Czy Spółka prawidłowo rozpoznawała moment powstania przychodu oraz dokonywała jego wyceny zgodnie (...)

Czy Spółka prawidłowo rozpoznawała moment powstania przychodu oraz dokonywała jego wyceny zgodnie z art. 12 ust. 2 oraz ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 lipca 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 1 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu i jego wyceny na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym m.in. do 31 grudnia 2006 r. - jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 1 sierpnia 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu i jego wyceny na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym m.in. do 31 grudnia 2006 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Spółka dokonuje WDT na podstawie zamówień kontrahentów. Na fakturach dokumentujących WDT określone są warunki dostawy za pomocą reguł Incoterms. Najczęściej wskazywana jest reguła DDU lub EXW. Jeżeli wydanie towaru z magazynu następuje w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym towar dociera do kontrahenta, Spółka rozpoznaje przychód w miesiącu, w którym towar został wydany z magazynu przewoźnikowi. Faktura jest wystawiana w miesiącu następnym, w dacie potwierdzenia odbioru towaru przez kontrahenta. Przychód dla podatku dochodowego od osób prawnych był przeliczany wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia miesiąca, w którym nastąpiło wydanie towaru z magazynu. Natomiast faktura była wyceniana wg średniego kursu NBP z dnia jej wystawienia. Różnica z wycen była księgowana do miesiąca, w którym wystawiono fakturę.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy Spółka prawidłowo rozpoznawała moment powstania przychodu oraz dokonywała jego wyceny zgodnie z art. 12 ust. 2 oraz ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.

Zdaniem wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym zgodnie z art. 12 ust. 3a w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. za datę powstania przychodu należy uznać datę wydania towaru z magazynu. Wyceny ww. przychodu należy dokonać w oparciu o art. 12 ust. 2, tj. wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego miesiąca wydania towaru z magazynu.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. om podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. ? w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.) za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się,(?), dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

  1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
  2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
  3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.



Jednocześnie, zgodnie z art. 12 ust. 2 ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.Odnosząc przedstawiony stan prawny do stanu faktycznego ujętego we wniosku z dnia 17 lipca 2007 r. należy stwierdzić, że w przypadku realizacji dostawy wg DDU (sprzedający wypełnia swoje obowiązki z chwilą dostarczenia towaru na środku transportu do określonego w umowie miejsca przeznaczenia) przychód, stosownie do art. 12 ust. 3a (w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.), należy rozpoznać w dniu wystawienia faktury jednak nie później niż w ostatnim dniu miesiąca w którym wydano towar odbiorcy. Wydanie towaru odbiorcy przy tego rodzaju dostawie następuje nie w momencie jego fizycznego (faktycznego) wydania z magazynu Spółki ale w momencie wydania (doręczenia) go odbiorcy w miejscu przeznaczenia. W czasie transportu towar nie przestaje być własnością Spółki.

W przypadku dostawy EXW (nabywający odbiera towar w zakładzie Spółki), wydanie towaru z magazynu Spółki powoduje przeniesienie własności na nabywającego - przychód należy rozpoznać w dacie wystawienia faktury nie później niż w ostatnim dniu miesiąca w którym fizycznie (faktycznie) wydano towar z magazynu.

W obu przypadkach przychód wyrażony w walutach obcych winien być przeliczony na złote wg kursów średnich z dnia uzyskania przychodu (art. 12 ust. 2 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.), którym w przypadku braku faktury będzie ostatni dzień miesiąca, w którym faktycznie wydano towar.

Stanowisko Spółki zawarte we wniosku z dnia 17 lipca 2007 r. jest zatem nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika