Czy wartość składki dla wybranych ubezpieczonych obejmująca osoby bliskie pracowników może być (...)

Czy wartość składki dla wybranych ubezpieczonych obejmująca osoby bliskie pracowników może być kosztem podatkowym?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 25 października 2007 r.) uzupełnionym 29 listopada 2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m. in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki składek na ubezpieczenie zdrowotne dla wybranych pracowników oraz członków ich rodzin - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 października 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m. in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki składek na ubezpieczenie zdrowotne dla wybranych pracowników oraz członków ich rodzin.
Z uwagi na braki formalne w dniu 22 listopada 2007 r. wezwano o ich uzupełnienie, co uczyniono 29 listopada 2007 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka podpisała z firmą ubezpieczeniową umowę grupowego ubezpieczenia zdrowotnego. Przedmiotem ubezpieczenia jest zdrowie wszystkich osób zatrudnionych oraz osób bliskich wybranych ubezpieczonych. W umowie ubezpieczenia określono wartość składki na poszczególne osoby. Płatność składki następuje na podstawie faktury wystawianej przez firmę ubezpieczeniową dla naszej firmy, w każdym miesiącu w tej samej wysokości bez względu na ilość wykorzystanych usług medycznych w danym miesiącu.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wartość składki dla wybranych ubezpieczonych obejmująca osoby bliskie pracowników może być kosztem podatkowym...

W Spółce wybrani pracownicy, pełniący funkcje o strategicznym znaczeniu dla firmy, mają płacony tzw. Pakiet Rodzinny. W tym pakiecie nie jest możliwe wydzielenie wysokości składki osobno dla pracownika i osobno dla członka rodziny. Zdaniem Spółki koszt tej składki może być kosztem podatkowym.

Na tle przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Z powyższego wynika, że określony wydatek, nie wymieniony w katalogu wydatków nie stanowiących kosztów podatkowych, może stanowić koszt uzyskania przychodu pod warunkiem, że między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu zachodzi związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie, zachowanie lub zabezpieczenie przychodu podatnika.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 59 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka grup 1, 3 i 5 działu I oraz grup 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151), jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza:

  • wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy, b
  • możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,
  • wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

przez pracodawcę składki z tytułu zawartych lub odnowionych na rzecz pracowników umów ubezpieczenia:

  • w dziale I ? ubezpieczenia na życie:
    grupa 1 ubezpieczenia na życie,
    grupa 3 ubezpieczenia na życie związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym,
    grupa 5 ubezpieczenia wypadkowe i chorobowe, jeśli są uzupełnieniem dwóch poprzednich kategorii ubezpieczeń,
  • w dziale II ? pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz ubezpieczenia majątkowe:
    grupa 1 ubezpieczenia wypadku, w tym wypadku przy pracy i choroby zawodowej:
  • świadczenia jednorazowe,
  • świadczenia powtarzające się,
  • połączone świadczenia jednorazowe i powtarzające się,
  • przewóz osób,

    grupa 2 ubezpieczenia choroby:
  • świadczenia jednorazowe,
  • świadczenia powtarzające się,
  • świadczenia kombinowane.

Jeżeli umowa grupowego ubezpieczenia zdrowotnego będzie spełniała wszystkie warunki, o których mowa w art. 16 ust.1 pkt 59 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to składki płacone przez Spółkę na ubezpieczenie zdrowotne pracowników można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Niespełnienie przez tę umowę któregokolwiek warunku określonego w ww. przepisie ustawy skutkować będzie niemożnością uznania składki na ubezpieczenie zdrowotne pracownika za koszt uzyskania przychodu. Zauważyć należy, że przedstawiona możliwość uwzględniania w kosztach składek zapłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia dotyczy tylko i wyłącznie pracowników. Nie będą zatem kosztem uzyskania przychodów składki płacone z tytułu umów ubezpieczenia zdrowotnego dla członków rodzin pracownika. Nie są oni bowiem pracownikami Spółki, a zatem wydatków poniesionych z tego tytułu nie można uznać za wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Nie zostaną więc spełnione przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zauważyć również należy, iż stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Podatnik jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji rachunkowej zgodnie z odrębnymi przepisami. Zatem, Spółka chcąc zaliczyć w ciężar kosztów podatkowych, wydatki na składki ubezpieczeniowe dotyczące pracownika powinna wyodrębnić je w stosowny sposób ze zbiorczej kwoty wydatków poniesionych w związku z zawartą umową grupowego ubezpieczenia zdrowotnego.

W świetle powyższego stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2007 r. uznano za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika