sposób ustalenia wartości początkowej nieruchomości wniesionej aportem do aportem do spółki jawnej (...)

sposób ustalenia wartości początkowej nieruchomości wniesionej aportem do aportem do spółki jawnej przez wspólnika będącego osobą prawną

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku opatrzonym datą 6 sierpnia 2010r. (data wpływu do tut. Biura 4 października 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej nieruchomości wniesionej aportem do spółki jawnej przez wspólnika będącego osobą prawną ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 4 października 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej nieruchomości wniesionej aportem do spółki jawnej przez wspólnika będącego osobą prawną.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej, której przedmiotem działalności jest m.in. działalność polegająca na prowadzeniu usług budowlanych oraz hotelarskich. Spółka jawna planuje zawrzeć umowę o wstąpieniu do spółki nowego wspólnika - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wstępująca spółka z ograniczoną odpowiedzialnością tytułem wkładu planuje wnieść wkład niepieniężny (aport) w postaci nieruchomości stanowiącej budynek hotelowo-usługowy wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu. Wartość rynkowa nieruchomości (bydunek hotelowo-usługowy) wnoszonej do spółki jawnej będzie równa lub nieznacznie wyższa od wartości księgowej tej nieruchomości określonej na podstawie uprzedniej ceny nabycia przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka jawna stanie się właścicielem wspomnianej nieruchomości nabytej w drodze aportu. Budynek stanowiący aport będzie środkiem trwałym z uwagi na planowany okres użytkowania powyżej roku od daty nabycia. W bydunku będzie prowadzona działalność hotelowa oraz będzie znajdowała się siedziba spółki jawnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W jaki sposób należy określić wartość początkową środka trwałego (budynku hotelowo-usługowego) wnoszonego w formie aportu, będącą podstawą odpisów amortyzacyjnych, stanowiących koszty uzyskania przychodu...

Zdaniem Wnioskodawcy, nieruchomość wniesiona do spółki jawnej tytułem wkładu winna zostać w chwili wniesienia aportu wyceniona przez wspólników, przy czym wycena ta nie może być wyższa niż wartość rynkowa z dnia wniesienia aportu (zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Wartość tejże wyceny, zgodnie z art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie podstawą dokonywania odpisów amortyzacyjnych, które będą stanowiły u podatnika koszt uzyskania przychodu. Koszt ten będzie przypisany podatnikowi (wspólnikowi spółki jawnej) na podstawie proporcji udziału w zyskach spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Ustawa z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), nie przyznaje spółkom osobowym, w tym spółce jawnej, osobowości prawnej. Z uwagi na powyższe spółki te nie posiadają podmiotowości podatkowej na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Spółka jawna nie podlega także opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bowiem zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307), ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych.

Z punktu widzenia ww. podatków spółka osobowa jest więc transparentna podatkowo, podatnikami są natomiast jej wspólnicy (w tym Wnioskodawca będący osobą fizyczną), którzy w zależności od ich statusu prawnego, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, bądź podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podstawą do rozliczeń wspólników spółki jawnej, będących osobami fizycznymi jest ogólna reguła, zawarta w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, określająca, iż przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Przy czym, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 tej ustawy). W konsekwencji każdy ze wspólników oblicza odrębnie dochód z udziału w Spółce i każdy samodzielnie od tego dochodu oblicza podatek dochodowy.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że do spółki jawnej, w której Wnioskodawca jest wspólnikiem, zostanie wniesiony przez osobę prawną, tytułem wkładu niepieniężnego środek trwały w postaci nieruchomości stanowiącej budynek hotelowo-usługowy wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu. Wartość rynkowa nieruchomości

będzie równa lub nieznacznie wyższa od wartości księgowej tej nieruchomości określonej na podstawie uprzedniej ceny nabycia przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Od wartości początkowej wniesionych do spółki w formie aportu nieruchomości, będą dokonywane odpisy amortyzacyjne a ich odpowiednia część wynikająca z udziału w zyskach spółki jawnej będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu dla poszczególnych wspólników tej spółki.

W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, brak jest uregulowań umożliwiających określenie wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wnoszonych przez podatnika tego podatku do spółki osobowej (spółki nieposiadającej osobowości prawnej). Nie jest możliwe zastosowanie w tym zakresie art. 16g ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej, a także udziału w spółdzielni ? za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

Przepis ten w sposób jednoznaczny dotyczy tylko wkładów wnoszonych do spółek kapitałowych. Za taką zaś nie można uznać spółki jawnej.

W przedmiotowej sprawie, w odniesieniu do wspólnika będącego osobą fizyczną, zastosowanie znajdzie art. 22g ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych który stanowi, że za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Wobec powyższego, dla podatnika będącego osobą fizyczną, jako wartość początkową wniesionego przez osobę prawną środka trwałego oraz wartości niematerialnej i prawnej należy przyjąć ich wartość ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia aportu, nie wyższą jednak od wartości rynkowej tych składników majątku trwałego, określoną w umowie spółki osobowej na moment wniesienia wkładu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazać należy, iż przedmiotem niniejszej interpretacji nie jest określenie dla osoby prawnej mającej zostać wspólnikiem spółki jawnej, sposobu ustalenia wartości początkowej nieruchomości i praw, o których mowa we wniosku.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika