostać uznane za zorganizowane części przedsiębiorstwa w świetle art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. nr 54 poz. 654 z póź. zm) zwanej dalej ustawą o pdop ...
  2. Czy w opisanym stanie faktycznym, po dokonaniu wydzielenia trzech samobilansujących się ZCP, podział Spółki przez wydzielenie dwóch z trzech ZCP do odrębnych spółek będzie ? w świetle art. 12 ust.

    1 pkt 9 ustawy o pdop neutralny dla Spółki na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych...
  3. Czy w opisanym stanie faktycznym spółki przejmujące wstąpią ? z dniem wydzielenia na podstawie art. 93c Ordynacji podatkowej ? we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki spółki dzielonej, pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku...

Zdaniem Wnioskodawcy:
ad. 1.1 Zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 4 ustawy o pdop , przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa należy rozumieć organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych , w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.Aby zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych mógł zostać uznany ? dla celów podatkowych ? za ZCP, konieczne jest wydzielenie zespołu składników majątkowych w istniejącym przedsiębiorstwie na trzech płaszczyznach:

1) organizacyjnej (w tym przypisanie pracowników, którzy kontynuowaliby wykonanie powierzonych im obowiązków pracowniczych w ramach dotychczasowej osoby prawnej,, ale których zakres zadań obejmowałby świadczenie pracy w ramach wyodrębnionej organizacyjnie części przedsiębiorstwa);
2) finansowej (obejmującej możliwość rozliczenia finansowego ZCP, w tym ewidencje przepływu środków pieniężnych umożliwiających realizację wykonanych czynności gospodarczych oraz odpowiednie wyodrębnienie w księgach spółki);
3) funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Przy czym ZCP powinna móc stanowić (potencjalnie) niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, które realizuje w istniejącym przedsiębiorstwie. Tworzące ZCP składniki przedsiębiorstwa powinny przy tym tworzyć nowy podmiot, którego przedmiotowa działalność może być realizowana samodzielnie i może stanowić niezależne przedsiębiorstwo. Zdaniem Spółki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej można mówić o zorganizowanych częściach przedsiębiorstwa, służących prowadzeniu działalności: deweloperskiej, działalności polegającej na zarządzaniu nieruchomościami, oraz działalności polegającej na zarządzaniu spółkami. Oznacza to zdaniem Spółki, że wyodrębnione w ten sposób składniki majątkowe stanowią trzy odrębne ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o pdop.

ad. 2. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o pdop dochód spółki podlegający podziałowi ustala się w wysokości wartości rynkowej składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane, o ile majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątku przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa. A contrario zatem, dochodu się nie ustala jeżeli jednocześnie majątek przejmowany na skutek podziału, jak i majątek pozostający w spółce po jej podziale stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa.W stanie faktycznym , będącym przedmiotem niniejszego wniosku, podział spółki przez wydzielenie zostanie dokonany w taki sposób, że do spółek przejmujących zostaną wniesione samobilansujące się ZCP , służące działalności deweloperskiej i działalności polegającej na zarządzaniu nieruchomościami. Natomiast w spółce pozostanie samobilansująca się ZCP służąca działalności polegającej na zarządzaniu spółkami. Zdaniem Spółki oznacza to, że ? na gruncie przepisów ustawy o pdop ? podział taki będzie neutralny podatkowo dla samej Spółki, jak też dla jej wspólników.

ad. 3. Dodatkowo Spółka podkreśliła, iż w myśl art. 93c § 1 Ordynacji podatkowej, osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej, pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału składnikami majątku. Jednakże, w myśl § 2 art. 93c Ordynacji podatkowej postanowienia powyższe mają zastosowanie pod warunkiem, że majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie ? także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W stanie faktycznym będącym przedmiotem wniosku, podział spółki przez wydzielenie zostanie dokonany w taki sposób, że zarówno majątek przejmowany na skutek podziału, jak też majątek pozostający w spółce dzielonej będą stanowić ZCP. Oznacza to, zdaniem Wnioskodawcy, że podmioty przejmujące wstąpią z dniem wydzielenia, w odpowiednie prawa i obowiązki spółki dzielonej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Nadmienić jednak należy, iż powołany w stanowisku Spółki art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o pdop wbrew stwierdzeniu Spółki stanowi o ?przychodzie? a nie ?dochodzie?. To błędne określenie nie rzutuje jednak na stanowisko Spółki, które uznano za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika