Moment powstania przychodu z tytułu świadczonych usług w zakresie organizacji konferencji naukowo-technicznych

Moment powstania przychodu z tytułu świadczonych usług w zakresie organizacji konferencji naukowo-technicznych

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 27 października 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia momentu powstania przychodu z tytułu świadczonych usług w zakresie organizacji konferencji naukowo-technicznych:

  • w przypadku otrzymania pełnej opłaty za uczestnictwo w konferencji - jest nieprawidłowe,
  • w przypadku wpłat częściowych ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 października 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia momentu powstania przychodu z tytułu świadczonych usług w zakresie organizacji konferencji naukowo-technicznych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Dochody z działalności opodatkowuje ?podatkiem liniowym?, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów tzw. metodą uproszczoną. Jest zarejestrowanym płatnikiem podatku VAT. W zakresie swojej działalności organizuje konferencje naukowo-techniczne. Firmy które biorą udział w konferencji najpierw dokonują zgłoszenia na formularzu 'zgłoszenie uczestnictwa'. Zgłoszenia są dokonywane często z kilku miesięcznym wyprzedzeniem, na zgłoszeniu podana jest pełna cena za udział w konferencji i ostateczny termin wpłaty (z reguły jest to 2 tygodnie przed terminem konferencji) oraz adnotacja, że uczestnik zobowiązuje się do poniesienia pełnej opłaty za uczestnictwo i informacja o terminie ewentualnej rezygnacji po uiszczeniu wpłaty (tylko forma pisemna do dnia, w którym upływa ostateczny termin zapłaty za udział; po tym terminie wpłaty nie będą zwracane). Jako płatnik podatku VAT Wnioskodawca wystawia fakturę w dniu otrzymania wpłaty, na fakturze widnieje adnotacja, że jest to 100 % przedpłata za udział w konferencji. Faktury rozliczeniowej już nie wystawia. Jeżeli z różnych przyczyn uczestnik nie zapłaci pełnej opłaty za udział lecz tylko część płatności to Wnioskodawca wystawia fakturę zaliczkową, a w dniu konferencji fakturę rozliczeniową uwzględniającą wcześniej zapłacone zaliczki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W którym miesiącu należy rozpoznać przychód podatkowy dla 100 % przedpłat i częściowych wpłat na poczet konferencji wykonanych w następnych okresach rozliczeniowych, czy w dniu wystawienia faktury, czy w miesiącu w którym odbędzie się konferencja...

Zdaniem Wnioskodawcy, przychód podatkowy należy rozpoznać w miesiącu wystawienia faktury, tj. w dniu wpłaty na konto należności w wysokości 100 % za uczestnictwo w konferencji (zapłata z góry), natomiast przy wpłatach zaliczkowych nie obejmujących całej ceny na które są wystawiane faktury zaliczkowe, podlegające rozliczeniu, przychód podatkowy należy rozpoznać w miesiącu w którym ma miejsce konferencja. Przepisy podatkowe nie definiują pojęć zaliczka i płatność z góry. Jeżeli cena za udział w konferencji jest znana i nie będzie podlegać zmianom, z wyjątkiem tego, że może być zwrócona po spełnieniu warunków określonych w zamówieniu (teminowej pisemnej rezygnacji) to przychód powstał w miesiącu wystawienia faktury obejmującej 100 % płatności, zgodnie z art. 14 ust 1c, tj. nie później niż z datą wystawienia faktury. Natomiast wpłat zaliczek nie obejmującej całej ceny za konferencję nie należy traktować jako zapłaty z góry ponieważ będą one rozliczane po wykonaniu usługi poprzez wystawienie faktury końcowej obejmującej rozliczenie wpłaconych zaliczek. Przychód z faktur zaliczkowych nie obejmujących całej należności nie wystąpi w miesiącu wystawienia faktury zaliczkowej (art. 14 ust. 3 pkt 1) tylko w miesiącu wystawienia faktury rozliczeniowej.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje.

Zgodnie z ogólną regułą zawartą w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych precyzyjnie określają moment powstania przychodu z ww. źródła przychodów.

W myśl art. 14 ust. 1c ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Zgodnie z art. 14 ust. 1e cytowanej ustawy, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. Przepis ust. 1e stosuje się odpowiednio do dostawy energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego (art. 14 ust. 1h).

Z kolei w myśl art. 14 ust. 1i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się ust. 1c, 1e i 1h, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Z wyżej przytoczonych przepisów wynika generalna zasada, iż przychód podatkowy dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych powstaje w dniu wykonania usługi. Wyjątek od tej zasady stanowi:

  • wystawienie faktury dokumentującej wykonanie usługi przed datą jej wykonania albo częściowego wykonania ? datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień wystawienia faktury,
  • uregulowanie należności przed wykonaniem usługi albo jej częściowym wykonaniem ? datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień otrzymania należności.

Stosownie natomiast do postanowień art. 14 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy, do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych (?). Regulacja zawarta w tym przepisie stanowi odstępstwo od ogólnych reguł ustalania przychodu z działalności gospodarczej, a warunkiem jego zastosowania jest uznanie, że otrzymane lub należne kwoty mają charakter zaliczek (przedpłat) na poczet towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Według ?Popularnego słownika języka polskiego? (pod red. prof. Bogusława Dunaja, Wydawnictwo Wilga) - ?przedpłata? oznacza określoną sumę pieniędzy, stanowiącą część ceny towaru lub usługi, wypłaconą z góry w celu uzyskania gwarancji zakupu lub wykonania usługi w określonym terminie. Z kolei ?zaliczka? to część pieniędzy wpłaconych lub wypłaconych na poczet czegoś.

Należy jednak zwrócić uwagę, że nie zawsze wcześniejsze otrzymanie należności (przed ostatecznym wykonaniem usługi) oznacza zaliczkę lub przedpłatę, która nie powoduje powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. O kwalifikacji otrzymanej zapłaty jako przychodu lub jako przedpłaty (zaliczki) decyduje charakter tej zapłaty. Przysporzenie uważane za przychód podatkowy musi mieć charakter definitywny (ostateczny), podczas gdy przedpłata, zaliczka nie mają takiego charakteru, bowiem podlegają one rozliczeniu po wykonaniu usług, na poczet których zostały wpłacone. Fakt, że dana wpłata stanowi zaliczkę (przedpłatę) na poczet konkretnej usługi, która zostanie wykonana w następnym okresie sprawozdawczym, musi zatem wynikać z postanowień zawartej umowy i powinien znaleźć odzwierciedlenie w treści dokumentacji.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej organizuje konferencje naukowo-techniczne. Firmy które biorą udział w konferencji dokonują zgłoszenia na formularzu 'zgłoszenie uczestnictwa'. Na zgłoszeniu podana jest pełna cena za udział w konferencji i ostateczny termin wpłaty (z reguły jest to 2 tygodnie przed terminem konferencji). Wnioskodawca wystawia fakturę w dniu otrzymania wpłaty, na fakturze widnieje adnotacja, że jest to 100 % przedpłata za udział w konferencji. Faktury rozliczeniowej już nie wystawia. Jeżeli uczestnik nie zapłaci pełnej opłaty, lecz tylko część to Wnioskodawca wystawia fakturę zaliczkową, a w dniu konferencji fakturę rozliczeniową. Z wniosku wynika również, iż dokonując zgłoszenia uczestnicy konferencji zobowiązują się do poniesienia pełnej opłaty za uczestnictwo w określonym terminie (z reguły 2 tygodnie przed terminem konferencji) a ewentualne odstąpienie od umowy jest możliwe najpóźniej do dnia (terminu) uiszczenia ww. wpłaty (po tym terminie wpłaty nie są zwracane).

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny uznać należy, iż wpłaty otrzymane (zarówno częściowe, jak i całkowite) przed terminem konferencji, co do zasady stanowią przedpłaty (zaliczki) na poczet usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. W konsekwencji, co do zasady ich otrzymanie, zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie powoduje uzyskania przychodu podatkowego. Uzyskanie przychodu następuje zatem w momencie wykonania usługi (w tym częściowego). Z uwagi na fakt, że w przypadku wpłat częściowych Wnioskodawca w dniu konferencji wystawia faktury rozliczeniowe, w tym przypadku, zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód powstaje nie później niż w momencie wystawienia faktury (dot. wykonanej usługi).

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie określenia momentu powstania przychodu z tytułu świadczonych usług w zakresie organizacji konferencji naukowo-technicznych:

  • w przypadku otrzymania pełnej opłaty za uczestnictwo w konferencji jest nieprawidłowe,
  • w przypadku wpłat częściowych jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika