W sytuacji, gdy Spółdzielnia nie prowadzi produkcji rolnej, wypłacone wynagrodzenia członków i kandydatów (...)

W sytuacji, gdy Spółdzielnia nie prowadzi produkcji rolnej, wypłacone wynagrodzenia członków i kandydatów winny stanowić koszt uzyskania przychodu, czy zostać uznane za dochody wolne w myśl art. 17 ust. 1 pkt 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 02 października 2008r. (data wpływu do tut. Biura 02 października 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wynagrodzeń wypłaconych członkom Spółdzielni nie prowadzącej produkcji rolnej - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 02 października 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wynagrodzeń wypłaconych członkom Spółdzielni nie prowadzącej produkcji rolnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia działa w oparciu o ustawę Z dnia 16 września 1982r. Prawo spółdzielcze oraz statut spółdzielni.

Według statutu i prawa spółdzielczego przedmiotem działalności Spółdzielni jest między innymi prowadzenie działalności rolniczej. Faktycznie Spółdzielnia nie prowadzi działalności rolniczej. Prowadzi natomiast działalność gospodarczą w innym zakresie?-pozarolniczą. Działalność prowadzona jest w oparciu o pracę członków i kandydatów, Ponieważ wynagrodzenia za pracę członków i kandydatów stanowią część dochodu ogólnego, zachodzi wątpliwość czy wynagrodzenia za pracę członków i kandydatów uznać za dochody wolne w myśl art. 17 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, czy też zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W sytuacji, gdy Spółdzielnia nie prowadzi produkcji rolnej, wypłacone wynagrodzenia członków i kandydatów winny stanowić koszt uzyskania przychodu, czy zostać uznane za dochody wolne w myśl art. 17 ust. 1 pkt 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy wypłacone wynagrodzenia członków i kandydatów winny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody z działalności pozarolniczej i z działów specjalnych produkcji rolnej. Przeznaczone na wynagrodzenia za pracę członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i innych spółdzielni zajmujących się produkcją rolną, a także ich domowników ? jeżeli wynagrodzenia te są związane z wymienioną działalnością.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy zwolnienie to obejmuje tylko dochody przeznaczone na wynagrodzenia za pracę członków, kandydatów na członka i domowników spółdzielni prowadzących produkcję rolną.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) wolne od podatku są dochody z działalności pozarolniczej i z działów specjalnych produkcji rolnej, przeznaczone na wynagrodzenia za pracę członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i innych spółdzielni zajmujących się produkcją rolną, a także ich domowników - jeżeli wynagrodzenia te są związane z wymienioną działalnością.

Z powyższego przepisu wynika, że zwolnienie to obejmuje tylko i wyłącznie te dochody przed opodatkowaniem, które zostały przeznaczone na wynagrodzenia za pracę członków Spółdzielni (i ich domowników) zajmujących się produkcją rolną ? jeżeli wynagrodzenia te są związane z tą właśnie działalnością. Innymi słowy zwolnieniu podlega tylko ta część dochodu spółdzielni osiągnięta z działalności pozarolniczej, która została przeznaczona na wynagrodzenie członkom i domownikom zajmującym się produkcją rolną.

W przedmiotowej sprawie Spółdzielnia nie prowadzi produkcji rolnej, tak więc dochód przekazany na wynagrodzenia dla członków Spółdzielni nie będzie podlegał zwolnieniu.

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają art. 15 i 16 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Z powyższego wynika, że wszystkie poniesione koszty, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami lub służą zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów.

Wynagrodzenia wypłacone członkom (kandydatom) Spółdzielni, jeśli pozostają w ścisłym związku z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika