skutki podatkowe nieodpłatnego przekazania środków trwałych i wyposażenia z prowadzonej przez Wnioskodawczynię (...)

skutki podatkowe nieodpłatnego przekazania środków trwałych i wyposażenia z prowadzonej przez Wnioskodawczynię pozarolniczej działalności gospodarczej do prowadzonej przez jej męża pozarolniczej działalności gospodarczej oraz sposobu udokumentowania tej czynności prawnej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 16 września 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 22 września 2011 r.), uzupełnionym w dniach 2 i 5 grudnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, m.in. dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania środków trwałych i wyposażenia z prowadzonej przez Wnioskodawczynię pozarolniczej działalności gospodarczej do działalności gospodarczej prowadzonej przez jej męża - jest prawidłowe,
  • braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów tej działalności niezamortyzowanej części ww. środków trwałych ? jest prawidłowe,
  • obowiązków ewidencyjnych związanych z przekazaniem tych środków trwałych ? jest prawidłowe,
  • sposobu udokumentowania tej czynności prawnej ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania środków trwałych i wyposażenia z prowadzonej przez Wnioskodawczynię pozarolniczej działalności gospodarczej do działalności gospodarczej prowadzonej przez jej męża oraz sposobu udokumentowania tej czynności prawnej. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 25 listopada 2011 r. Znak: IBPP3/443-1067/11/KO, IBPBI/1/415-1013/11/AP, IBPB II/1/436-416/11/MCZ wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniach 2 i 5 grudnia 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Od 1996 r. Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Jest czynnym podatnikiem w zakresie podatku od towarów i usług. Dochody z tej działalności w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych opodatkowuje 19% ?podatkiem liniowym?. Zdarzenia gospodarcze związane z tą działalnością ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Cała sprzedaż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest sprzedażą opodatkowaną. Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży kwiatów, roślin, nasion, sprzętu ogrodniczego itp.

W dniu złożenia wniosku Wnioskodawczyni i jej małżonek objęci byli wspólnością majątkową małżeńską. Przedsiębiorstwo prowadzone przez Wnioskodawczynię należy do majątku wspólnego małżonków. Małżonkowie postanowili przekazać (nieodpłatnie) na początku 2012 roku środki trwałe i wyposażenie z firmy Wnioskodawczyni do nowo utworzonej firmy Jej męża. Natomiast towary handlowe Wnioskodawczyni zamierza sprzedać do Jego firmy. Po sprzedaży towarów i przekazaniu środków trwałych oraz wyposażenia do firmy męża, Wnioskodawczyni zakończy pozarolniczą działalność gospodarczą. Mąż Wnioskodawczyni będzie prowadził jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, w tym samym zakresie co Jego małżonka. Zamierza zgłosić się jako czynny podatnik w zakresie podatku od towarów i usług. Dochody z tej działalności w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zamierza opodatkować 19% ?podatkiem liniowym?. Zdarzenia gospodarcze z tej działalności ujmował będzie w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Cała sprzedaż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie sprzedażą opodatkowaną.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z dnia 1 grudnia 2011 r., wskazano, iż czynność przekazania środków trwałych i wyposażenia z prowadzonej przez Wnioskodawczynię pozarolniczej działalności gospodarczej do prowadzonej przez jej męża pozarolniczej działalności gospodarczej dokonana będzie w formie aktu notarialnego ? umowa darowizny.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy przesunięcie wyposażenia i środków trwałych z firmy Wnioskodawczyni do firmy Jej męża będzie wywierało skutki w podatku dochodowym od osób fizycznych...

(pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Jak udokumentować przesunięci środków trwałych z firmy Wnioskodawczyni do firmy Jej męża... (część pytania oznaczonego we wniosku nr 3)

Zdaniem Wnioskodawczyni, przesunięcie środków trwałych i wyposażenia między firmami małżonków objętych wspólnością majątkową małżeńską bez wynagrodzenia nie wywołuje skutków w podatku dochodowym. Przesunięcie majątku (wyposażenia, środków trwałych) służącego prowadzeniu działalności gospodarczej przez Wnioskodawczynię na rzecz męża, zasadniczo niczego nie zmienia według prawa cywilnego i rodzinnego. W takiej sytuacji nie następuje przysporzenie majątkowe. Majątek ten cały czas stanowi współwłasność małżonków. Czynności przekazania środków trwałych, wyposażenia z działalności gospodarczej Wnioskodawczyni do firmy Jej męża nie wywołuje skutków w podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nie jest to żadna z czynności określonych w art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powołany przepis zawiera katalog źródeł przychodów, którym nie jest przesunięcie wyposażenia i środków trwałych pomiędzy firmami małżonków. Z chwilą dokonania przesunięcia środków trwałych pomiędzy firmami, Wnioskodawczyni ma obowiązek zaprzestania amortyzacji wykreślonego z ewidencji środka trwałego. Ponadto nieumorzone wartości środków trwałych nie będą podlegały zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów przez Wnioskodawczynię.

Zdaniem Wnioskodawczyni, przesunięcie środków trwałych między firmami małżonków objętych wspólnością majątkową małżeńską bez wynagrodzenia może odbyć się w dowolnej formie (np.

protokół przekazania) niemniej jednak dokument taki musi zawierać dane potwierdzające fakt dokonania takiej operacji, określać strony biorące udział w tej czynności, datę jej dokonania oraz jej przedmiot. Fakt przekazania środków trwałych mężowi skutkuje obowiązkiem wykreślenia ich z ewidencji środków trwałych Wnioskodawczyni oraz dokonania odpowiedniej adnotacji w tej ewidencji. Niezamortyzowane części przekazanych środków trwałych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w działalności Wnioskodawczyni.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje.

Na wstępie zauważyć należy, iż z uwagi na fakt, że jak wskazano we wniosku, pomiędzy Wnioskodawczynią a jej mężem istnieje małżeńska wspólność majątkowa, wątpliwości tut. Organu budzi możliwość darowania przez Wnioskodawczynię składników majątku wchodzących w skład majątku wspólnego (środków trwałych i wyposażenia), wykorzystywanych w prowadzonej przez nią indywidualnie pozarolniczej działalności gospodarczej. Jednakże powyższa kwestia regulowana jest przez przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) oraz ustawy z dnia 15 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.), niebędące przepisami prawa podatkowego i niemogące być przedmiotem niniejszej interpretacji.

Niezależnie od powyższego stwierdzić należy, iż zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2009r. Nr 93, poz. 768), podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. tytułem darowizny.

Z powyższych przepisów wynika zatem, iż każda darowizna, bez względu na przedmiot darowizny, a zatem również darowizna środków trwałych i wyposażanie wykorzystywanych w prowadzonej przez Wnioskodawczynię pozarolniczej działalności gospodarczej, dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, co wyklucza jej opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie wskazać należy, iż w myśl art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie natomiast do treści art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500zl,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

-ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni do nowo utworzonej przez Jej męża działalności gospodarczej zamierza przekazać nieodpłatnie - w drodze darowizny - środki trwałe i wyposażenie wykorzystywane w prowadzonej przez Nią pozarolniczej działalności gospodarczej. Pomiędzy Wnioskodawczynią i jej małżonkiem istnieje wspólność majątkowa małżeńska (wspólność ustawowa).

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż jeżeli w świetle odrębnych przepisów, nie będących przepisami prawa podatkowego, a tym samym nie mogących być przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej, czynność nieodpłatnego przekazania w drodze darowizny na rzecz męża Wnioskodawczyni środków trwałych i wyposażenia wykorzystywanych w prowadzonej przez Nią pozarolniczej działalności gospodarczej, jest prawnie dopuszczalna, to czynność ta nie będzie skutkowała powstaniem przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odnośnie braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej nieumorzonych wartości środków trwałych przekazanych w formie darowizny na rzecz małżonka Wnioskodawczyni, wskazać należy, iż zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju (?). Natomiast stosownie do treści art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 22k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art. 22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 23 ust. 1, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

W przypadku darowizny środków trwałych, darowizna jako jedna z form zbycia - wyznacza datę zakończenia dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Wnioskodawczyni wykorzystując w prowadzonej przez Nią działalności gospodarczej przedmiotowe środki trwałe zaliczała do kosztów uzyskania przychodów tej działalności odpisy amortyzacyjne dokonywane od ich wartości początkowej do momentu ich zbycia (przekazania w drodze darowizny).

Z tej też przyczyny dokonane odpisy amortyzacyjne odpowiadały okresowi ich używania w prowadzonej przez Nią działalności gospodarczej. Natomiast w związku z przekazaniem ww. środków trwałych w drodze darowizny, nie będą one już wykorzystywane w prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, co w konsekwencji spowoduje, iż niezamortyzowana wartość tychże środków trwałych nie będzie mogła stanowić kosztów podatkowych.

Ponadto zauważyć należy, iż z przekazaniem środków trwałych dokonanych w drodze darowizny wiąże się obowiązek dokonania stosowniej adnotacji w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez Wnioskodawczynię. W myśl bowiem art. 22n ust. 2 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów są obowiązani do prowadzenia ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zawierającej, z zastrzeżeniem ust. 3, m.in. datę likwidacji środka trwałego oraz jej przyczynę albo datę zbycia środka trwałego.

W związku z powyższym, skoro jak wskazano wyżej darowizna środków trwałych jest jedną z form zbycia, a zbycie to wyznacza datę zakończenia dokonywania odpisów amortyzacyjnych, to zgodnie z treścią cyt. art. 22n ust. 2 pkt 13 ww. ustawy, zbycie środka trwałego nakłada na podatnika obowiązek wpisania do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych daty zbycia środków trwałych. Wnioskodawczyni będzie zatem zobowiązana do wpisania w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych daty, w której nastąpi darowizna przedmiotowych środków trwałych. Będzie to jednoznaczne z wykreśleniem środków trwałych z tej ewidencji.

Odnosząc się natomiast do kwestii sposobu udokumentowania przekazanych na rzecz męża Wnioskodawczyni środków trwałych, o których mowa we wniosku, zauważyć należy, iż skoro Wnioskodawczyni przedmiotowe środki trwałe i wyposażenie zamierza przekazać mężowi na podstawie umowy darowizny sporządzonej w formie aktu notarialnego, to dokumentem potwierdzającym dokonanie tej czynności prawnej będzie sporządzona umowa darowizny, a nie dokument sporządzony w dowolnej formie, jak wskazano we wniosku.

Nadmienić przy tym należy, iż jeżeli środkami trwałymi, które zamierza przekazać Wnioskodawczyni będą również nieruchomości, to umowa darowizny winna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Stosownie bowiem do treści art. 158 Kodeksu cywilnego, umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości; zobowiązanie powinno być w akcie wymienione.

Mając powyższe na względzie, stanowisko Wnioskodawczyni w zakresie:

  • skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania środków trwałych i wyposażenia z prowadzonej przez Nią pozarolniczej działalności gospodarczej do działalności gospodarczej prowadzonej przez jej męża, jest prawidłowe,
  • braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów tej działalności niezamortyzowanej części ww. środków trwałych, jest prawidłowe,
  • obowiązków ewidencyjnych związanych z przekazaniem tych środków trwałych, jest prawidłowe,
  • sposobu udokumentowania tej czynności prawnej, jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 2 i 4 zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika