Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych czynności wniesienia wkładu niepieniężnego, (...)

Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych czynności wniesienia wkładu niepieniężnego, w postaci nieruchomości, do spółki jawnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa
(t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 5 grudnia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 10 grudnia 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie konieczności opodatkowania tym podatkiem czynności wniesienia wkładu niepieniężnego, w postaci nieruchomości, do spółki jawnej -jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 grudnia 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie konieczności opodatkowania tym podatkiem czynności wniesienia wkładu niepieniężnego, w postaci nieruchomości, do spółki jawnej.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Od 2012 r. Wnioskodawca wraz z małżonką jest współwłaścicielem nieruchomości o powierzchni 0,57 ha. W przeszłości na przedmiotowej nieruchomości położona była placówka Straży Granicznej. Na działce znajdują się następujące obiekty:

  • budynek administracyjny o powierzchni użytkowej 726,49 m2,
  • budynek garażowy o powierzchni użytkowej 88,34 m2,
  • budynek magazynowy o powierzchni użytkowej 13 m2,
  • zbiornik paliwa o objętości 50 m3.

Nieruchomość została nabyta przez małżonków do majątku wspólnego, a od momentu nabycia dokonane zostały na niej jedynie rutynowe prace porządkowe; nie zostały poza tym poczynione żadne inne nakłady. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, będąc zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. W ramach prowadzonej działalności nie zajmuje się jednak obrotem nieruchomościami, nie prowadzi też działalności w zakresie usług developerskich, czy budowlanych. Opisana nieruchomość została nabyta do majątku prywatnego, nie jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą. Małżonka Wnioskodawcy nie prowadzi działalności gospodarczej, nie jest także zarejestrowanym podatnikiem VAT. W ramach reorganizacji majątku, właściciele chcą wnieść przedmiotową nieruchomość aportem do spółki jawnej, która dopiero ma zostać utworzona.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci opisanej powyżej nieruchomości do spółki jawnej będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie aportu w postaci nieruchomości w opisanym powyżej stanie faktycznym będzie wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm. ? dalej: ?updof?), za źródło przychodu uznaje odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. W przedmiotowej sprawie, nieruchomość ma zostać zbyta (wniesiona aportem do mającej powstać w przyszłości spółki jawnej) przed upływem 5 lat licząc od końca roku, w którym dokonano nabycia. Niemniej jednak, art. 21 updof, dokonuje szeregu zwolnień przedmiotowych w podatku dochodowym od osób fizycznych. Art. 21 ust. 1 pkt 50b) stanowi, że wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki. Z brzmienia przytoczonego przepisu (obowiązującego od 1 stycznia 2011 r.) wynika, że przychód uzyskany ze szczególnego rodzaj zbycia majątku, jakim jest wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki niebędącej osobą prawną (a więc także do spółki jawnej, jak w przedmiotowej sprawie), niezależnie od innych czynników jest czynnością podatkowo indyferentną na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl art. 5a pkt 26, za spółkę niebędącą osobą prawną uznaje się spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego. Z całą pewnością spółka jawna, jako spółka osobowa na gruncie kodeksu spółek handlowych, sama nie jest podatnikiem podatku dochodowego. W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca powinien więc zostać objęty zwolnieniem uregulowanym w art. 21 ust. 1 pkt 50b) updof. Moment nabycia oraz zbycia (aspekt temporalny dokonania czynności) nieruchomości przy specyficznej formie zbycia majątku w formie wniesienia aportu do spółki osobowej został uznany przez ustawodawcę jak nieistotny z punktu widzenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Dokonując subsumcji przedstawionego stanu faktycznego pod normę wynikającą z omawianego przepisu, należy zauważyć, że zostaną spełnione warunki przewidziane przez ustawodawcę dla przedmiotowego zwolnienia od podatku dochodowego, tj. otrzymany przychód powstanie z tytułu przeniesienia własności w ramach aportu do spółki niebędącej osobą prawną w rozumieniu updof (zostanie więc spełniona hipoteza art. 21 ust. 1 pkt 50b updof).

Reasumując, wniesienie przez Wnioskodawcę aportem nieruchomości do mającej powstać w przyszłości spółki jawnej będzie zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50b) updof. Ustawodawca szczególną formę zbycia nieruchomości, jaką jest wniesienie aportu do spółki osobowej (w przedmiotowej sprawie do spółki jawnej) przez osobę fizyczną na gruncie updof uznał za neutralną podatkowo (niezależnie od innych cech przedmiotu aportu), a tym samym przychód uzyskany w ten sposób jest wolny od podatku dochodowego.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca powołał interpretacje indywidualne wydane przez:

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 26 stycznia 2011 r., Znak: ILPB1/415-1228/10-3/AMN oraz z 26 kwietnia 2013 r., Znak: ILPB1/415-119/13-4/AP,
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14 kwietnia 2011 r., Znak: IPPB1/415-186/11-2/EC,
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 27 listopada 2012 r., Znak: IPTPB2/415-625/12-4/JR.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31 ? 511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika