w zakresie określenia momentu powstania przychodu.

w zakresie określenia momentu powstania przychodu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2008r. (data wpływu do tut. BKIP - 22 września 2008r.i 25 września 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu powstania przychodu (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 22 września 2008r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek, uzupełniony w dniu 25 wrzesień 2008r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu powstania przychodu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka zawarła umowę na świadczenie usług serwisowych na oprogramowanie z kontrahentem krajowym. Po podpisaniu umowy Spółka wystawiła fakturę sprzedaży obejmującą okres serwisowania od września 2008r. do sierpnia 2009r. (12 miesięcy). Zgodnie z podpisaną umową zapłata następuje w ciągu 14 dni od daty wystawienia faktury, z góry na cały okres serwisowania. Z uwagi na to, że usługa będzie wykonana na przełomie 2008/2009 roku, przychód za okres września 2008r. do grudnia 2008r. powstanie w momencie wystawienia faktury tj. we wrześniu 2008r., a przychód za okres od stycznia 2009r do sierpnia 2009r. powstanie w miesiącu styczniu 2009r.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy Spółka prawidłowo określa moment powstania przychodu dla podatku dochodowego od osób prawnych przypisując przychód przypadający na rok podatkowy zgodnie z okresem świadczonych usług.

W przytoczonym przykładzie okres od września 2008r. do grudnia 2008r. do przychodów roku 2008 jednorazowo w miesiącu wystawienia faktury, a za okres od stycznia 2009r. do sierpnia 2009r. w jednorazowo miesiącu styczniu 2009r... (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Zdaniem wnioskodawcy, usługa ta jest wykonywana na przełomie dwóch lat podatkowych należy przychody i koszty przypisać do poszczególnych lat podatkowych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Stosownie do postanowień art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zgodnie z art. 12 ust. 3c ww. ustawy, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Ze stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła umowę zaświadczenie usług serwisowych na oprogramowanie, a po podpisaniu umowy wystawiła fakturę sprzedażową obejmującą okres od września 2008r. do sierpnia 2009r. (czyli za cały okres jest wystawiona jedna faktura), gdzie zgodnie z treścią umowy zapłata następuje w ciągu 14 dni od daty wystawienia faktury.

Odnosząc się do stanu faktycznego opisanego we wniosku, jeżeli strony ustaliły, że usługa będzie rozliczana na początku przyjętego okresu rozliczeniowego, to przychód powstanie w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego. Nie ma przy tym znaczenia wcześniejsze wystawienie faktury VAT. Tak więc, nawet w przypadku gdy okres rozliczeniowy obejmuje miesiące na przełomie roku, to przychód dla celów podatku dochodowego powstanie w ostatnim dniu rozliczeniowym określonym w umowie.

A zatem stanowisko podatnika zawarte we wniosku, że przychód należy rozpoznać na przełomie dwóch lat podatkowych jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika