Czy wypłacone wynagrodzenia oraz składki ZUS są kosztem uzyskania przychodów w roku, którym zostały (...)

Czy wypłacone wynagrodzenia oraz składki ZUS są kosztem uzyskania przychodów w roku, którym zostały wypłacone, czy w roku którego dotyczą?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 5 września 2007 r. (data wpływu do tut. BKIP 18 września 2007 r.) udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie m.in. momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłaconych wynagrodzeń oraz składek ZUS ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 18 września 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie m.in. momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłaconych wynagrodzeń oraz składek ZUS.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione m.in. następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka wypłaca część wynagrodzeń za dany okres sprawozdawczy (rok) po tym okresie, są to płace stanowiące koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami i odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego. Składki ZUS są przelewane po danym okresie sprawozdawczym.W myśl: art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów - niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4 - 9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 , poz. 176, ze zm.), a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy.Z pkt 57a tegoż artykułu wynika, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów - nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, z zastrzeżeniem pkt. 40, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek.

Natomiast art. 15 pkt. 4b ww. ustawy określa klasyfikacje kosztów poniesionych po okresie sprawozdawczym.Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:

  1. sporządzenia sprawozdania finansowego zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzenia takiego sprawozdania, albo
  2. złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzenia-sprawozdania finansowego
    - są potrącane w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

Termin sporządzenia sprawozdania finansowego i złożenia zeznania to 30 marzec.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wynagrodzenie za m-c grudzień 2007 r. wypłacone w styczniu 2008 r. oraz składki ZUS za ten okres zapłacone w styczniu lub lutym 2008 r . są kosztem roku 2007...

Zdaniem wnioskodawcy czytając literalnie art. 15 ust. 4b ustawy pdop koszty te będą kosztem roku 2007.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.Mając powyższe na uwadze wskazać należy, iż w myśl art. 16 ust. 1 pkt 57 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy. Także w myśl art. 16 ust. 1 pkt 57a ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów - nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, z zastrzeżeniem pkt 40, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek.

Z powyższego wynika, że ustawodawca jednoznacznie określił moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zarówno wynagrodzeń za pracę, jak również zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy, a także składek należnych ZUS wiążąc go z chwilą faktycznej wypłaty /dokonania lub postawienia do dyspozycji/.Wobec tak szczególnego skonkretyzowania momentu odniesienia omawianych wydatków w koszty podatkowe, nie mogą być stosowane przy kwalifikowaniu tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, zasady potrącalności kosztów w czasie (określone w przepisach art. 15 ust. 4, 4b i 4c w/w ustawy - w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r.) jako, że możliwość obciążenia przedmiotowymi wydatkami kosztów uzyskania przychodów, została przez ustawodawcę uwarunkowana wystąpieniem określonych zdarzeń faktycznych, o których mowa w powołanym przepisie.

Powołane wyżej regulacje dotyczące zaliczania do kosztów podatkowych wynagrodzeń, jak i zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy oraz składek należnych ZUS, stanowią swego rodzaju przepis szczególny (w stosunku do ogólnych zasad potrącalności kosztów w czasie, określonych przepisami art. 15 ust. 4, 4b i 4c powyższej ustawy), wskazujący iż ta kategoria wydatków, kwalifikowana jest jako koszt uzyskania przychodu pod datą wypłacenia, dokonania lub postawienia do dyspozycji.Tym samym stwierdzić należy, iż w zakresie wydatków z tytułu wynagrodzeń i zasiłków z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy oraz składek ZUS, na gruncie regulacji wynikających z przepisów art. 15 ust.

1 i art. 16 ust. 1 pkt 57 i 57a ustawy j.w., wykluczone jest stosowanie ogólnych zasad potrącalności kosztów uzyskania przychodów określonych w przepisach art. 15 ust. 4, 4b i 4c tej ustawy. Wobec tego Spółka ma prawo zaliczyć świadczenia w ww. tytułów za miesiąc grudzień 2007 r. które zostały wypłacone w styczniu 2008 r., zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 57 i 57a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu styczniu 2008 r. (w dacie poniesienia), a nie jak uważa Spółka w 2007 r. (tj. w okresie którego dotyczą).

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że stanowisko podatnika zawarte we wniosku, jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika