Jaka jest stawka ryczałtu ewidencjonowanego z tyt. działalności usługowej w m.in. zakresie handlu (...)

Jaka jest stawka ryczałtu ewidencjonowanego z tyt. działalności usługowej w m.in. zakresie handlu ?

INTERPRETACJA INDYWIDYUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 6 października 2011 r.), uzupełnionym w dniach 16 i 19 grudnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie określenia stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych właściwych do opodatkowania przychodów uzyskiwanych z tytułu:

  • działalności usługowej w zakresie handlu ? jest prawidłowe,
  • pozostałej wskazanej we wniosku działalności usługowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 października 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne m.in. w zakresie określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych właściwej do opodatkowania przychodów uzyskiwanych z tytułu działalności usługowej w zakresie handlu oraz pozostałej wskazanej we wniosku działalności usługowej. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 7 grudnia 2011 r. Znak: IBPBI/1/415-1045/11/WRz wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniach 16 i 19 grudnia 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W 2011 r. Wnioskodawca rozpoczął działalność gospodarczą otrzymując na ten cel dotację dla bezrobotnych z Urzędu Pracy. Przedmiotem wykonywanej działalności jest sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet (PKD 2007 - 47.91.Z). Oprócz tego we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej ma zgłoszone następujące rodzaje działalności:

  • sprzedaż detaliczną pozostałych nowych wyrobów prowadzoną w wyspecjalizowanych sklepach (47.78.Z),
  • sprzedaż detaliczną artykułów używanych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (47.79.Z),
  • sprzedaż detaliczną pozostałych wyrobów prowadzoną na straganach i targowiskach (47.89.Z),
  • pozostałą sprzedaż detaliczną prowadzoną poza siecią sklepową, straganami i targowiskami (47.99.Z),
  • pozostałą sprzedaż detaliczną prowadzoną w niewyspecjalizowanych sklepach (47.19.Z),
  • sprzedaż detaliczną książek prowadzoną w wyspecjalizowanych sklepach (47.61.Z).

Wnioskodawca zajmuje się sprzedażą w swoim sklepie internetowym oraz przez portal aukcyjny dekoracyjnych (rycin, odbitek) wykonanych metodą drzeworytu, miedziorytu, stalorytu, akwaforty, akwatinty, litografii i rysunku. Wiele z przedmiotowych rycin nabył jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej z uwagi na zainteresowania tą tematyką. Inne zostały nabyte już po rozpoczęciu działalności (zakupione zarówno w Polsce, jak i za granicą - od osób fizycznych i w antykwariatach). Ryciny, które są dla Wnioskodawcy towarem handlowym są kupowane luzem (wyjęte z książek i atlasów), a czasami są kupowane w formie książek (zwykle zniszczonych), z których to później przedmiotowe grafiki są wyjmowane (pozostałości z takich książek jako niepotrzebne i niezdatne do czegokolwiek są niszczone). Na życzenie klientów, Wnioskodawca oprawia również ryciny w kartonowe passe-partout lub drewnianą ramkę z passe-partout i szybką, które są w tym celu osobno kupowane. Wnioskodawca nie jest zatrudniony na umowę o pracę. Rozlicza się na ?zasadach ogólnych? wg skali podatkowej i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.

W uzupełnieniu wniosku, dokonanym pismem z dnia 16 grudnia 2011 r., Wnioskodawca wskazał, że faktycznie wykonywane przez Niego czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej są zaklasyfikowano wg PKWiU z 2008 r. następująco:

  • 47.00.61.0 - Sprzedaż detaliczna książek,
  • 47.00.69.0 - Sprzedaż detaliczna pamiątek i wyrobów artystycznych,
  • 47.00.89.0 - Sprzedaż detaliczna towarów niekonsumpcyjnych, nieżywnościowych, gdzie indziej niesklasyfikowanych,
  • 47.00.91.0 - Sprzedaż detaliczna antyków,
  • 47.00.92.0 - Sprzedaż detaliczna książek używanych,
  • 47.00.99.0 - Sprzedaż detaliczna pozostałych wyrobów używanych,
  • 95.24.10.0 - Usługi naprawy i konserwacji mebli i wyposażenia domowego,
  • 95.29.19.0 - Usługi naprawy i konserwacji pozostałych artykułów użytku osobistego i domowego, gdzie indziej niesklasyfikowane,
  • 18.14.10.0 - Usługi introligatorskie i podobne usługi
    oraz planowane w przyszłości
  • 18.12.14.0 - Usługi drukowania książek, różnego rodzaju map, obrazków, rysunków i fotografii, kart pocztowych.

Wyjęte z książek grafiki (ryciny) ze względów estetycznych wymagają czasami ich przycięcia, podklejenia lub wyczyszczenia. Ramki stosowane są najczęściej w sytuacji, gdy grafiki są w gorszym stanie i oprawiane są po to, aby ukryć jakieś mankamenty, a także na specjalne życzenie klienta. Ramki i szybki kupowane są przez Wnioskodawcę w zakładzie ramiarskim. Przeważająca większość sprzedaży to ryciny bez ramek.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

Jaka będzie prawidłowa stawka ryczałtu z tytułu przychodów osiąganych z prowadzonej działalności gospodarczej przy zmianie na 2012 r. formy opodatkowania na ryczałt ewidencjonowany...

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowa stawka ryczałtu z tytułu przedmiotowej działalności i osiąganych przychodów wyniesie 3%. Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (...). Natomiast w myśl art. 6 ust 1 ww. ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym (...).

W przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania żaden z przepisów art. 8 ww. ustawy, który wyłączałby Wnioskodawcę z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego, w tym w szczególności nie wykonywał On i nie wykonuje w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzących w zakres działalności. Wykonywane przez Wnioskującego usługi nie zostały również wymienione w załączniku nr 2 do ww. ustawy, co wyłączałyby Wnioskodawcę z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit.e) tejże ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych od przychodów, o których mowa w art. 14 ust 2 pkt 2 i 5-10 ustawy o podatku dochodowym - wynosi 3%.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z dnia 16 grudnia 2011 r. Wnioskodawca wskazał, iż uważa że czynność oprawy sprzedawanych przez Niego rycin w ramki, a także ewentualne przycięcie, podklejenie, wyczyszczenie nie stoi w sprzeczności z art. 4 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym i nie zmienia substancji głównego przedmiotu sprzedaży tj. rycin.

Ryciny w każdym momencie mogą zostać przez kupującego wyciągnięte z opraw, a same oprawy np. zmienione na inne. Czynności przycięcia, podklejenia lub wyczyszczenia mają jedynie za zadanie poprawę estetyki wyglądu rycin. Wnioskodawca nadmienił również, że zgodnie z załącznikiem nr 4 do ww. ustawy, który charakteryzuje działalność usługową i wytwórczo-usługową objętą opodatkowaniem w formie karty podatkowej, będącej specyficzną formą zryczałtowanego podatku dochodowego, możliwość opodatkowania tym podatkiem umożliwia wykonywanie m.in czynności szklarstwa zdefiniowanego jako szklenie ram okiennych, drzwiowych, świetlików, wystaw, inspektów i szklarni. Szklenie akwariów i gablot oraz mebli i pojazdów. Wykładanie ścian i kolumn. Łączenie szkła przez klejenie. Oprawa obrazów, dyplomów, fotografii itp. Sporządzanie kitów szklarskich. Wyrób, renowacja i osadzanie luster. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usługi, usług stolarskie, czy usługi w zakresie introligatorstwa.

Powyższe przepisy potwierdzają, zdaniem Wnioskodawcy, że stawka ryczałtu od przychodów z tytułu sprzedaży internetowej wynosi 3% uzyskanego przychodu.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje.

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej ?spółką?.

Przy czym zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest m.in. uzależniona od niewystąpienia przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 8 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b) ww. ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3,0 % przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu.

Przy czym, zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, działalność usługowa w zakresie handlu to sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 5 lit. a) ww. ustawy, towary handlowe to towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odsprzedaży, w stanie nieprzetworzonym.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym nie precyzuje znaczenia słowa ?przetworzone?, zatem aby je zdefiniować należy ustalić jaki zakres znaczeniowy ma ten zwrot w języku potocznym (zgodnie z regułami wykładni językowej). I tak według Słownika języka polskiego pod redakcją A. Więcek, Wydanie Naukowe PWN SA Warszawa 2005 str. 797, przetwarzać, to: przerabiać, zmieniać, przekształcać.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika m.in., iż Wnioskodawca zajmuje się sprzedażą w swoim sklepie internetowym oraz przez portal aukcyjny dekoracyjnych (rycin, odbitek) wykonanych metodą drzeworytu, miedziorytu, stalorytu, akwaforty, akwatinty, litografii i rysunku. Wiele z przedmiotowych rycin nabył jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej z uwagi na zainteresowania tą tematyką. Inne zostały nabyte już po rozpoczęciu działalności (zakupione zarówno w Polsce, jak i za granicą - od osób fizycznych i w antykwariatach). Ryciny które są dla Wnioskodawcy towarem handlowym są kupowane luzem (wyjęte z książek i atlasów), a czasami są kupowane w formie książek (zwykle zniszczonych), z których to później przedmiotowe grafiki są wyjmowane (pozostałości z takich książek jako niepotrzebne i niezdatne do czegokolwiek są niszczone). Na życzenie klientów Wnioskodawca oprawia ryciny w kartonowe passe-partout lub drewnianą ramkę z passe-partout i szybką, które są w tym celu osobno kupowane.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż jeżeli przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy będzie sprzedaż detaliczna (internetowa) w stanie nieprzetworzonym (w ww. rozumieniu) nabytych uprzednio przez Niego towarów (rycin, odbitek), sklasyfikowana wg PKWiU z 2008 r. pod symbolami 47.00.61.0, 47.00.69.0, 47.00.89.0, 47.00.91.0, 47.00.92.00, 47.00.99.0, to sprzedaż ta będzie stanowić działalność usługową w zakresie handlu, z której przychody będą mogły być opodatkowane 3,0% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust.1 pkt 5 lit. b) ww. ustawy. W tym też zakresie stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że na życzenie klientów, Wnioskodawca oprawia ryciny w kartonowe passe-partout lub drewniane ramki z passe-partout i szybką, które są w tym celu osobno kupowane. W uzupełnieniu wniosku, dokonanym pismem z dnia 16 grudnia 2011 r., Wnioskodawca wskazał również, iż oprócz działalności usługowej w zakresie handlu, świadczy on usługi:

  • naprawy i konserwacji mebli i wyposażenia domowego,
  • naprawy i konserwacji pozostałych artykułów użytku osobistego i domowego, gdzie indziej niesklasyfikowane,
  • introligatorskie i podobne usługi
    a w przyszłości planuje świadczenie usług:
  • drukowania książek, różnego rodzaju map, obrazków, rysunków i fotografii, kart pocztowych.

Powyższe oznacza, iż oprócz działalności usługowej w zakresie handlu, Wnioskodawca prowadzi (prowadzić będzie) inną ?działalność usługową? przez którą w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, rozumieć należy pozarolniczą działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczane do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.), wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88 poz. 439 ze zm.), z zastrzeżeniem zawartym w pkt 2 ? definiującym działalność gastronomiczną i pkt 3 - definiującym działalność usługową w zakresie handlu.

W tym też zakresie zauważyć należy, iż możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

W przypadku trudności w ustaleniu symbolu PKWiU zainteresowany podmiot może zwrócić się o jego wskazanie i o wydanie opinii do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacji Urzędu Statystycznego w Łodzi. Powyższe wynika z komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11), zgodnie z którym zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane, według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej.

Jeżeli zatem przedmiotem prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej (oprócz działalności usługowej w zakresie handlu) będzie również świadczenie ww. a wskazanych we wniosku usług, to uzyskane z ich świadczenia przychody będą opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, o której, mowa w art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Z tej też przyczyny stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w zakresie określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych właściwej do opodatkowania przychodów uzyskiwanych z tytułu nieodpłatnego świadczenia otrzymanego w związku z użyczeniem Wnioskodawcy części lokalu zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika