Czy zapłacone odsetki od kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup nieruchomości w całości wykorzystywanej (...)

Czy zapłacone odsetki od kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup nieruchomości w całości wykorzystywanej w działalności gospodarczej, będą mogły być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów tej działalności?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 25 listopada 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 27 listopada 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej odsetek od kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego, stanowiącego środek trwały w tej działalności ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 27 listopada 2009 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej odsetek od kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego, stanowiącego środek trwały w tej działalności.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobowo pozarolniczą działalność gospodarczą. Wraz z mężem, jako osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, zaciągnęli kredyt hipoteczny na zakup lokalu mieszkalnego. W kwietniu 2009 r. aktem notarialnym przeniesiono własność ww. lokalu, jako współwłasność łączną Wnioskodawczyni i jej męża. Lokal ten zakupili w celu prowadzenia działalności gospodarczej przez Wnioskodawczynię. W październiku 2009 r. lokal ten Wnioskodawczyni wprowadziła do ewidencji środków trwałych swojej firmy w celu pobierania pożytków z posiadania tego lokalu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W tym celu mąż użyczył jej i upoważnił do dysponowania w całości danym lokalem. Wnioskodawczyni obecnie spłaca raty kredytu hipotecznego i odsetki od tego kredytu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z zaciągnięciem kredytu hipotecznego na zakup mieszkania w ramach współwłasności małżeńskiej i używania tego lokalu w działalności gospodarczej, pobierania pożytków z tego lokalu w ramach tej działalności, oraz w związku z wpisaniem tego lokalu do ewidencji środków trwałych firmy, można odsetki od kredytu hipotecznego zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej...

Zdaniem Wnioskodawczyni, kwalifikacja odsetek od kredytu nie może być oderwana od celu na jaki została zaciągnięta pożyczka. Zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródeł przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Żaden z przepisów nie uzależnia możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek i kredytów od klasyfikacji, czy też nazewnictwa stosowanego przez instytucje finansowe pod warunkiem, że odsetki są zapłacone, a pożyczka lub kredyt zostały spożytkowane na potrzeby działalności gospodarczej. Ponieważ kredyt został spożytkowany na zakup środków trwałych firmy, Wnioskodawczyni uważa, że zapłacone odsetki do momentu oddania lokalu do użytkowania na cele firmy, podnoszą wartość środka trwałego, a od momentu oddania środka trwałego do użytkowania pozostałe odsetki będą mogły zostać zaliczone do kosztów bieżącego okresu podatkowego w dacie zapłaty z prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż służą zabezpieczeniu źródła przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika