w zakresie skutków podatkowych zbycia produktów roślinnych pochodzących z własnych upraw oraz ziół, (...)

w zakresie skutków podatkowych zbycia produktów roślinnych pochodzących z własnych upraw oraz ziół, owoców leśnych, w tym jagód i grzybów

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia w 12 października 2011r. (data wpływu do tut. Biura 18 października 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  1. możliwości zwolnienia z opodatkowania tym podatkiem dochodów uzyskanych ze zbycia:
    • produktów roślinnych pochodzących z własnych upraw ? jest nieprawidłowe
    • ziół, owoców leśnych, w tym jagód i grzybów - jest prawidłowe,
  2. braku obowiązku uiszczenia podatku dochodowego od odchodów uzyskanych z ww. tytułu ? jest prawidłowe,
  3. braku obowiązku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 października 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia produktów roślinnych pochodzących z własnych upraw oraz ziół, owoców leśnych, w tym jagód i grzybów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni osobiście sprzedawała okresowo na targu produkty roślinne z działki, jak również surowce i zioła dziko rosnące, leśne jagody, owoce leśne i grzyby, uzyskując z tego tytułu dochody.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w związku ze sprzedażą ww. produktów Wnioskodawczyni musiała odprowadzać podatek dochodowy od osób fizycznych...

Czy Wnioskodawczyni musiała dokonać wpisu do ewidencji działalności gospodarczej...

Czy Wnioskodawczyni musiała ww. zdarzenia prawne ewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów...

Zdaniem Wnioskodawczyni, uzyskane przez nią dochody podlegają zwolnieniu z opodatkowania na mocy art. 21 § 1 pkt 71 i 72 (winno być art. 21 ust. 1 pkt 71 i 72) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie musi dokonać wpisu do ewidencji prowadzonej działalności gospodarczej, jak również nie musi prowadzić podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co nastepuje:

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. W myśl art. 2 ust. 2 ww. ustawy, działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

  1. miesiąc ? w przypadku roślin,
  2. 16 dni ? w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
  3. 6 tygodni ? w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  4. 2 miesiące ? w przypadku pozostałych zwierząt

- licząc od dnia nabycia.

Natomiast w myśl art. 2 ust. 3 ww. ustawy, działami specjalnymi produkcji rolnej są uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin 'in vitro', fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 cyt. ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 71 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są dochody ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli, nie stanowiących działów specjalnych produkcji rolnej, przerobionych sposobem przemysłowym, jeżeli przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo na uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt, w tym również na rozbiorze, podziale i klasyfikacji mięsa.

Z powołanych przepisów wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest działalność rolnicza ściśle określona w ustawie, natomiast sprzedaż produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli (o ile uprawa ta lub hodowla nie stanowi działów specjalnych produkcji rolnej, o których mowa w cyt. powyżej art. 2 ust. 3 ww. ustawy) przerobionych sposobem przemysłowym podlega opodatkowaniu, chyba że przerób odbywa się wyłącznie w sposób określony w art. 21 ust. 1 pkt 71 tej ustawy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, m.in. iż Wnioskodawczyni sprzedawała na targu produkty roślinne pochodzące z działki.

Mając na względzie powyższe przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny, z którego nie wynika, aby przedmiotem dokonanej sprzedaży były przetworzone produkty roślinne pochodzące z własnej hodowli, stwierdzić należy, iż przychody jakie Wnioskodawczyni uzyskała z ww. tytułu stanowią przychody z działalności rolniczej, o której mowa w art. 2 ust. 2 ww. ustawy, w związku z czym są wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W opisanej sytuacji nie ma zatem zastosowania wskazany we wniosku art. 21 ust. 1 pkt 71 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odnosząc się natomiast do kwestii zwolnienia z opodatkowania dochodów uzyskanych ze sprzedaży surowców i ziół dziko rosnących, leśnych jagód, owoców leśnych i grzybów, stwierdzić należy, iż o ile w istocie zbiór ww. roślin dokonywany jest przez Wnioskodawczynię osobiście (albo z udziałem członków najbliższej rodziny), a zbyciu podlegają wyłącznie surowce roślin zielarskich i ziół dziko rosnących leśnych, jagód, owoców leśnych i grzybów leśnych objętych PKWiU ex 02.30.40.0, to uzyskane z ww. tytułu dochody podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 72 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są dochody ze sprzedaży surowców roślin zielarskich i ziół dziko rosnących leśnych, jagód, owoców leśnych i grzybów leśnych (PKWiU ex 02.30.40.0) - ze zbioru dokonywanego osobiście albo z udziałem członków najbliższej rodziny.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie mowa o działalności gospodarczej lub pozarolniczej działalności gospodarczej, oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlowa, usługową,
  2. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1, 2 i 4-9.

W świetle ww. definicji, nie sposób uznać działalności Wnioskodawczyni polegającej na sprzedaży produktów roślinnych pochodzących z własnych upraw oraz surowców i ziół dziko rosnących, leśnych jagód, owoców leśnych i grzybów za pozarolniczą działalność gospodarczą. W konsekwencji nie musi Ona dokonać rejestracji tej działalności. Nie musi również prowadzić podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

W myśl bowiem art. 24a ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwanej dalej ?księgą?, z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Regulacje dotyczące zasad prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów określają przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.).

Z treści § 2 ust. 1 i 2 ww. rozporządzenia wynika, iż podatkową księgę przychodów i rozchodów obowiązane są prowadzić podmioty prowadzące działalność gospodarczą oraz, z pewnymi zastrzeżeniami, rolnicy prowadzący gospodarstwo rolne, wykonujący działalność gospodarczą.

W świetle powyższego, stanowisko Wnioskodawczyni w zakresie:

  1. możliwości zwolnienia z opodatkowania tym podatkiem dochodów uzyskanych ze zbycia:
    • produktów roślinnych pochodzących z własnych upraw ? jest nieprawidłowe
    • ziół, owoców leśnych, w tym jagód i grzybów - jest prawidłowe,
  2. braku obowiązku uiszczenia podatku dochodowego od odchodów uzyskanych z ww. tytułu ? jest prawidłowe,
  3. braku obowiązku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ? jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika