Czy spółka jawna może rozpocząć amortyzację od początku, tzn. od nowej wartości początkowej (...)

Czy spółka jawna może rozpocząć amortyzację od początku, tzn. od nowej wartości początkowej (ustalonej poprzez wycenę biegłego rzeczoznawcy) i nie musi kontynuować amortyzacji rozpoczętej w spółce cywilnej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 24 listopada 2010r. (data wpływu do tut. Biura 06 grudnia 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia nieruchomości stanowiącej środek trwały w prowadzonej w formie spółki cywilnej pozarolniczej działalności gospodarczej do spółki jawnej (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06 grudnia 2010r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, m.in. w zakresie skutków podatkowych wniesienia nieruchomości stanowiącej środek trwały w prowadzonej w formie spółki cywilnej pozarolniczej działalności gospodarczej do spółki jawnej.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 09 lutego 2011r. Znak: IBPBI/1/415-1231/10/ZK wezwano do jego uzupełnienia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wspólnicy spółki cywilnej zamierzają utworzyć spółkę jawną, której celem działalności gospodarczej będzie wynajmowanie powierzchni użytkowej. W tym celu planują, po jej utworzeniu, przenieść aportem ze spółki cywilnej do spółki jawnej nieruchomość, która obecnie jest majątkiem trwałym spółki cywilnej. Nieruchomość ta jest amortyzowana w spółce cywilnej. Po dokonaniu aportu spółka cywilna zaprzestanie amortyzacji nieruchomości. Spółka jawna, której majątkiem będzie ww. nieruchomość będzie ją wynajmować spółce cywilnej oraz innym podmiotom, które obecnie prowadzą w niej działalność gospodarczą. Wspólnikami spółki cywilnej i jawnej będą te same osoby fizyczne.

W związku z brakiem odpowiedzi na wezwanie z dnia 09 lutego 2011r. Znak: IBPBI/1/415-1231/10/ZK, zgodnie z zawartym w nim pouczeniem, uznano, iż czynność prawna, o której mowa w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym, tj. wniesienie nieruchomości do spółki jawnej nie nastąpiła w 2010r.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy spółka jawna może rozpocząć amortyzację od początku, tzn. od nowej wartości początkowej (ustalonej poprzez wycenę biegłego rzeczoznawcy) i nie musi kontynuować amortyzacji rozpoczętej w spółce cywilnej...

(pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, o zasadach amortyzacji środków trwałych stanowi art. 22g ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm. - dalej ustawy). Odnośnie kontynuacji amortyzacji stanowią przepisy art. 22g ust. 12, 13, 14a oraz 14b. Opisują one ściśle określone sytuacje, w których mamy do czynienia z przypadkiem kontynuacji amortyzacji środków trwałych. Żaden z tych przypadków nie opisuje zaistniałej w przyszłości sytuacji wspólników spółki jawnej. Jeżeli przepisy te nie nakazują kontynuacji to a contrario spółka jawna może naliczyć odpisy amortyzacyjne nie tylko od nowo wyznaczonej wartości początkowej, ale również od pierwszego odpisu umorzeniowego. Wnioskodawca zwraca również uwagę na fakt, że spółka jawna nie będzie następcą prawnym spółki cywilnej, oba podmioty będą działać równolegle i niezależnie od siebie.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Na wstępie zaznaczyć należy, iż z uwagi na fakt, iż przedmiotem złożonego wniosku jest zdarzenie przyszłe, niniejszą interpretację oparto o przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2011r.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

W myśl art. 22 ust. 8 tej ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a ? 22o, z uwzględnieniem art. 23.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

-o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Stosownie do treści art. 22c pkt 1 ww. ustawy, amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Zgodnie z art. 22f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość obejmującą likwidację majątku nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 22a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 22b.

Podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych stanowi wartość początkowa, której zasady ustalania zawarto w art. 22g ww. ustawy. Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 lit. a ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011r., za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie ich nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki niebędącej osobą prawną wartość początkową, od której dokonywane były odpisy amortyzacyjne - jeżeli przedmiot wkładu był amortyzowany. Przy czym, w myśl art. 5a pkt 26 ww. ustawy, przez spółkę niebędącą osobą prawną należy rozumieć spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

W myśl art. 22h ust. 1 pkt 1 tej ustawy, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 22k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art. 22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których, zgodnie z art. 23 ust. 1, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 22g ust. 12 cyt. ustawy, w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek niebędących osobami prawnymi.

Natomiast w myśl art. 22g ust. 13, ww. ustawy, przepis ust. 12 stosuje się odpowiednio w razie:

    ­
  • podjęcia działalności przez podmiot po przerwie trwającej nie dłużej niż 3 lata (pkt 1),­
  • zmiany formy prawnej prowadzonej działalności, polegającej na połączeniu lub podziale dotychczasowych podmiotów albo zmianie wspólników spółki niebędącej osobą prawną (pkt 2),­
  • zmiany działalności wykonywanej samodzielnie przez jednego z małżonków na działalność wykonywaną samodzielnie przez drugiego z małżonków (pkt 5)

-jeżeli przed przerwą lub zmianą składniki majątku były wprowadzone do ewidencji (wykazu).

Stosownie do treści art. 22h ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, o których mowa w art. 22g ust. 12 lub 13, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej, podzielony albo połączony, z uwzględnieniem art. 22i ust. 2-7.

Zgodnie z art. 22h ust. 3d ww. ustawy, przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio w przypadku określonym w art. 22g ust. 1 pkt 4 lit. a.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż wspólnicy Spółki cywilnej zamierzają utworzyć Spółkę jawną, której przedmiotem działalności gospodarczej będzie wynajmowanie powierzchni użytkowej. W tym celu planują, po jej utworzeniu, wnieść aportem do Spółki jawnej nieruchomość, która obecnie jest majątkiem trwałym Spółki cywilnej (w istocie wspólników tej Spółki). Nieruchomość ta jest amortyzowana w Spółce cywilnej. Po dokonaniu aportu Spółka cywilna zaprzestanie amortyzacji nieruchomości. Wspólnikami Spółki cywilnej i jawnej będą te same osoby fizyczne.

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, iż skoro ww. nieruchomość będąca przedmiotem wkładu do Spółki jawnej, była amortyzowana w Spółce cywilnej, to jej wartość początkową należy ustalić zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 lit. a ww. ustawy, tj. w wysokości wartości początkowej, od której dokonywane były odpisy amortyzacyjne w Spółce cywilnej. Równocześnie Spółka jawna, stosownie do art. 22h ust. 3d, w związku z art. 22h ust. 3 ww. ustawy, obowiązana jest do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od przedmiotowego środka trwałego z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuowania metody amortyzacji przyjętej przez Spółkę cywilną.

W świetle powołanych przepisów i w odniesieniu do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, stanowisko Wnioskodawcy jest zatem nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmieniać należy, iż w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej w formie spółki cywilnej pozarolniczej działalności gospodarczej, wydatków z tytułu czynszu najmu wskazanej we wniosku nieruchomości, wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika