Sposób ustalenia kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej (...)

Sposób ustalenia kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej ze zbycia wskazanej we wniosku nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku opatrzonym datą 28 sierpnia 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 30 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze zbycia wskazanej we wniosku nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 listopada 2009 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze zbycia wskazanej we wniosku nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni na cele prowadzonej działalności gospodarczej otrzyma w formie darowizny niezabudowaną nieruchomość gruntową. Nieruchomość ta zostanie jej darowana według wartości rynkowej (wartości rynkowej na moment darowizny) i taka też wartość zostanie określona w akcie notarialnym ? umowie darowizny. Również tą wartość Wnioskodawczyni przyjmie jako wartość początkową dla środka trwałego w postaci nieruchomości (stosownie do art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Darowaną nieruchomość Wnioskodawczyni będzie wykorzystywała dla celów działalności gospodarczej. Możliwa jest w przyszłości sytuacja, w której na nieruchomości zostaną poniesione nakłady (np. wybudowany budynek/budynki), jak również możliwa jest w przyszłości sprzedaż tej nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku zbycia środka trwałego w postaci nieruchomości (nabytej w drodze darowizny), którą Wnioskodawczyni wykorzystywać będzie dla celów działalności gospodarczej, na moment zbycia, do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wartość początkową środka trwałego ? nieruchomości, wynikającą z ksiąg rachunkowych Wnioskodawczyni, powiększoną o wartość ewentualnie poniesionych nakładów na ten środek trwały (jeżeli nie zwiększały one wartości początkowej) i pomniejszoną o dokonane odpisy amortyzacyjne...

Zdaniem Wnioskodawczyni, w przypadku zbycia środka trwałego w postaci nieruchomości (nabytej w drodze darowizny), którą Wnioskodawczyni wykorzystywać będzie dla celów działalności gospodarczej, na moment zbycia, do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wartość początkową środka trwałego ? nieruchomości, wynikającą z ksiąg rachunkowych Wnioskodawczyni, powiększoną o wartość ewentualnie poniesionych nakładów na ten środek trwały (jeżeli nie zwiększały one wartości początkowej) i pomniejszoną o dokonane odpisy amortyzacyjne.

Zdaniem Wnioskodawczyni, za poprawnością jej stanowiska przemawiają następujące argumenty:

Grunty, budynki i budowle stanowią odrębne środki trwałe, dlatego zarówno przepisy ustaw podatkowych, jak i ustawy o rachunkowości wymagają odrębnego ustalania ich wartości początkowej. W przedmiotowej sytuacji, ustalenie wartości początkowej środka trwałego w postaci nieruchomości gruntowej, dla celów prowadzonej działalności gospodarczej nastąpi stosownie do art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. według wartości rynkowej (na moment dokonania darowizny) określonej w akcie notarialnym ? umowie darowizny.

Nieruchomość gruntowa, zgodnie z art. 22c pkt 1 ww. ustawy, nie podlega amortyzacji dla celów podatkowych. Będzie ona amortyzowana tylko dla celów bilansowych. Do kosztów podatkowych Wnioskodawczyni nie będzie mogła również zaliczyć wydatków związanych z nabyciem nieruchomości, tj. kosztów notarialnych i sądowych (art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy.)

Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy.

Powyższe oznacza, że na moment zbycia środka trwałego ? nieruchomości gruntowej, którą to Wnioskodawczyni otrzyma w postaci darowizny i która wykorzystywana będzie dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, jako koszt uzyskania przychodów Wnioskodawczyni winna przyjąć:

  1. wartość początkową środka trwałego ? nieruchomości, wynikającą z ksiąg rachunkowych podatkowych Wnioskodawczyni, powiększoną o wartość nakładów poniesionych na nieruchomość (jeżeli nie zwiększały wartości początkowej) i pomniejszoną o dokonane odpisy amortyzacyjne, oraz
  2. koszty notarialne i sądowe poniesione przy nabyciu nieruchomości.

Wnioskodawczyni uważa, iż w przedmiotowej sytuacji nie znajdzie zastosowania art. 22 ust. 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż przepis ten dotyczy sytuacji zbycia nieruchomości, która nie jest środkiem trwałym. Ponadto przepis ten nie dotyczy sytuacji zbycia w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww. ustawy.

Zatem aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu musi spełniać łącznie następujące przesłanki:

  • musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów,
  • musi być należycie udokumentowany.

W myśl art. 22 ust. 8 ww. ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 ww. ustawy amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

-o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Natomiast zgodnie z art. 22c pkt 1 ww. ustawy, amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów, zwane odpowiednio środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Z powyższego przepisu wynika zatem, iż grunt może zostać zaliczony do środków trwałych prowadzonej działalności gospodarczej, jednakże od jego wartości początkowej nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych i tym samym nie zalicza się ich do kosztów uzyskania przychodów. Do kosztów tych natomiast można zaliczyć wydatki na nabycie nieruchomości gruntowej w momencie jej odpłatnego zbycia.

Stosownie bowiem do treści z art. 23 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:

  1. nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,
  2. nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,
  3. ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych

-wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d), oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, bez względu na czas ich poniesienia.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

-ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Jak wynika z treści złożonego wniosku Wnioskodawczyni nabędzie w drodze darowizny nieruchomość gruntową, która zostanie zaliczona do środków trwałych w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. W przyszłości na nieruchomości tej zamierza wybudować budynek lub budynki, bądź też sprzedać przedmiotową nieruchomość.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż jeżeli Wnioskodawczyni podejmie decyzję o sprzedaży wskazanej we wniosku nieruchomości gruntowej, będącej środkiem trwałym w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, to zważywszy, iż nabycie tej nieruchomości nastąpiło nieodpłatnie, stwierdzić należy, iż cyt. powyżej przepis art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie miał zastosowanie wyłącznie do poniesionych przez Wnioskodawczynię wydatków związanych z nabyciem nieruchomości (opłat notarialnych i sądowych).

Stosownie jednak do treści art. 24 ust. 2 (zdanie drugie) i pkt 1 ww. ustawy, dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b), a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości.

Przepis powyższy określając sposób ustalania dochodu z odpłatnego zbycia m.in. nieruchomości (również nabytych nieodpłatnie) nie posługuje się kategorią kosztów podatkowych, lecz wskazuje na konieczność uwzględnienia w tej mierze wyłącznie trzech wartości:

  • przychodu z odpłatnego zbycia,
  • wartości początkowej środka trwałego,
  • sumy odpisów amortyzacyjnych.

Natomiast w sytuacji, gdy przedmiotem odpłatnego zbycia będzie nieruchomość gruntowa, stanowiąca środek trwały w prowadzonej działalności gospodarczej (który nie podlega amortyzacji), do ustalenia dochodu z jej sprzedaży należy uwzględnić jedynie dwie wartości, tj. przychód z odpłatnego zbycia oraz wartość początkową środka trwałego.

Wprawdzie przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości gruntowej pomniejszony o dochód z tego zbycia, ustalony w sposób określony w omawianym przepisie, odpowiadać będzie wartości początkowej tego środka trwałego, nie oznacza to jednak, iż wartość tą można potraktować za koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości. Możliwości takiej nie przewidują bowiem przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na przeszkodzie stoi powołany uprzednio art. 23 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy; Wnioskodawczyni nie poniosła wydatków na nabycie tej nieruchomości. Tym samym nie została spełnia również podstawowa przesłanka wynikająca z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższe nie oznacza jednak, iż zbywając ww. nieruchomość gruntową Wnioskodawczyni nie może ustalić dochodu z jej zbycia w sposób określony w art. 24 ust. 2 zdanie 2 i pkt 1 ww. ustawy, który w przedmiotowej sprawie stanowić będzie różnica między uzyskanym przychodem, a wartością początkową wskazaną w ewidencji środków trwałych.

Natomiast w sytuacji, gdy Wnioskodawczyni poniesie nakłady na budowę na ww. nieruchomości gruntowej budynku (budynków), oznaczać to będzie, iż nakłady te, związane będą z procesem inwestycyjnym zmierzającym do wytworzenia nowego składnika (składników) majątku prowadzonej działalności gospodarczej.

Zatem Wnioskodawczyni nie będzie mogła powiększyć wartości początkowej nieruchomości gruntowej o poniesione nakłady inwestycyjne, ponieważ dotyczyć one będą nowego składnika majątku, stanowiącego po wybudowaniu odrębny od gruntu środek trwały (środki trwałe), bądź też towar handlowy (towary handlowe) prowadzonej działalności gospodarczej, w zależności od jego przeznaczenia.

Mając powyższe na względzie, stanowisko Wnioskodawczyni należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika